DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Atilla Aytemur
Atilla Aytemur
Giriş Tarihi : 12-07-2019 21:50

Ak Parti’de ayrılık rüzgârları

Ak Parti'nin uzun iktidar yıllarında öne çıkan ve uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip edilen üç önemli ismin yol ayrımlarıyla ilgili gelişmeler yavaş yavaş netleşiyor.

Hayli zamandır etrafında spekülasyonlar yapılan konunun son dönemde olgunlaşma noktasına geldiği, sonbahara doğru Ak Parti'den kopacak olanların en azından bir parti kuracakları kesin olarak ifade ediliyor. İkincisi ise, kesin olmayan bir ihtimal olarak dillendiriliyor.

Bu partinin son dört-beş yıldır yaşadığı iç gerilimlerin dışarıya yansıyan boyutlarına bakınca, sürecin de eninde sonunda böyle bir noktaya geleceği kaçınılmaz gibiydi.

Kulak tıkanan sorunlar

Kuruluş ilke ve değerlerinin olağanüstü aşınmaya uğradığı, menfaat şebekelerinin parti örgütlerine ve belediyelere üşüştüğü, bir tür hanedanlaşma yaşandığı hep söyleniyordu. Farklı kesimlere inanç ve hayat tarzı konusunda demokrasi dışı hoyrat davranışlar sergilendiği, evrensel değerlere sırtını dönüp deforme bir dini retorikle gün geçirildiğinden şikâyet edenler sık sık kamuoyuna yansıyordu.

Farklılık ve çeşitliliğiyle demokrasi ve özgürlüklerin geleceği ve garantisi olan medyaya adım adım operasyon çekilip yaratılan troller ordusuyla sanal bir gerçekliğe teslim olunması, bırakalım muhalifleri, bizzat bu partinin sağduyulu kesimlerinin epey zamandır seslendirdiği büyük bir sorun alanıydı.

Barış ve Çözüm Süreci tıkandıktan sonra bölgedeki Kürtlerle kurulan ilişkilerin hiç de yolunda gitmemesi, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ve KHK uygulamalarının yarattığı kitlesel mağduriyetler, siyasetçilere, gazetecilere, akademisyenler ve muhaliflere yönelik aşırı uygulamaların yarattığı hukuksuz gözaltı ve uzayıp giden tutuklamalar, bu partinin bünyesinde bulunan birçok kişinin de gönül rahatlığıyla savunduğu şeyler değildi.

Tıkanmış ekonominin, çarkları dönmeyen sanayinin, olağanüstü artan işsizlik, yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığının, ödenmekte zorluk çekilen dış borçların, doğru dürüst işlemeyen devlet mekanizmalarının, gün geçtikçe kriz ve gerilim üreten dış ilişkilerin ve nihayet büyük iddialarla getirilmesine karşın bir yıl geçmeden yürümeyen ve toplumu zorlayan başkanlık rejiminin bu partinin içinde de aklı ve vicdanları hayli rahatsız ettiği dışarıya yansıyordu.

Ayrılığın öne çıkan aktörleri

Artık bir manevra alanı kalmadığı, ayrılık ve kopuşların mukadder hale geldiği anlaşılıyor.

Abdullah Gül, daha cumhurbaşkanlığı döneminden başlayarak Ak Parti'nin hâkim çizgisi ve Erdoğan'dan farklı tutumlar sergilemişti.

Yaygın kanaate göre, süresi dolduğunda kurucusu ve ilk başbakanı olduğu partisine dönüp üye olma isteği, kongrenin bir gün öne alınıp engellendiğinden beri, çeşitli vesileleri değerlendirerek yaptığı kritik eleştirel açıklamalarla artık başka bir yolda yürüyeceğini gösteriyordu.

Başkanlık modeline karşı çıkışı ve muhalefetin adayı olma ihtimaline olumlu yaklaşımı, yerel seçimlerde yapılan hukuk ve etik dışı zorlamalar karşısında sessiz kalmaması da bu yöndeki son örneklerdi.

Ahmet Davutoğlu

Ahmet Davutoğlu'na gelince; şüphesiz Arap Baharı ve Suriye iç savaşında izlenen hesapsız politikalarda ciddi payı vardı. Ama başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı olarak girdiği milletvekili genel seçimini kazanmış olduğu halde alelacele görevden alınması hayli şaşkınlık yaratmıştı.

 Ak Parti'nin ondan sonra izlediği politikalar da dikkate alınınca, kayda değer politik bir değişiklik yaşanmadığı, hakkaniyetli olmak gerekirse görevden alınmasında ileri sürülen sebeplerin bu bakımdan pek de ikna edici olmadığı anlaşılıyordu. Bu nedenle de Davutoğlu'nun yeniden kamuoyunun önüne çıkmak, sesini yükseltmek için uygun zamanı ve şartları beklediğini kestirmek zor değildi.

Nitekim, Ak Parti ve Cumhur İttifakı'nın Türkiye'ye rengini veren bütün büyükşehir yönetimlerini kaybederek ağır bir yenilgiye uğradığı 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından harekete geçti. Partinin geldiği nokta ve Türkiye'nin ihtiyaçları hakkındaki görüş, eleştiri ve geleceğe dair tasavvurlarını 15 sayfalık bir manifesto yayımlayarak duyurdu. Partisinin engelleyici tavırlarına karşılık, katılımlı toplantılarla hiç de yabana atılmayacak görüşlerini açık olarak anlatıyordu.

Ali Babacan

Üçüncü isim ise, bugünlerde attığı her adımı dikkatlice izlenen, temas kurduğu insanların mercek altına alındığı eski başbakan yardımcısı ve bakanlardan Ali Babacan'dı. Uluslararası ekonomi, finans ve diplomasi çevrelerinin itibar, itimat ve saygısını kazanmış ender Ak Partililerden biriydi.

On üç yıl gibi oldukça uzun bir süre bakanlık görevinde bulundu. Bu dönem boyunca siyaset dünyasında sık rastladığımız şaşaadan uzak durması, serinkanlı olması, polemikten uzak durması, esas olarak işine odaklanması, tartışmalı mevzu ve ilişkilerin dışında kalması hep dikkat çekti. Politikada hakiki bir sessiz güç olduğu birçok kişinin ortak izlenimi olarak görüldü.

Özellikle 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası Ak Parti'de görülen demokrasiye sırtını dönme, Türkiye'nin geleceğini bu hususlardan tamamen uzak MHP ile bütün iplerin tek elde toplandığı bir başkanlık modeline bağlama ve otoriterleşme sürecinden uzak olduğunu, tasvip etmediğini, bunun sorumluluğunu paylaşmayacağını kendi üslubunca hissettirdi.

 8 Temmuz'da ise zamanının geldiğini düşünerek Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'la görüşerek partiden istifasını verdi. Bu görüşmede, Ak Parti'nin geldiği nokta itibariyle fikren ve ruhen kopmuş olduğunu belirtti. Kendisine teklif edilen yeni görevleri kabul etmeyip, "Türkiye'nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Her konuda beyaz sayfalarla işe başlamak gerekmektedir" dedi. Ülkenin tıkandığına işaret ederek, yeni siyasal girişimler içerisinde olacağını kısa bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Ak Parti'nin geldiği nokta

Şimdi bütün dikkatler bu üçlünün üzerinde toplanmış durumda. Bir yandan da Ak Parti bu noktaya nasıl geldi, diye analizler yapılıyor.

Partinin içinden birçok kişi uzun zamandır kuruluş ilkelerinden uzaklaşıldığını düşünüyor ve bunu değişik şekillerde dışarı yansıtıyor. Yıllar boyu inanç ve yaşam tarzları nedeniyle mağdur edilmiş ve toplumun kenarlarına itilmiş büyük bir dindar kitlesinin sözcülüğüne talip olarak iktidara gelmiş olmasına karşın, mazisini çabuk unutup giderek onlara ve değerlerine yabancılaşmaya başladığına dikkat çekiliyor. Hak, adalet, hakkaniyet gibi değerlerle başı hoş olmayan despotik muktedirlerin uygulamalarından hiç de farklı olmayan politikaların tereddüt etmeden sık sık devreye sokulmasının parti üyeleri ve taraftarlar arasında ciddi soru işaretlerine yol açtığı basına yansıyor.

Demek ki başlangıçtaki iddiaları, ülke ve toplum hakkındaki projeleri ne denli mükemmel ve haklı olursa olsun, siyasi partiler de zamanla yoruluyor, yaşlanıyor, eskiyor, katılaşıyor, ideal ve hedeflerinden uzaklaşıp artık ihtiyaçlara cevap veremez hale gelebiliyorlar.

Bu bakımdan Ak Parti de artık reformcu özelliğini ve fikri dinamizmini yitirmiş, temsil ettiği kitleye yabancılaşma yoluna girmiş, ağırlıkla bir menfaat örgütlenmesine dönüşmüş ve Türkiye'nin önünü tıkayan, ideolojik ve politik olarak olmadık zihniyetleri topluma dayatan, aşırı milliyetçi ve mukaddesatçı bir yapı haline gelmiş görünüyor.

Ayrılığı siyasal nezaketle sindirmek...

Partide seçim yenilgisi sonrasında sanki ciddi hamlelerle kendini gözden geçirecekmiş gibi bir hava yaratıldı. Ama sonraki günlerde görüldü ki, fazla bir değişiklik olmayacak. Birkaç görevden alma ve makyaj nevinden bazı adımlarla durum idare edilmeye çalışılacak. Bunun bütün belirtileri de Cumhurbaşkanı ve Ak Parti genel başkanı Erdoğan'ın konuşmalarında ve yardımcısı Ömer Çelik'in açıklamalarında görüldü.

"İhanet, arkadan hançerleme, davayı terk etme, ümmeti bölme, boş çuval" gibi ülke ve dünya gerçekliğiyle alakası olmayan, siyasi partilerin fıtratına uymayan, işi duygusala vurup, kopma eğiliminde olanların önüne anlamı olmayan ahlaki ve dini barajlar koymaya çalışmanın hiçbir faydası olmaz.

Çünkü ne millet ve ümmet gibi büyük ve çeşitlilik gösteren kitleler bir kişiye, zümreye ya da partiye mal edilebilir, ne de politik farklılaşmalar öyle hançerleme, ihanet vb. alakasız kavramlarla izah edilebilecek şeylerdir.

Ayrıca partilerde bölünme, ayrılık ve kopma, dünyanın sonu da değildir. Hatta olumlu yönden alınırsa bazen her iki taraf için de yeni başlangıçlara vesile olabilir.

Olumlu bir ihtimal

Bugün ülkenin fikri liderliği ve toplumsal dinamizmi, son yerel seçimlerde başarılı olan, merkezinde CHP'nin, içinde İyi Parti, HDP ve Saadet Partisi'nin bulunduğu ve çok sayıda küçük sol partinin ve sivil girişimlerin de desteklediği bloka geçmiş durumda.

Özellikle CHP, girmiş olduğu bu yeni mecradaki politika ve duruşunu derinleştirerek sürdürürse, yönlendirdiği Kürt seçmenin oylarıyla sürecin en kritik rolünü oynayan HDP Kürt Sorunu'nun çözümü yönünde bu aktörlerle diyalog ve işbirliğini derinleştirebilirse, Türkiye'nin yakın geleceği, olumlu manada bir hayli farklı yaşanabilir.

Özellikle Ali Babacan'ın liderliğini yaptığı ve Abdullah Gül'ün de destek verdiği girişim, ülkenin bugün öne çıkan sorunlarına yönelik demokratik içerikli program ortaya koyup, işaret ettiğim muhalif bloka olumlu yaklaşırsa, hem Türkiye'nin çehresi süratle değişebilir, hem de mevcut otoriter başkanlık modelinden denge ve denetleme mekanizmalarının iyi kurulduğu, demokratik kurum ve değerlerin yeniden yürürlüğe girdiği bir iktidar dönemine giden yol açılabilir.

Yasama ve denetleme görevini yapan bir TBMM, adaleti evrensel ölçüde uygulayan bağımsız ve tarafsız bir yargı, kendine tanınan yasal sınırlar içinde kalarak ve yurttaşların hak ve özgürlüklerine saygıyla ülkeyi yöneten ve sorunlara çözüm arayan bir iktidar, bugün somut bir özlem halini almıştır.

Sonuç olarak gelinen nokta, Ak Parti'de görülen ayrılık işareti Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan ve çevresi bakımından 17 yıllık metal yorgunluğunun verdiği tıkanmayı aşmak için kendini gözden geçirme fırsatı verirken, Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu gibi bu partiden kopmak için gün sayanlara da muhalefetle birlikte Türkiye için yeni bir sayfa açma imkânı sunuyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
Atilla Aytemur

Atilla Aytemur

DİĞER YAZILARI Sosyal medyayı susturma yasası! 12-09-2021 02:08 Türkiye, Afganistan'da ne kazandı? 01-09-2021 04:04 Afgan halkı ne yapsın! 26-08-2021 02:21 CHP, göçmen ve sığınmacılara farklı bakmalı 17-08-2021 02:57 Yangın dersleri 10-08-2021 01:47 Muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrasına hazırlıkları 13-07-2021 05:29 Validebağ Korusu'na dokunmayın! 01-07-2021 00:57 HDP'ye yapılanlar ve yaklaşan seçimler 23-06-2021 03:48 Ezgi Mola'nın isyanı 09-06-2021 03:49 İktidar ve çürüme 01-06-2021 00:54 CHP Raporu'nun işaret ettiği çöküntü! 19-05-2021 02:06 MHP'nin şiddet dili ciddi riskler barındırıyor 12-05-2021 00:12 Emniyet genelgesi: Uydurma suç 01-05-2021 21:22 'Eylem Planı' neden heyecan yaratmıyor! 13-03-2021 00:59 Başarısız Gara operasyonu ve hedefteki HDP 25-02-2021 22:54 Boğaziçi'ndeki iktidar kuşatması 06-02-2021 01:59 Selahatttin Demirtaş ve Erol Katırcıoğlu 01-02-2021 04:03 Türkiye, bu filmi daha önce de gördü! 23-01-2021 05:18 İnanılmaz proje: Cami Gençlik Kolları! 14-01-2021 04:17 Ömer Faruk'un 'KAOS'u (*) 18-12-2020 23:48 Millet İttifakı'nın durumu ve beklentiler 11-12-2020 03:40 Türkiye, Türkiye olalı böyle 'Devran' görmedi! 30-11-2020 05:23 Hedefteki lider: Kemal Kılıçdaroğlu 25-11-2020 22:09 İktidar yeni bir sayfa açabilir mi? 17-11-2020 01:49 Deprem vergisinin tuhaf hikâyesi 07-11-2020 02:34 Muhalif partiler olmasa memleket ne güzel... 02-11-2020 03:21 Seçim tartışması bu şartlarda biter mi? 23-10-2020 23:33 İktidar ülkeyi nereye sürüklüyor? 09-10-2020 21:45 Hukuku tuşa getiren HDP operasyonu 29-09-2020 15:35 "Samimi demokrasi" buysa... 22-09-2020 19:25 İçişleri Bakanı böyle davranamaz! 16-09-2020 01:19 Atlamayalım... Bahçeli bu defa idam istedi! 11-09-2020 02:51 Barış Atay'a saldırı geçiştirilemez! 05-09-2020 02:24 Müjde ve felaket: Karadeniz’in gazı ve seli 30-08-2020 00:55 İktidarın boş işleri 21-08-2020 03:39 'Nepotizm' dediğin böyle olur! 14-08-2020 03:19 Bugün CHP'den ayrılma ne anlama gelir? 08-08-2020 02:04 CHP'deki muhalefet ne diyor? 02-08-2020 02:48 AK Parti'yle nereye kadar? 24-07-2020 01:45 Muteber işadamı ve durmaksızın patlayan fabrikası 16-07-2020 02:51 İktidar, kıdem tazminatında IMF ile aynı noktada buluştu 08-07-2020 00:46 Ak Parti’nin "ince" hesapları 30-06-2020 02:31 Türkiye, Kürt sorununu kiminle çözecek? 22-06-2020 02:30 HDP'yi kapattırma sevdası 11-06-2020 23:20 Yine neler oluyor? 06-06-2020 00:53 Siyasette iki tıkanma 29-05-2020 23:56 Hayır, cüretleri cehaletlerinden değil! 15-05-2020 23:09 Kullanım süresi geçmiş suçlama 06-05-2020 20:50 Adalete ve eşitliğe uzak İnfaz Yasası 17-04-2020 23:31 Vebadan sonra Avrupa’da ne oldu? 14-04-2020 00:49 Salgınla mücadelenin üzerine düşen gölge 02-04-2020 20:56 Korona günlerinde siyaset 15-03-2020 01:28 Ömer Faruk'tan 'Aşk ve Ereksiyon Aşk'ı' 28-02-2020 03:05 Kavala şimdi de FETÖ’nün beyni ve finansörü mü oldu? 20-02-2020 23:42 Vesayet ve darbe tehlikesi hortladı mı? 18-02-2020 23:44 Siyasi ayağı ararken 11-02-2020 21:38 Kanal İstanbul tartışması ve son gerçekler 31-12-2019 18:03 Kamu yetkililerinin sorunlu zihniyeti 20-12-2019 18:59 Kanal İstanbul-3: Risk bombası! 14-12-2019 02:00 Türkiye ücretli geçişe zorlayabilir mi? * 08-12-2019 01:02 Kanal İstanbul hakiki bir ihtiyaç mı? * 03-12-2019 23:06 Bunu da gördük: Üniversiteye haciz! 25-11-2019 23:32 Dipsiz Göl’ün ölümü 17-11-2019 23:37 Otizmli çocuklara ayrımcılık 11-11-2019 00:57 Zor denklem! 02-11-2019 21:29 Yargı ve adalet krizi 08-10-2019 00:06 Bütün anneler birleşin! 29-09-2019 00:06 Sosyal medya ve 'Gariplikler' * 04-09-2019 16:17 İstanbul Belediyesi meğer kimleri finanse etmiş! 29-08-2019 21:57 Yine mi kayyım! 26-08-2019 21:57 HDP Diyarbakır Mitingi'nin düşündürdükleri 31-07-2019 21:54 Hedefteki adalet! 22-07-2019 21:53 Doğu Akdeniz krizi ve iklim değişikliği 20-07-2019 21:51 Ak Parti’de ayrılık rüzgârları 12-07-2019 21:50 Başkanlık tartışmasının ardında dış güçler mi var? 06-07-2019 21:49 Metamorfoz (başkalaşma) ve 23 Haziran Seçimi 28-06-2019 21:48 S-400'ler ve sol partiler 20-06-2019 21:47 "KHK uygulamaları ve Medeni Ölüm" 26-08-2019 21:45 Türkiye Gemisi 23-05-2019 21:43 #sanatçıyadokunma! 15-05-2019 21:41 İktidar, YSK kararı ve muhalefet 07-05-2019 21:38 Ortada kalan İttifak 02-05-2019 21:37 23 Nisan ve linç girişimi 25-04-2019 21:35 HDP bu seçimlerde ne yaptı? 18-04-2019 21:34 Ak Parti ülkeyi nereye sürüklediğinin farkında mı? 11-04-2019 21:33 Ak Parti mahallesinde adresini arayan uyarı 03-04-2019 21:32 Sıradaki kriz: S-400’ler 26-03-2019 21:29 Başkası Adına Konuşmanın Haysiyetsizliği * 15-03-2019 21:27 Zorlamayalım, “beka” seçimlere sığmaz! 07-03-2019 21:25 CHP manifestosu neler vaat ediyor? 27-02-2019 21:09 Ak Parti manifestoda ne diyor, ne demiyor? 14-02-2019 21:11 Seçilmişlerin meşruiyeti ve Venezüela 06-02-2019 21:23 Kaz Dağları'nda itiraz ve isyan! 26-08-2019 12:45
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş410
 • 2Trabzonspor410
 • 3Fenerbahçe410
 • 4Konyaspor410
 • 5Galatasaray48
 • 6Hatayspor47
 • 7Fatih Karagümrük47
 • 8Kayserispor47
 • 9Altay46
 • 10Yeni Malatyaspor46
 • 11Alanyaspor46
 • 12Göztepe45
 • 13Kasımpaşa45
 • 14Gaziantep FK44
 • 15Antalyaspor44
 • 16Sivasspor42
 • 17Adana Demirspor42
 • 18Çaykur Rizespor41
 • 19Başakşehir FK40
 • 20Giresunspor40
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Türkiye'de erken seçim ihtimali var mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum