DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Atilla Aytemur
Atilla Aytemur
Giriş Tarihi : 25-09-2021 23:34
Güncelleme : 25-09-2021 23:49

Hedef muhalif belediyeler

Vakit daraldı. Artık seçim erken veya zamanında yapılmış yahut öne alınmış, fazla anlamı kalmadı.

İktidarın partileri, bakanlıkları, bürokrasisi, vakıfları, STK'ları, belediyeleri basbayağı alarm vaziyetindeler. Toplantılar toplantıları izliyor. Kadrolar seferber ve hatta DİB Başkanı Ali Erbaş bile kanaat önderleriyle konuşmak üzere yollara revan oldu.

1 Ekim'de TBMM açılınca işler daha hız kazanacak. İktidarın, Seçim Yasası değişikliği, Sosyal Medya Yasası ve niyeti tartışmalı "Yeni Anayasa" teklifi gün sayıyor.

AK Parti, iktidarı vermemek uğruna her şeyi mubah gören bir yola girmiş durumda.

İktidar, düştüğü yerden kalkmaya çalışıyor

Cumhurbaşkanı, bakanlar ve AK Partili belediye temsilcilerinin izledikleri politikalar, muhalefeti belediyeler üzerinden alt etme stratejisi izleyeceklerini gösteriyor.

Yani, iktidar 'düştüğü yerden kalkmayı' planlıyor.

Bu stratejinin "milli ve yerli" etiketli, abartılı milliyetçilik ambalajı içinde "beka" söylemine de bağlanacağını düşünebiliriz. Derin iktidar yozlaşması, yolsuzluk, bozulma ve dağılma nedeniyle inandırıcılığı kalmamış, dindar seçmen indinde kredisi tükenmiş AK Parti'nin seçmeni kutuplaştırmaktan başka çaresi kalmamış görünüyor. Çaresizlik içinde bulabildiği tek çare İslamcı propaganda.

Peki, bu "hesap" tutar mı; seçmen buna kanar mı? Çok zor. Fakat iktidar kendini bu hesaba bağlamış gibi. Paraya sıkışmış ya da partisinden bir daha seçilemeyeceği belli olan birkaç muhalif belediye başkanına parti rozeti takmaya can simidi gibi sarılıyor.

Erdoğan: Bir beceriksizlikle muhatabız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aksi yöndeki söylemine rağmen, AK Parti iktidarının şehirlere oy rengine göre davrandığı ve partizanlık yaptığı bariz şekilde görülüyor. Türk tipi başkanlık rejiminin bütün mekanizmaları kullanılarak, muhalefet belediyeleri hizmet veremez hale getirilmeye çalışılıyor.

Nitekim, Erdoğan, AK Parti Mersin İl Danışma Meclisi'nde konuya doğrudan girdi: "Bunların bırakın ülkeyi, ellerinin altındaki belediyeleri dahi yönetme becerilerinin olmadığına yine bu süreçte hep birlikte şahit olduk. Seçim öncesinde bol keseden dağıttıkları ne kadar vaat varsa hepsinin altında ezildiler. Seçim meydanlarında millete verdikleri sözlerin, taahhütlerin hiçbirini hayata geçiremediler. Çöp toplamadan şehiriçi ulaşımına, kültür-sanattan çevreye kadar hiçbir işi doğru düzgün yapamıyorlar. Artık illerde sular akmıyor sular. En temel belediye hizmetlerini dahi yerine getiremeyen bir beceriksizlikle muhatabız. Çok daha vahimi, muhalefetin bu acı gerçeklerle yüzleşmek, kendilerini sigaya çekmek yerine sağa sola saldırarak, suçlarını örtme çabasındalar."

Parlamento zaten işlevsiz hale geldiği için, muhalefetin oradaki etkinliği sözkonusu edilmiyor. Sıra muhalefetin seçmene kendini gösterebildiği en etkili alan olan belediyelere gelince, en ağır değerlendirmeler art arda sıralanıyor.

Bütün suçlama ve iddialara rağmen, muhalefetin yerel seçimlerde elde ettiği başarının önümüzdeki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sirayet etmesinden ciddi endişe duyulduğu hissediliyor.

Mesele de bu.

Sanki bu ülkenin belediyeleri değilmiş gibi...

İktidar, seçmenlerle arasındaki köprü olarak gördüğü, arka bahçesi belediyelerin çoğunu kaybetmiş olmayı bir türlü içine sindiremedi. Sonun başlangıcı gibi gördü. Bu nedenle başından beri, gerekçeli ve gerekçesiz, bu belediyeleri olmadık yollarla engelledi.

AK Parti Genel Başkanı olarak Cumhurbaşkanı, bakanlıklar, belediye meclislerindeki AK Parti ve MHP çoğunluğu proje ve hizmetleri bloke etmek için çok planlı davrandılar ve çoğu zaman başarılı da oldular.

Basına yansıyanlara göre, yerel yönetimlerle ilgili bazı yetkiler cumhurbaşkanlığına kaydırıldı ve bakanlıkların sorumluluk alanları genişletildi. Muhalif belediyelerin kredi alma girişimleri uzun süre imzada bekletildi ve çoğu zaman reddedildi. Kaynak yaratmak ve borç ödemek için mülk satma girişimleri önlendi. Hizmet alanlarını genişletmek ve kalitesini artırmak için şubeler ve müdürlükler oluşturulmasına imkân verilmeyerek kurumlaşmanın önüne geçildi. Afet hallerinde yardım, dayanışma ve bağış toplama yasaklandı ve belediyeler koordinasyon dışında bırakıldı. Bünye içindeki bazı kurumlara yapılması gereken atamalar savsaklandı.

Muhalif belediyelerin yöneticileri, anayasal kurumlar olmalarına rağmen, kendilerini kriminalize eden, yasadışı gösteren söylemlere başvurulduğunu belirtiyorlar. İktidarın, belediyeleri uygulamalarla kıskaca alarak, büyük bir vatandaş kitlesine giden hizmetin aksamasına, yetersiz kalmasına ve gecikmesine yol açtığını ileri sürülüyorlar.

Ağır pandemi şartlarında da bu belediyelerin deneyim, imkân, ilişki ve kadro gücünün, dar siyasal rekabet uğruna devreye sokulmadığı ve dayanışma girişimlerinin her durumda bloke edildiği belirtiliyor.

İmar uygulamalarını, hukuki işlemleri ve finansman sorunlarını imzada bekletme, geciktirme, reddetme usulleriyle sürecin tıkanması çok sık görülüyor.

Bu belediyelerin bazı mülk ve tesislerinin uzun yıllar için AK Parti belediyelerine bedelsiz devrinin de sık rastlanan bir hukuk ihlali olduğu vurgulanıyor.

Vahim uygulamalardan bir demet

Genel çerçevesini verdiğim uygulamalardan birkaç örnek konunun daha iyi görülmesini sağlayacak:

* İBB'nin AK Parti döneminden devreden önemli bir borcu olduğu açıklandı. İBB'nin borcu ödemesi ve yeni hizmet yatırımlarını yapılabilmesi için borç bulma veya bazı mülklerini satarak kaynak yaratma girişimleri iktidar blokajıyla karşılaşıyor. Muğla, İzmir, İstanbul, Adana belediyelerinin bu yolla eli kolu bağlanıyor. Buna karşılık iktidar belediyelerinin borçlanabilmesi için bütün imkânlar sunuluyor.

* Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yetkisine alınan "Belediyelere Yardım Ödeneği"nin kullanılmasının muhalefet belediyelerini sıkıştırma amacı taşıdığı belirtiliyor.

* 39 yıllık Kamu Çalışanları Disiplin Yönetmeliği'nin değiştirilip 5 milyon memurun (büyükşehir belediyelerinde çalışanlar dahil) birinci dereceden sicil amirinin cumhurbaşkanı olması belediyelerin özgürlüğüne indirilmiş bir darbe sayılıyor.

* Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aldığı devlet yardımlarının çok büyük bölümünü iktidar belediyelerine aktarıyor.

* İktidara yakın vakıflara belediyelerin imkânları verilerek devlet kesesinden vakıf faaliyeti meşrulaştırılıyor.

* Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi bir gelir elde edeceği kapalı otobüs duraklarına ilan panosu yerleştirme projesi, Cumhur İttifakı'nın ortaklarınca engelleniyor.

* Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, bazı muhalefet belediyelerinin Bağımlılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Müdürlüğü, Çocuk ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Kültür Varlıkları Restorasyon ve Uygulama Şube Müdürlüğü, Bilgi İşlem Yönetişim Şube Müdürlüğü gibi hizmeti yaygınlaştıracak kurumsallaşma girişimleri kabul edilmiyor ya da geciktiriliyor.

* İstanbul’un 150 mahalleye 150 kreş projesi olmadık engellemelerle karşılaştı ve çok azı yapılabildi. 0-4 yaş grubu çocuk sahibi anneye ücretsiz ulaşım kartı verilmesine ise fırsat tanınmadığı belirtiliyor.

* Alevi inancında önemli bir yeri olan cemevlerinin ibadethanelere tanınan bazı haklardan faydalanmasına AK Parti ve MHP engel oluyor.

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Çekmeköy'deki 35 dönümlük arazisine okul yapma projesi kabul edilmedi.

* Deprem riski nedeniyle ilgili bakanlık, belediye ve meslek kuruluşlarının yer aldığı Deprem Konseyi teklifi ve kentsel dönüşümün önünü açacak ve yaygınlaşmasını sağlayacak çatı katlarıyla ilgili teklif AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Zor iş

Daha fazlası var ama uzatmanın anlamı yok. Üstelik seçmen gündelik hayatında bizzat yaşayarak görüyor. AK Parti bu engelleme yoluyla siyasal iktidarının ömrünü bir dönem daha uzatmayı umuyor. Göstergeler bunun ters tepmekte olduğunu, toplumsal desteğinin kemik seçmenine doğru daraldığını gösteriyor.

Yazıyı bitirirken, konunun HDP ile bağına da işaret etmek gerekiyor.

Seçimin kilit partisi olduğunun iktidar da farkında. Belediyelerine çoktan el koydu. Yetinmedi kapatma davası açtı. Tamamen devreden çıkarmak istiyor. HDP direniyor. CHP'nin onu Kürt Sorunu'nun çözümünde parlamentodaki demokratik ve meşru muhataplardan biri olarak görmesi iktidarın hesabını bozuyor. Bu şartlarda iktidarın, Kürt seçmenin aklını çelecek maharet göstermesi zor iş.

Sonuç olarak, AK Parti'nin bir yandan muhalif belediyeleri hedef alırken, öte yandan HDP ile Millet İttifakı'nın meşru ve demokratik ilişkisini, cılkı çıkmış "terörün siyasi ayağıyla işbirliği" diyerek suçlaması, seçimde onu kaçınılmaz akıbetinden kurtaracak gibi görünmüyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
Atilla Aytemur

Atilla Aytemur

DİĞER YAZILARI İktidar, hangi dala elini atsa elinde kalıyor! 11-10-2021 01:22 Ali Babacan, DEVA ve yakın gelecek 01-10-2021 04:18 Hedef muhalif belediyeler 25-09-2021 23:34 Edremit vakası 18-09-2021 03:23 Sosyal medyayı susturma yasası! 12-09-2021 02:08 Türkiye, Afganistan'da ne kazandı? 01-09-2021 04:04 Afgan halkı ne yapsın! 26-08-2021 02:21 CHP, göçmen ve sığınmacılara farklı bakmalı 17-08-2021 02:57 Yangın dersleri 10-08-2021 01:47 Muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrasına hazırlıkları 13-07-2021 05:29 Validebağ Korusu'na dokunmayın! 01-07-2021 00:57 HDP'ye yapılanlar ve yaklaşan seçimler 23-06-2021 03:48 Ezgi Mola'nın isyanı 09-06-2021 03:49 İktidar ve çürüme 01-06-2021 00:54 CHP Raporu'nun işaret ettiği çöküntü! 19-05-2021 02:06 MHP'nin şiddet dili ciddi riskler barındırıyor 12-05-2021 00:12 Emniyet genelgesi: Uydurma suç 01-05-2021 21:22 'Eylem Planı' neden heyecan yaratmıyor! 13-03-2021 00:59 Başarısız Gara operasyonu ve hedefteki HDP 25-02-2021 22:54 Boğaziçi'ndeki iktidar kuşatması 06-02-2021 01:59 Selahatttin Demirtaş ve Erol Katırcıoğlu 01-02-2021 04:03 Türkiye, bu filmi daha önce de gördü! 23-01-2021 05:18 İnanılmaz proje: Cami Gençlik Kolları! 14-01-2021 04:17 Ömer Faruk'un 'KAOS'u (*) 18-12-2020 23:48 Millet İttifakı'nın durumu ve beklentiler 11-12-2020 03:40 Türkiye, Türkiye olalı böyle 'Devran' görmedi! 30-11-2020 05:23 Hedefteki lider: Kemal Kılıçdaroğlu 25-11-2020 22:09 İktidar yeni bir sayfa açabilir mi? 17-11-2020 01:49 Deprem vergisinin tuhaf hikâyesi 07-11-2020 02:34 Muhalif partiler olmasa memleket ne güzel... 02-11-2020 03:21 Seçim tartışması bu şartlarda biter mi? 23-10-2020 23:33 İktidar ülkeyi nereye sürüklüyor? 09-10-2020 21:45 Hukuku tuşa getiren HDP operasyonu 29-09-2020 15:35 "Samimi demokrasi" buysa... 22-09-2020 19:25 İçişleri Bakanı böyle davranamaz! 16-09-2020 01:19 Atlamayalım... Bahçeli bu defa idam istedi! 11-09-2020 02:51 Barış Atay'a saldırı geçiştirilemez! 05-09-2020 02:24 Müjde ve felaket: Karadeniz’in gazı ve seli 30-08-2020 00:55 İktidarın boş işleri 21-08-2020 03:39 'Nepotizm' dediğin böyle olur! 14-08-2020 03:19 Bugün CHP'den ayrılma ne anlama gelir? 08-08-2020 02:04 CHP'deki muhalefet ne diyor? 02-08-2020 02:48 AK Parti'yle nereye kadar? 24-07-2020 01:45 Muteber işadamı ve durmaksızın patlayan fabrikası 16-07-2020 02:51 İktidar, kıdem tazminatında IMF ile aynı noktada buluştu 08-07-2020 00:46 Ak Parti’nin "ince" hesapları 30-06-2020 02:31 Türkiye, Kürt sorununu kiminle çözecek? 22-06-2020 02:30 HDP'yi kapattırma sevdası 11-06-2020 23:20 Yine neler oluyor? 06-06-2020 00:53 Siyasette iki tıkanma 29-05-2020 23:56 Hayır, cüretleri cehaletlerinden değil! 15-05-2020 23:09 Kullanım süresi geçmiş suçlama 06-05-2020 20:50 Adalete ve eşitliğe uzak İnfaz Yasası 17-04-2020 23:31 Vebadan sonra Avrupa’da ne oldu? 14-04-2020 00:49 Salgınla mücadelenin üzerine düşen gölge 02-04-2020 20:56 Korona günlerinde siyaset 15-03-2020 01:28 Ömer Faruk'tan 'Aşk ve Ereksiyon Aşk'ı' 28-02-2020 03:05 Kavala şimdi de FETÖ’nün beyni ve finansörü mü oldu? 20-02-2020 23:42 Vesayet ve darbe tehlikesi hortladı mı? 18-02-2020 23:44 Siyasi ayağı ararken 11-02-2020 21:38 Kanal İstanbul tartışması ve son gerçekler 31-12-2019 18:03 Kamu yetkililerinin sorunlu zihniyeti 20-12-2019 18:59 Kanal İstanbul-3: Risk bombası! 14-12-2019 02:00 Türkiye ücretli geçişe zorlayabilir mi? * 08-12-2019 01:02 Kanal İstanbul hakiki bir ihtiyaç mı? * 03-12-2019 23:06 Bunu da gördük: Üniversiteye haciz! 25-11-2019 23:32 Dipsiz Göl’ün ölümü 17-11-2019 23:37 Otizmli çocuklara ayrımcılık 11-11-2019 00:57 Zor denklem! 02-11-2019 21:29 Yargı ve adalet krizi 08-10-2019 00:06 Bütün anneler birleşin! 29-09-2019 00:06 Sosyal medya ve 'Gariplikler' * 04-09-2019 16:17 İstanbul Belediyesi meğer kimleri finanse etmiş! 29-08-2019 21:57 Yine mi kayyım! 26-08-2019 21:57 HDP Diyarbakır Mitingi'nin düşündürdükleri 31-07-2019 21:54 Hedefteki adalet! 22-07-2019 21:53 Doğu Akdeniz krizi ve iklim değişikliği 20-07-2019 21:51 Ak Parti’de ayrılık rüzgârları 12-07-2019 21:50 Başkanlık tartışmasının ardında dış güçler mi var? 06-07-2019 21:49 Metamorfoz (başkalaşma) ve 23 Haziran Seçimi 28-06-2019 21:48 S-400'ler ve sol partiler 20-06-2019 21:47 "KHK uygulamaları ve Medeni Ölüm" 26-08-2019 21:45 Türkiye Gemisi 23-05-2019 21:43 #sanatçıyadokunma! 15-05-2019 21:41 İktidar, YSK kararı ve muhalefet 07-05-2019 21:38 Ortada kalan İttifak 02-05-2019 21:37 23 Nisan ve linç girişimi 25-04-2019 21:35 HDP bu seçimlerde ne yaptı? 18-04-2019 21:34 Ak Parti ülkeyi nereye sürüklediğinin farkında mı? 11-04-2019 21:33 Ak Parti mahallesinde adresini arayan uyarı 03-04-2019 21:32 Sıradaki kriz: S-400’ler 26-03-2019 21:29 Başkası Adına Konuşmanın Haysiyetsizliği * 15-03-2019 21:27 Zorlamayalım, “beka” seçimlere sığmaz! 07-03-2019 21:25 CHP manifestosu neler vaat ediyor? 27-02-2019 21:09 Ak Parti manifestoda ne diyor, ne demiyor? 14-02-2019 21:11 Seçilmişlerin meşruiyeti ve Venezüela 06-02-2019 21:23 Kaz Dağları'nda itiraz ve isyan! 26-08-2019 12:45
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Alanyaspor1020
 • 4Fenerbahçe1019
 • 5Fatih Karagümrük1018
 • 6Beşiktaş917
 • 7Konyaspor1017
 • 8Galatasaray917
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Türkiye'de erken seçim ihtimali var mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum