Dursun Özden
Dursun Özden
Giriş Tarihi : 20-10-2019 22:53

Turgut Acar öykücülüğü

Geçen hafta Turgut Abi ve oğlu ile birlikte öykü tadında kahve içtik, lafladık ve ağız dolusu güldük. ‘55 Soruda Turgut Acar Öykücülüğü’nü tartıştık. Penguen Oteli’nin lobisinde, “Acar” ve şiir tadındaki öykülerle “Gezi Aydınlığı”nda voltaladık, yeniden.

“Akşam alacasını giyinmiş karanlık gecesini bekliyor. Ali Usta, tümseğin kenarına çömelmiş duruyordu. Sokağa yavaş yavaş inen karanlığı okşuyordu sanki... Bu nedenle de Ali Usta’nın dertlerini anlamak olanaksızdır... Ama ben, her şeyin ötesinde öleceklerini bile gözlerinden anlarım... Nasıl mı, kırmızıdan pembeye, sonra da beyaza dönüşür gözleri...”

‘55 Soruda Turgut Acar Öykücülüğü’ kitabında, 44. soruya Acar’ın verdiği yanıt şöyle:

“Öykü kişileri iki türlüdür bende. Bir türlüsü; hiç usumda yokken, birden karşıma çıkar, ‘yaz beni’ der. Alırım ben onu, kendi kalıplarımdan geçirip yazarım. Ötekini kendim yaratırım. Her ikisinde de kişilerim huysuzdur. Başlarını alıp gitmek isterler ama izin vermem. Diyeceğim; öykü kişilerimi şımartmam. Dizginler hep elimdedir. Bazen beni yendikleri de olur, ses çıkartmam. ‘Var olsun,’ derim, arada bir. Genellikle ben de, ne dersem o olur sonuçta...”

İçinde, özünde insan olan ve toplumcu gerçekçi edebiyatın yankısı denilebilecek türden öykülerin yazarı Turgut Acar’ın öyküleri; dil bayrağımız Türkçenin zenginliği, anlaşılırlığı, duruluğu, Türk kültürü ve Anadolu insanının gerçeklerine yaslanmaktadır, ondan beslenmektedir.

Yaklaşık otuz yıldır benim de içinde olduğum; Fazıl Hüsnü Dağlarca, Salah Birsel, Ahmet Miskioğlu, Mustafa Öneş, Mehmet Başaran, Muzaffer Uyguner, Yılmaz Çongar, Anıl Merişenli, Sencer Karacalıoğlu, Necati Tosuner, Hürriyet Yaşar, Mehrizat Poyraz, Türkay Korkmaz, Nevra Bucak, M. Günay Demiray, Nevzad Odyakmaz, Lütfi Kaleli, Gülseren Engin, Mustafa Yılmaz, Tanju Akerman, Eray Canberk, Hasan Taşçı, Zeynep Aliye, Tansu Bele, Elif Sorgun gibi pek çok edebiyatçının katıldığı Kadıköy ve Bostancı ‘Edebiyat Sohbetleri’ etkinliklerinde, diğer dost ve abilerin yanı sıra, Turgut Abi’nin yeri farklıdır. Dinlemesini ve yerinde konuşmasını bilen, zamanını ayarlayan, gereksiz lakırdılardan ve dedikodulardan hoşlanmayan, ağız dolusu gülmeyi ve rakı sofrasının kurallarına uymayı seven-bilen, aksakal bir yeni zamanlar dervişidir Turgut Acar. Dadaş onuru, vakur duruşu, aydın belgeliği ve dost Anadolu insanı yardımseverliği ile göze batan Turgut Acar, yüzünü dolduran ve ağzını kapatan gür bıyıkları ve şavkıyan sevecen gözleri ile güven vermektedir çevresine.

Tüm dünyadaki savaşlar, açlar, yolsuzluk ve yoksulluklar yanı sıra, sevgide odaklanma, sevgiyi sebil eyleme, mutluluk ve güzellikler ilgilendirir Turgut Acar’ı. Ülkemizin her köşesinde ve yanımızdaki her şey Acar’ı, odak noktasından avlar ve içine çeker. Yazar anılarda yaşar ya da anıları yaşatır, yalın, süssüz, abartısız ve imge yüklü şiir tadındaki candan öykülerinde...

Asırlık öykü çınarı Turgut Acar Abi ile Ekim 2019’da yaptığım dost sohbetinde, yazı ve öykü serüvenini şöyle özetledi:

“Dursun’cuğum, yazarken asla konu bulmakta zorluk çekmem. İçinde insan olan, insan ve doğa sevgisine dayalı, daha doğrusu sevgiye dokunan her konuyu öykülendiririm. Yazarken kimseye öykünmem. Kendi bildiklerime, görüp yaşadıklarıma, saf ve yalın bir Türkçe ile büyük önem gösteririm. Bu büyük dilin tadını kâğıda dökmek için kılı kırk yararım. Öykülerimde halk dilini yeğlerim. Bunu yaparken sözcüklerin en sevimli olanlarını seçerim. Birbiriyle sevişen sözcüklerin yan yana gelmesini sağlarım. Öykü üzerine söylenecek çok şey vardır. Son söz olarak şunu derim: Öyküde söz cambazlığı, artı süsleme; özün anlaşılmasına ket vuracağı gibi akıcı olmaktan da uzaklaşır. İyi öykü sözün hasıyla yazılır.”

Tüm dünyada emperyalizme karşı, bağımsızlık ve özgürlük savaşı veren mazlum ulusların esin kaynağı Başkomutan Kemal Atatürk’ün izinde ve Anadolu medeniyeti aydınlığında; dil kirliliği ile savaşım veren ve dil bayrağımız Türkçenin arınmasından yana olan usta öykücü Turgut Acar’ın okullarda mutlaka okunması gereken acar öykülerini, haz duyarak ve doyarak okumanın dayanılmaz hafifliğini yaşıyoruz, yeniden...

İyi ki varsın sevgili abim, güçlü yazar ve can dostum Turgut Acar...

(55 Soruda Turgut Acar Öykücülüğü – Turgut Acar, İkinci Adam Yayınları, 2016, s. 192)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 18 18
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA