Cevat TURAN

SON DAKİKA

Son Medya
World Max
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
YAZARLAR
Mithat Melen TÜM YAZILARI
Rahmetli Vehbi Koç, "Angaralı birakratların gıravatları iğri olur," derdi. Eskiden Ankaralı bürokratların kravatları eğri ama aritmetikleri doğruydu. Vaktiyle matematik kafaya ihtiyaç vardı; faça ikinci plandaydı. Şimdi faça ön planda olduğu için kafa arka plana geçti.
Leyla Tavşanoğlu TÜM YAZILARI
Çin'de kaldığım on beş gün içinde edindiğim bilgiler beni çok ciddi kaygılandırıyor. Çin, yetkililerin söylediklerinin aksine, kalkınmakta olan değil, ciddi ekonomik gelişmişliğe varmış bir ülke. Sınırları içinde kalma hedefi ne kadar doğru, bilmiyorum. Ancak öğrendiklerim bende Ortadoğu'da yakın gelecekte beklemediğimiz patlamalar olacağını söylüyor.
Bahattin Yücel TÜM YAZILARI
Bahçeli’nin son davranışının çok farklı bir amacı olmalı. Birdenbire geçmiş söylemlerini inkâr ederek bu denli keskin bir dönüşün siyasal bedelini ödeyeceğini hesaplamış mıdır, bilinmiyor? Ama söylediklerinin doğuracağı sonuçlar –doğru olmasa da–  bir Türkiye gerçeğini ortaya koydu.
İbrahim Yıldız TÜM YAZILARI
Avrupa Ligi’nde 16 takım arasına girmek büyük başarı. Beşiktaş’ın final oynaması mümkün. Geniş bir kadrosu var. Üstelik birçoğu yüksek kaliteli maçları oynama tecrübesine sahip. Yeter ki, oyun disiplini ve mücadele gücünü her maç olduğu gibi yine göstersinler.
Cezmi Ersöz TÜM YAZILARI
Yaz geçti... Mevsimler geçti... Yıllar geçti... Onca yıl. Ve ben kimseye nasıl yaşamak istediğimi bir türlü söyleyemedim... İnsanları değiştirmek öyle mi? Bu da koca bir yalandan başka bir şey değildi... Bunca yıldır kimseyi değiştiremedim ben. Değiştirmekse sözkonusu olan, aslında onlar beni değiştirdiler. Hem de kendimi tanıyamaz hale gelinceye dek...
Merve Akan TÜM YAZILARI
Şakir Gökçebağ, Hamburg–İstanbul arası mekik dokuyan, Türkiye’nin en değerli sanatçılarından biri. Yaptığı işler büyük ilgi görüyor. Çünkü o, gündelik hayatta kullandığımız materyalleri sıra dışı bir şekilde işleyerek onları bambaşka bir gözle görmemizi sağlıyor. Sebzeler-meyveler, ayakkabılar, şemsiyeler ve tuvalet kâğıtları onun çalışma materyallerinden sadece birkaçı...
Cevat Turan TÜM YAZILARI
7 Haziran 2015 ile 1 Ocak 2017 tarihleri arasında, yani 18 ayda tam 1.793 insanımızı teröre kurban vermişiz. Bu, ayda 100 kişi demektir. Açık savaşta bile kaybedilecek bir sayı değildir bu. Yüz ayrı nefes, yüz ayrı can, yüz ayrı yaşam ve yüz ayrı hayalin toprak olduğu anlamına gelir bu rakam. Eğer vatan için can vereceksek, kirli bir terör eylemi için değil, gerçekten vatanın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğümüze karşı yapılacak sıcak savaşlarda verelim.
A. Ünal Türkmen TÜM YAZILARI
Artık o Atatürk resimlerini unutun... T.C. zaten çoktan tabelalardan silindi... Korkunun ayıp sayıldığı bu topraklarda şimdi herkes korkuyor.
Ayhan Şahin TÜM YAZILARI
1 Mayıs'ta piyasaya çıkacak olan Unutmalar Şehri'nde kavgalar, sevdalar, tutkular belki bir tek şehirde yaşanıyor gibi görünecek ama, gündelik yaşamımıza dair tüm motiflerin, aslında bütün şehirlerde yaşanabileceğini anlayacak, merak ettiğiniz o sorunun yanıtını da bulacaksınız: Dış dünyayla bağlantısı kesilmiş, baştan başa esaret altına alınmış bir şehri hangisi kurtarabilir? Aşk mı, merhamet mi, öfke mi?
Mehmet Ferah TÜM YAZILARI
Şakaklarımın üzerine düşen aklarda gizli çocukluğumun dikenli çay bahçeleri. Ümitlerimi hep o çay bahçelerinin kenarındaki çam ağaçlarının altında paylaştım kardeşlerimle, kozalak kozalak. Şimdi o günlerden gelen nağme nağme tulum sesiyle, dikenler halinde birer birer gökyüzüne uçuyor hayallerim.
Yavuz Tufan Koçak TÜM YAZILARI
İnsanlar hep karnemdeki notları merak etti. İnsanlara hep ne kadar iyi notlar aldığımı göstermek için çalıştım. İnsanlar hep ne zaman askere gideceğimi soruyor. İnsanlara, askerliğin canı cehenneme diyemiyorum. İnsanlar hep girdiğim sınavlardan aldığım sonuçları soruyor. İnsanlar hep başkalarının beni hangi kategoriye soktuğuyla, nasıl fişledikleri ile ilgileniyor.
Varol McKars TÜM YAZILARI
Emlak fiyatları bir yana, okyanus ile Vancouver limanı arasında bir yarımada ve şehrin giriş kapısı olan dört kilometre karelik Stanley Parkı, Vancouver’ın neden dünyanın en yaşanası şehirlerinden biri olduğunu tek başına açıklayabilecek kadar güzel.
Irak, Libya, Yemen ve Suriye sadece ABD için değil, uluslararası sermaye için de başlangıçta kurulan tüm denklemin altüst olup kumlara gömüldüğü bir bataklığa dönüşmüş durumdadır. Yine de onca yıkıma rağmen, işgalin başında amaçlanan, Suriye ve İran'ın ehlileştirilerek Ortadoğu coğrafyasını yeniden şekillendirme planı hâlâ yürürlüktedir. Söylenebilir ki, ABD içine gömüldüğü bu toprakları, tüm sakinleri için, kendi çıkarları doğrultusunda yaşanmaz hale getirmedikçe yaşadığı yenilgiyi unutmayacak, unutturmayacaktır.
Dursun Özden TÜM YAZILARI
İstanbul-Moskova-Havana yolu ile 17 saat süren bir uçak yolculuğunun ardından, 29 Kasım ve 3-4 Aralık tarihlerinde Havana ve Santiago de Cuba'da yapılan törenlere, Türk halkı adına elimde Türk bayrağı ile katıldım, Fidel'in sonsuz ve zamansız uğurlama törenlerini belgeledim.
Ömer Çeşit TÜM YAZILARI
Dünyanın her yerinde ana akım medya tarafından insanlara, Afrika’da açlıktan ölen insanların dramı "olağan" bir şeymiş gibi sunulur, sadece bu örnek bile emperyalist devletlerin günümüz toplumlarını nasıl bir "duyarsızlaştırma" sürecine soktuğunun en tipik göstergesidir. Benzer bir biçimde ulus-devletler de bu amaca hizmet eder; azınlıkların yaşadıkları acıları çarpıtarak onları "sıradan" ve "anlaşılabilir" bir çizgiye çeker.
Murat Bulut TÜM YAZILARI
Sorun dünyanın yuvarlak, elips, kare vs. olmasında değildir. Öküzlerin karakterlerinin şüpheli ve değişken olmasındadır. Bu değişkenlik kıpırdanmalarına neden olduğunda, kendi kendini hayal kırıklığına uğratır. Dolayısıyla düz tepsi üzerinde olmamız, sonsuza kadar güvende olacağımız anlamına gelmez. Yani bu dünyevi kaosta kaderimiz kısmen öküzlerin hareketlerine endekslidir.
Ümit Selamet TÜM YAZILARI
Peru’nun, Bolivya'nın “kinoa”sı dünyaca tanınıp artık her restoranda, hatta büyük marketlerde bulunurken, neden bizim Kastamonu Siyez bulgurumuz, Firik bulgurumuz bilinmesin ve dünyaca ünlü şeflerinin elinin altında olmasın?
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
UA-86138461-1