Siyaset
Giriş Tarihi : 26-05-2020 22:33   Güncelleme : 28-05-2020 23:05

Kılıçdaroğlu: Babacan ve Davutoğlu'na kurulacak kumpası bozarım

CHP lideri Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na bir kumpasın kurulduğunu belirterek, "Bu kumpası bozmak benim boynumun borcudur" dedi.

Kılıçdaroğlu: Babacan ve Davutoğlu'na kurulacak kumpası bozarım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Örgütlendiğiniz zaman daha güçlü hale gelebilirsiniz diye bina görevlilerini örgütlenmeye çağırdık. Taşeron işçilerini bütün süreç içinde önce dernek kurup örgütlenmelerini istedik, sonra bu işçilerin büyük bir kısmı haklarını aldılar. Apartman görevlileri için de bunların yapılması lazım. Covid-19 sürecinde doğrudan doğruya riskle onlar karşı karşıyalar.

EN İYİ YÖNETİCİ KENDİSİNE EN AZ İHTİYAÇ DUYULAN YÖNETİCİDİR

Biz ülkeyi yönetmeye hazırız. En rahat yürütülecek kurum devlet yönetimidir. Herkesin görevi yazar, herkes kendi görevini yaptığı zaman her şey saat gibi çalışır. En iyi yönetici kendisine en az ihtiyaç hissedilen yöneticidir.

GEÇMİŞTE LİDERLER TURU YAPILIRDI

Geçen bayramda bir teklifim oldu. Bütün parti liderlerini davet edin bir masada, hiç siyaset konuşmadan, gençliğimizi, eskileri anlatalım. Biz de bir aileden, bir çevreden yetiştik, bunları anlatalım. Ama bu kabul edilmedi. Hepimizin ortak hedefi Türkiye'yi nasıl büyütebiliriz?

Bunların hepsini oturup konuşmak lazım. Geçmişte liderler turu yapılırdı. Her parti kendi görüşünü aktarırdı. Şimdi kabul edilmiyor, iktidar kabul etmiyor. Kendisini herkesin üzerinde görüyor, bu kibir dediğimiz bir tutum.

ERDOĞAN ÇAĞIRIRSA NE SÖYLERDİ?

Önce gergin olmamasını, israfın önlemesi için çaba harcamasını, STK'lar konusunda ayrım yapmamasını, bu ülkenin çiftçisi, esnafı ile konuşmasını isterdim.

Belli aralıklarla diğer genel başkanları davet etmesini, bayram günü verilecek bir ortak fotoğraf isterdim. Tarafsızlık ilkesi içinde bütün siyasi partilere eşit mesafede olmasını isterdim.

Eğer devleti yönetecekseniz, tarafsızlık çok önemlidir. Adaletin yetersiz oluğunu söylüyor vatandaş. Adalet, hava gibidir. Hava kirlenmeden ihtiyaç duymazsınız. Eğer siz adaletsizliği beslerseniz ülkeyi yönetemezsiniz.

Arada siyasi parti liderlerini davet edip onların düşüncelerini almasını, kendisinin parti başkanlığından istifa etmesini, tarafsızlık ilkesi içinde bütün siyasi partilere eşit mesafede olması gerektiğini söylerdim.

TÜRKİYE'DE ADALET HİÇ YOK BENCE

Kesinlikle öyle devleti yönetecekseniz, ilke çok önemlidir. 'Bugün adalet Türkiye'de var mıdır' diye yapılan anketlerde yeterli olmadığı söyleniyor. Hiç yok bence. Olsa adalet yürüyüşü yapar mıydık biz? Siz adaletsizliği beslerseniz o zaman ülkeyi yönetemezsiniz. Eğer bir siyasetçi adaleti kendi yönetim anlayışını birincil noktasına koymuyorsa asla başarılı olamaz.

DEVLETTE CİDDİ BİR SAVURGANLIK VAR

Covid-19 süreci çok başarılı yönetilebilirdi. Kaynaklar doğru kullanılabilirdi. Özveride bulunması gerekenler, gerçek özveride bulunabilirdi. Ekonomide ilk yapacağım işlerden birisi devlette tasarruf. Devlette ciddi bir savurganlık var.

Bursa AKP il toplantısında Sayın Bülent Arınç konuşuyor: 'İsrafın önünü alsak sizden vergi almamıza gerek kalmaz.' İsraf konusunda karnemiz kırıktır. İki; doğru dürüst bir bütçe yapacaksınız. Yüzde 5 büyüyecek miyiz? Hayır. O zaman bu bütçenin bir anlamı yok. Yeni bir bütçe ya da yeni bir ek bütçe getirin dedim. Bütçe açığı ne kadar öngörüldü? 139 milyar 2019'da. İlk çeyrekte bunun yarısı gitti.

TASARRUFU YAPA YAPA 20 BİN ÖĞRETMENİN MAAŞINDAN YAPTILAR

Gelin ek bütçe getirelim, pandemi sürecini aşalım. Türkiye zengin bir ülke, kaynak da var. Çok daha düşük bedellerle borçlanılabilir. Türkiye'nin bereketli toprakları, çalışkan insanı var. En büyük kaynak, gençlerimiz. İşsizlik var. Bir ev düşünün, baba işsiz, anne işsiz, evlat işsiz. Aynı evde birbirlerinin yüzüne bakamıyorlar.

Pandemi sıkıntısında eleman sıkıntısı vardı. Neden atanmıyor bunlar. Eğitimde ciddi boşluğumuz var. Tasarrufu yapa yapa 20 bin öğretmenin maaşından yaptılar.

BİR ÜRETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDIĞINI DÜŞÜNÜN

Engelli kadroları boş. Neden doldurulmuyor? Engelli vatandaşlarımızdan tasarruf yapıyorlar. Ziraat mühendisleri, veterinerler var. Bir üretim seferberliği başlatıldığını ve bunların çalıştığını düşünün.

Evinde oturan adamın borcu arttı, ama devletten döviz garantili ihale alanların hepsinin kârları arttı. Bu mudur adalet? Bunu söylemeyecek miyiz? Ben istemez miyim her evde huzur olsun? Üniversiteyi bitiren bir çocuğun işsiz kalması ne demektir?

MİT ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMIŞ, FETÖ'CÜLERİ TESPİT ETMİŞ

Gayet açık. MİT üstüne düşeni yapmış, FETÖ'cüleri tespit etmiş. Son gece ne oluyorsa o yerinde kalıyor? Ne oluyor? Bu işin başında olan, karar veren kim? Ben değilim, başbakan da değil, Cumhurbaşkanıdır.

Başbakan emekli edilmesini istemiş, MİT emekli edilsin demiş. Kim müdahale edebilir buna? Her MGK toplantısında MİT'in raporu vardır. MİT ordudaki yapılanmayı takip ediyor, biliyor. MİT Başkanı ve Dönemin Genelkurmay Başkanı neden araştırma komisyonuna gelip konuşmadı. Erdoğan neden bunlara izin vermedi? Bütün ayrıntılar zamanla ortaya çıkacaktır.

NEDEN İŞ BANKASI?

İş Bankası hisselerini biz sadece temsil ediyoruz. Oradan bir gelirimiz yok. Atatürk'ün bir mirası var. Biz bu vasiyetin gereğini yerine getiriyoruz. İş Bankası'nın içişlerine hiç karışmayız.

Dört arkadaşımız görevli atanıyor onlara. Onlara da içişlerine karışmamalarını söylüyoruz. Neden İş Bankası? 20 Temmuz'dan sonra bir sivil darbe dönemi yaşıyoruz. Onlar CHP'yi tahrik etmek istiyorlar.

ERDOĞAN BİR DÜŞMAN YARATMA PEŞİNDE

Erdoğan, toplumun yaşadığı derin sarsılmayı gözden kaçırmak için bir düşman yaratma peşinde. Onun için düşman da CHP. Kuralsız bir şekilde, bazen de ahlak dışı suçluyor.

Adana'da bizim belediyelerimiz, vali ve kaymakamın isteği üzerine 195 personel vermiş yardım dağıtımına. Arabalar vermişiz. Kim suçlu oluyor? Yine bizim belediyelerimiz. Gençlik kolları başkanımız gözaltına alınıyor, serbest bırakılıyor. Sonra Erdoğan çıkıp konuşuyor, çocuk yeniden gözaltında.

İZMİR'DEKİ OLAY KESİNLİKLE PROVOKATİF BİR OLAY

İzmir'de provokatif bir olay yapılmış. 'Yapanı, suçluları bulun' diyoruz. Bulunmuyor. CHP'li bir arkadaşımız gözaltına alınıyor. CHP suçlanıyor. Bu kesinlikle provokatif bir olay, İzmir gibi bir yerde. Bir akıl tutulması var. Gideceğini görüyor bu beyefendi. O yüzden CHP'yi geriletme peşinde. Neden gerilesin CHP kardeşim? CHP halktan yana. Bölücülük mü yapıyor; hayır. Bizim belediye başkanlarımız tarih yazıyor ya. CHP'li belediyeler Millet İttifakı'nın belediye başkanlarıdır.

ERKEN SEÇİME İKİ KİŞİ KARAR VERİR

Seçime gidilip gidilmeyeceğine iki kişi karar verir: Birisi Erdoğan'dır, diğeri de ortaklığı bozup bozmayacağı belli olmayan Sayın Bahçeli'dir.

Erdoğan 'erken seçim' diyebilir. Sayın Bahçeli de, 'Ben bunlardan bıktım, ekonominin hali ortada' der, erken seçim ister.

BABACAN VE DAVUTOĞLU'NA KURULACAK KUMPASI BOZARIM

Biz şu anda her şeyimizle hazırız. Alanlardayız. Onlar 'erken seçim' desin ya da demesin. Ekrem İmamoğlu'nun seçimi kazanmasını nasıl yaptılar; YSK'da kumpas kurdular. Şimdi Ali Babacan ve Davutoğlu için de kumpas kuruyorlar. Bu kumpası bozmak benim boynumun borcudur.

Seçim barajını kim getirdi? Darbeciler. Madem darbeye karşısın, neden bu anayasayı değiştirmiyorsun?

Babacan düzgün bir insan. O yapı içerisinde Babacan da, Davutoğlu da adı yolsuzluğu bulaşmamış, o yapılanmada nadir insanlardan. Sayın Babacan, ekonomide kaynakların nereye kullanılması gerektiği konusunda birikim sahibi bir insandır.