İstanbul'un Eyüpsultan ilçesindeki özel bir lisede okul müdürü İbrahim Okutgan'ın, 17 yaşındaki Iraklı lise öğrencisi Y.K. tarafından silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirmesinin ardından öğretmenlere ve diğer eğitim çalışanlarına yönelik şiddete karşı yeni tedbirler hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, çocuklara kattıkları bilgi ve değerler bütünüyle ülkenin kalkınma mücadelesinde hayati önemde olan öğretmenleri her türlü olumsuzluktan korumanın, onlara mesleklerini icra edecekleri rahat ve güvenli ortamı sunmanın asli görevleri olduğunu vurguladı.

Öğretmenlere yönelik fiillerde cezalar yarı oranında artırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri nesillerle geleceği inşa ve ihya eden öğretmenlerin başlarının tacı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Bu anlayışa kararlılıkla sahip çıkan bir hükümet olarak öğretmenlerimize ve diğer eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddete ilişkin kapsamlı bir düzenlemeyi süratle hayata geçireceğiz.

Kanun teklifi olarak Gazi Meclisimize sunacağımız düzenlemeyle, öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak.

Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek.

Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek.

Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve diğer eğitim çalışanlarımız da görevleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak.

Hayatını kaybeden İbrahim Oktugan'a başsağlığı

Öğretmenlerin müsterih olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

Böylesine önemli bir mesleği ülkemizin her bölgesinde fedakârca yürüten öğretmenlerimize karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadık, kalmayacağız.

Bu vesileyle, İstanbul'da canice yapılan bir saldırı sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyorum.