Siyaset
Giriş Tarihi : 05-01-2022 01:40   Güncelleme : 10-01-2022 04:48

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Tek parti faşizmine geri döndüler'

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son toplantımızdan bu yana yaşananlar 2022 CHP'si ile tek parti CHP'si arasında zihniyet açısından hiçbir fark olmadığını göstermiştir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si, 1940'ların diktacı, jakoben, millete ve milletin değerlerine düşman CHP'sinin güncel sürümünden ibarettir" dedi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: 'Tek parti faşizmine geri döndüler'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde düzenlenen 151. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirecek adımları attıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk defa 2011 yılında 'Türkiye Hazır, Hedef 2023' diyerek ilan ettiğimizden beri yaşanan her hadisenin gerisinde işte bu kavga vardır. Gezi olaylarından 17-25 Aralık'a, çukur eylemlerinden 15 Temmuz'a kadar her saldırı, aynı gaye ile tertip edilmiştir. Hamdolsun bugüne kadar bizi yolumuzdan döndürmeye muvaffak olamadılar. Elbette sıkıntılar yaşadık, elbette bedeller ödedik ama büyük ve güçlü Türkiye trenini rayında ve rotasında tutmayı da başardık" dedi.

"İhracatta 2021 yılını 225 milyar doların üzerinde tamamladık"

"Açıkladığımız tedbir paketiyle döviz kuru üzerindeki köpüğü hızla almıştık. İnşallah enflasyon üzerindeki köpüğü de süratle alarak ülkemizi hak etmediği bu görüntüden kurtaracağız" diyen Erdoğan, dünyanın salgınla başlayan sağlık krizi ve onu takip eden ekonomik krizle sarsılırken Türkiye'nin hedeflerine doğru yürüyüşünü hızlandırdığını ifade etti.

Ekonomi yönetimlerinin önceliğini yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla odaklı büyüme olarak belirlediklerini dile getiren Erdoğan, "İhracatta 2021'i açıkladık biliyorsunuz, küsurata girmeyeyim, 225 milyar doların üzerinde bir rakamla tamamlamamız, doğru yolda ilerlediğimizin ta kendisidir" diye konuştu.

"Ana muhalefet, yavrularıyla beraber bu çalışmaları görmüyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

Evet, bu millet çalışıyor, sanayicisi çalışıyor ama ana muhalefet, yavrularıyla beraber bu çalışmaları görmüyor. Yeni yatırımlar yapılıyor, salgın öncesine göre istihdamımızı 2 milyon kişi artırdık. Bu vesileyle hazineye ait tarım arazilerini kira ile kullanan çiftçilerimize de bir müjde verelim: Hazineye ait tarım arazilerinin kullanan çiftçilerimizin bu yerleri ecrimisil bedellerinin yarısına kiralayabilmelerini zaten sağlamıştık. Böylece ülke çapında 595 milyon metrekare hazine arazimiz 55 bin çiftçimiz tarafından ekilip biçilmeye başlanmıştı. Bu çiftçilerimizin tarımsal desteklerden de faydalanabilmelerini temin etmiştik. Şimdi yeni bir kararla bu 55 bin çiftçimizin kira sözleşmelerinin yıllık artış bedelini yüzde 22'den yüzde 9'a indiriyoruz. Bu uygulamadan yeni hazine arazisi kiralayacak çiftçilerimiz de yararlanabilecektir.

"Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına mutlaka dahil edeceğiz"

Her alanda milletin yanında olduklarını gösterdiklerini ve göstermeyi sürdüreceklerini belirten Erdoğan, "Bununla birlikte sıkıntılar da yaşamıyor değiliz. Döviz kurundaki aşırı dalgalanma ve fiyatlardaki aşırı yükseliş gibi tatsız hadiseleri bu yolda önümüze çıkan dikenler, çakıllar olarak görüyoruz. Milletçe canımızı acıtsa da, bunları kısa sürede geride bırakacak ve ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına mutlaka dahil edeceğiz. Açıkladığımız tedbir paketiyle döviz kuru üzerindeki köpüğü hızla almıştık. İnşallah enflasyon üzerindeki köpüğü de süratle alarak ülkemizi hak etmediği bu görüntüden kurtaracağız. Vatandaşlarımızı ne döviz kurundaki dalgalanmanın, ne fahiş fiyat artışlarının yükü altında bırakmamakta kararlıyız" değerlendirmesinde bulundu.

"İnşallah en zoru geride bıraktık"

Yeni ekonomi programında istihdamı önceliklerinin başına koymalarının sebebinin insanların işine ve aşına halel getirmemek olduğunu söyleyen Erdoğan, asgari ücretten memur ve emekli maaşlarındaki artışa kadar her konuda bu anlayışı gözettiklerini ve hayata geçirdiklerini ifade etti.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

İnşallah en zoru geride bıraktık. Bundan sonra emeklerimizin karşılığını alma, milletimize hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösterme vaktidir. Sizlerden ricam, bu süreçte vatandaşlarımıza daha çok ulaşmamız, yaptıklarımızı, yapmakta olduklarımızı, yapacaklarımızı onlara daha sık anlatmamızdır. Bugüne kadar ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetleri bıkmadan, usanmadan anlatmayı lütfen sürdürün. Türkiye'nin maruz kaldığı saldırıları ve bunların gerisindeki niyetleri her fırsatta ifade edin. Muhalefet diye karşımıza çıkartılan yamalı bohçanın kifayetsizliğini ve tutarsızlığını örnekleriyle gösterin. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapma konusundaki kararlılığımızı ve bu çerçevede uyguladığımız politikaların doğruluğunu samimiyetle savunun. Türkiye 2023 hedeflerine ulaştığında milletimizin elde edeceği kazanımları sık sık hatırlatın. Yeni nesillere miras bırakacağımız 2053 vizyonumuzu ve bunun ilk hedefi olan Yeşil Kalkınma Devrimi'ni özellikle gençlerle sürekli paylaşın. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını başaracağımıza olan inancımızı halkımıza ne kadar yansıtırsak onlardan alacağımız destek de o derece büyük olacaktır.

"Bu denli yalanı başarılı bir şekilde sergileyen bir başka parti görmedim"

Türkiye 2023 kavşağına yaklaştıkça kendi sorumluluklarının da giderek daha çok arttığına işaret eden Erdoğan, muhalefetin Türkiye'ye ve geleceğe dair hiçbir vizyonunun, hedefinin ve derdinin olmadığını milletin gördüğünü söyledi.

Erdoğan, "Milletten umudunu iyice kesen muhalefet ise başarısızlıklarını örtmek, çapsızlıklarını perdelemek için her yola başvuruyor. Yalan, bunlarda bini bir para. Bu denli yalanı başarılı bir şekilde sergileyen bir başka parti ben siyasi hayatımda görmedim. Ülkemizin karşılaştığı sorunlara makul, mantıklı çözüm önerileri sunmak yerine, çareyi vesayete göz kırpmakta, halkımızı kutuplaştırmakta, hatta ülkemizdeki yabancı büyükelçilere şikâyet dilekçesi yazmakta arıyorlar. Yamalı bohça ittifakının sözde milliyetçi ortağı şehit yakınlarımıza galiz küfürler savururken, ittifakın diğer ortağı ise hemen her gün toplumumuzun bir kesimini alenen tehdit ediyor" diye konuştu.

"Millet adına hesap sormakla mafyacılık oynamayı iyice birbirine karıştırdılar"

"Bugüne kadar CHP'nin başındaki zatın tehditlerinden neredeyse payını almayan kalmadı" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

Paşa keyfi kimi isterse hedef tahtasına onu koyuyor. Ağzını her açtığında muhtarlarımızdan öğretmenlerimize, polislerimizden hakimlerimize, valilerimizden AK Parti seçmenine kadar herkese tehditler savuruyor. Bay Kemal, yarın 2 bin civarında muhtarımla burada bir arada olacağım, muhtarlarla nasıl bir araya gelinirmiş sana da bunu göstereceğim. Son günlerde muvazeneyi iyice yitirdiler, gemi iyice azıya aldılar, öyle ki işi devletin kurumlarını basmaya kadar götürdüler. Hukuk ve demokrasi içinde sorumlu siyaset yapmak varken, bunlar siyasi eşkıyalık yapmaya özen gösterdiler. Millet adına hesap sormakla mafyacılık oynamayı iyice birbirine karıştırır oldular. Baktılar tehdit dili işe yaramıyor, kimse bunlardan korkmuyor, çekinmiyor, şimdi de doğrudan millete ve milletin inancına, tarihine, medeniyet değerlerine hakaret etmeye başladılar. Güya 'helalleşme' diyerek çıktıkları yolculukta az gittiler, uz gittiler, dere tepe düz gittiler, sonuçta vara vara yine tek parti faşizmine geri döndüler. Son toplantımızdan bu yana yaşananlar 2022 CHP'si ile tek parti CHP'si arasında zihniyet açısından hiçbir fark olmadığını göstermiştir. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si, 1940'ların diktacı, jakoben, millete ve milletin değerlerine düşman CHP'sinin güncel sürümünden ibarettir. Aradan geçen vakitte dünya değişmiş, Türkiye değişmiş, hatta eski çamlar bardak olmuş ama CHP'nin faşist karakteri ve kafası hep aynı kalmıştır. Kendilerini ne kadar farklı göstermeye çalışırlarsa çalışsınlar, bir noktada gerçek yüzlerini ifşa etmekten kurtulamıyorlar. Ajans patentli takiye siyasetleri çıkmaza girdikçe bilinçaltlarında ne varsa onu konuşuyor, zehirli dillerini ve karanlık niyetlerini belli ediyorlar.

Erdoğan, 84 milyonun her bir ferdini öz kardeşleri olarak bağırlarına bastıklarını belirterek, "Cumhur İttifakı olarak karşımızdaki yamalı bohça ittifakının kin ve nefret siyasetini kardeşlik siyasetimizle yine boşa çıkaracağız" diye konuştu.

CHP'li Özel'e sert sözler: "Bre gafil, asıl çağdışı olan sensin"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in okul öncesi Kur'an kurslarına ilişkin açıklamalarına da değinen Erdoğan, Özel'in, Diyanet İşleri Başkanlığı'na saldırdığını, hatta hakaretlerini 'ortaçağ zihniyeti' hezeyanıyla doğrudan milletin inancına ve değerlerine kadar vardırdığını belirterek, "Neymiş efendim, dinini, diyaneti öğrenen çocuklar, üniversiteye gidince bilimin b'sini, fiziğin f'sini, matematiğin m'sini bilmiyormuş. Neymiş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın okul öncesinde evlatlarımıza eğitim vermesi bilimsel değilmiş, çağdışıymış. Bre gafil, asıl çağdışı olan sensin, senin bu faşist zihniyetin. Asıl arkaik olan, asıl gerici olan ortaçağ karanlığında asıl debelenen sen ve senin gibi meseleye marjinal ideolojilerin at gözlüğünden bakanlardır" dedi.

"Mukaddes değerlerimizi aşağılamaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da şu sözlerle seslendi:

Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevini hakkıyla yapmasından niçin gocunuyorsunuz? İstikbalimizin teminatı olan çocuklarımızın Kuran'ı, Peygamber Efendimizin örnek hayatını, medeniyet değerlerimizi öğrenmesi neden sizi rahatsız ediyor? İslam tarihinin en parlak dönemlerine, Batılıların kendilerini tarif için kullandığı 'ortaçağ karanlığı' yaftası vurmaktan utanmıyor musunuz? Bu milletin dininden, Diyaneti'nden, inançlarını özgürce yaşama, evlatlarını özgürce yetiştirme hakkından kirli ellerinizi ne zaman çekeceksiniz? Milletimize kimliğini ve karakterini veren mukaddes değerlerimizi aşağılamaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Artık cambazlığı bırakın, sahtekârlığı bırakın. Yeri geldiği zaman Peygamberimize, Kuran'a sahip çıkacaksınız, yeri geldiği zaman da ağzınızda, dilinizde hangi kusmuk varsa onu kusacaksınız. Çok açık ve net söylüyorum, CHP Genel Başkanı bu skandalı karanlıkta ıslık çalarak geçiştiremez. Bu edepsizlik görmezden gelinerek, susularak, hiçbir şey olmamış gibi yüksek siyasetçilik oynanarak savuşturulamaz.

Kılıçdaroğlu'nun başta 'ortaçağ zihniyeti' olmak üzere bu hezeyanları açıklaması, sarahate kavuşturması gerektiğini belirten Erdoğan, "Şayet izah edemiyorsa da çıkıp milletten ve Diyanet camiasından özür dilemelidir. Aksi takdirde milletimiz tıpkı şehit yakınına ağız dolusu küfür eden ittifak ortakları gibi CHP'ye de sandıkta gereken dersi, Allah'ın izniyle verecektir" ifadelerini kullandı.

"Siz de aynı dersi evvelallah alırsınız"

AK Parti olarak meselenin üstüne gitmeye, doğruları her fırsatta millete anlatmaya, cehalet abidelerinin maskelerini düşürmeye devam edeceklerini ifade eden Erdoğan, hangi inançtan, meşrepten, siyasi görüşten olursa olsun hiçbir insanın ötekileştirilmesine hor, hakir görülmesine, hakarete uğramasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Erdoğan, şunları söyledi:

Türk siyasetinin gözünü ve kalbini kin bürümüş bu kifayetsiz muhterisler tarafından lekelenmesine izin vermeyeceğiz. Bunların ahlaksızlığına, ahlakdışı, edep dışı bu ağızlarına bu ülkeyi terk etmeyeceğiz. Muhalefet ne yaparsa yapsın, biz son 20 yılda olduğu gibi bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Utanmadan, sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş, meydanlara döküleceklermiş. Siz 15 Temmuz'u görmediniz mi? Nereye dökülürseniz, dökülün, 15 Temmuz'da sokağa dökülenlere bu millet nasıl dersini verdiyse, siz de dökülün, siz de aynı dersi evvelallah alırsınız. Biz de Cumhur İttifak'ı olarak hepinizi önümüze katarız ve gideceğiniz yere kadar kovalarız.