İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili, "Taksim'le ilgili tamamen yasaklama değil, 7 yıldan beri uygulanan kısmi kısıtlama var" açıklamasında bulunmuştu.

'Emeği, adaleti savunmak için hep birlikte Taksim'e'

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla yurttaşları 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırdı.

Çelik, açıklamasında, "1 Mayıs'ta Taksim'e! Emeği, adaleti, sömürüden arınmış düzeni savunmak için hep birlikte Taksim'e yürüyoruz. Toplanma alanı: Saraçhane, Saat: 10.00" bilgisini paylaştı.

'Sendikalar ve meslek odalarının çağrısına uyduk'

Sözcü TV'ye açıklama yapan Özgür Çelik, İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'na çağrıda bulunarak şöyle konuştu:

1 Mayıs çağrısını tabii ki sendikalar yapıyorlar, kutlamanın düzenleyicisi sendikalar ve meslek odaları. DİSK'in, KESK'in Mimarlar Odası'nın Mühendisler Odası'nın ve Tabipler Birliği'nin organizasyonuyla bir planlama yapıldı.

Biz de siyasi partiler olarak bu planlamaya uygun biçimde onların çağrısına uygun biçimde çağrılarımızı gerçekleştirdik.

Sendikalar ve meslek odaları, Taksim'e iki koldan bir yürüyüş yapmayı planlıyor. DİSK, Devrimci İşçi Sendikası ve TMMOB Saraçhane'de buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirecek. KESK ve Tabipler Birliği de Beşiktaş'ta buluşarak bir yürüyüş gerçekleştirecek. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı olarak Saraçhane önünde buluşup DİSK'in ve TMMOB'un arkasından yürüyüşü gerçekleştireceğiz.

' Anayasa Mahkemesi'nin Taksim'le ilgili kararı var'

1 Mayıs'ın Taksim'in işçiler açısından çok büyük bir önemi var. 1977 1 Mayıs'ından kaynaklı. Sendikalar, işçiler diyor ki, 'Biz bu hafızanın gelecek kuşaklara aktarılması için 1 Mayıs'ı Taksim'de yapmak istiyoruz'. Ancak güvenlik gerekçesiyle Taksim'de yapılmasına izin verilmiyor. Dolayısıyla izin verilmediğini ifade ediyorlar. Ancak diğer alanlarda da bir güvenlik sorunu ortaya çıkabilir.

Bu yönüyle genel başkanımızın da Taksim'in açılmasına yönelik çok önemli bir çağrısı oldu. Bunun ötesinde 2023 yılında Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bir karar var. Anayasa Mahkemesi, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasıyla ilgili bir karar verdi. Bu yönüyle hem Anayasa Mahkemesi kararının ortada durduğu bir noktada, hem 2010-11-12 yıllarında Taksim açıldığında sorunsuz biçimde kutlamaların gerçekleşmesinden ötürü sendikaların talebini CHP olarak haklı buluyoruz. 1 Mayıs Taksim'de kutlanmalıdır.

'Güvenlik güçleri ile işçileri karşı karşıya getirmeyin'

İşçiler ve emekçilerin ekmeği gün geçtikçe küçülüyor. İşçinin, emekçinin geliri enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyor. Aslında bir ekonomik kriz, sosyal krize dönüşmek durumunda şu anda. Gün geçtikçe ekmeği küçülen, enflasyon karşısında geliri azalan işçinin zaten bir gerilimi var. İstanbul Valisi'ne ve İçişleri Bakanlığı'na bir çağrı yapmış olalım. Zaten işçinin, emekçinin ekonomik krizin koşullarından kaynaklı bir gerilimi var. Bir de güvenlik güçleriyle işçileri karşı karşıya getirerek bu gerilimi tırmandırmanın hiçbir anlamı yok. Taksim meydanı açılmalıdır.

'Taksim 1 Mayıs'a uygun değilmiş, terör riski varmış'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel de, parti genel merkezinde genel başkan Özgür Özel'in başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Deniz Yücel, 1 Mayıs ile ilgili şunları söyledii:

Taksim'de 1 Mayıs mitingi yapılırsa trafik aksarmış. Taksim 1 Mayıs'a uygun değilmiş, terör riski varmış. Buradan AKP hükümetine soruyoruz, siz kararlarınızı terör örgütlerinin tehditlerine göre mi alıyorsunuz? Siz güvenlik önlemi alamayacak ve işçisini, emekçisini koruyamayacak kadar aciz bir hükümet misiniz? Yoksa Türkiye'deki yasal sendikaları ve siyasi partileri terör örgütü olarak mı görüyorsunuz? Taksim'den neden bu kadar korkuyorsunuz? Taksim'den vazgeçmiyoruz.

Genel başkanımız Sayın Özgür Özel, İçişleri Bakanı'nı arayarak, Taksim kararının gözden geçirilmesini istedi. 'Biz parti olarak teminat veriyoruz, sorunsuz geçecek' dedi.

Peki biz CHP olarak bu güvenceyi verirken, yurt içindeki güvenlik teşkilatının en üstündeki isim bu güvenceyi neden veremiyor?