Eğitim
Giriş Tarihi : 17-05-2021 00:05   Güncelleme : 24-05-2021 02:51

Yüz yüze eğitime hangi kurumlar geçecek, ne zaman başlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, 'kademeli normalleşme' sürecinde yüz yüze ve uzaktan eğitim konusunda alınan kararları açıkladı.

Yüz yüze eğitime hangi kurumlar geçecek, ne zaman başlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ülke genelinde koronavirüs tedbirleri çerçevesindeki 'kademeli normalleşme' kapsamında eğitimde uygulanacak kararlara ilişkin açıklamada bulundu.

Yüz yüze eğitime hangi kuruluşlar geçecek?

Buna göre, 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12. sınıfların destekleme ve yetiştirme ile takviye kurslarında yüz yüze eğitime geçilecek.

Diğer kademelerdeki resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında, 1 Haziran Salı gününe kadar uzaktan eğitime devam edilecek.

Koşullu başlanacak kuruluşlar

Resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yürütülecek yüz yüze eğitime, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu'ndaki koşullara uyulması şartıyla başlanabilecek.

Bu kapsamdaki öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanlarının salgın kısıtlamalarından etkilenmemesi için gerekli kolaylık, valilikler tarafından sağlanacak.

1 Haziran'dan önce yeniden karar verilecek

1 Haziran Salı gününden itibaren yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar, bu tarih öncesinde yapılacak durum değerlendirmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacak.