Real Madrid Kulübü, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde hafta içinde oynanan maçlarda Brezilyalı futbolcusu Vinicius Junior'a yönelik ırkçı tezahürat yapıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Real Madrid Kulübü yaptığı yazılı açıklamada, Barcelona - Napoli ve Atletico Madrid - Inter maçlarında tribünlerden Vinicius'a yönelik ırkçı ve nefret içerikli tezahüratlar yapıldığını belirtilerek, ayrımcılık ve nefret suçlarından dolayı başsavcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

'Sıfır tolerans mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz'

Sözkonusu maçlarda ırkçı ve nefret içerikli tezahüratları yapanların kameralarla tespit edilmesini isteyen İspanyol kulübünün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Oyuncumuz Vinicius Junior'a karşı ne yazık ki defalarca gerçekleştirilen bu şiddetli ırkçılık, ayrımcılık ve nefret saldırılarını kınıyoruz.

Kulübümüz, futbolun ve sporun değerlerini savunmak için çalışmaya devam edecek ve son dönemde yaşanan menfur olaylar karşısında sıfır tolerans mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Vinicius: 'Umarım UEFA verilecek cezaları düşünmüştür'

Vinicius'a karşı ırkçı tezahüratlar geçen sezondan itibaren yaşanırken, 21 Mayıs 2023'te deplasmanda oynanan Valencia - Real Madrid maçında yaşananlar kıvılcımı ateşlemişti.

Sözkonusu maçta Valencia tribünlerinden bir grup taraftarın ırkçı söylemlerime maruz kalan Vinicius, yaklaşık 10 dakika oyunu durdurmuştu.

Olaydan dolayı Valencia kulübüne saha kapatma cezası verilirken, ırkçı tezahüratı yaptığı tespit edilen taraftarlar hakkında dava açılmıştı.

Öte yandan Vinicius, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, "Umarım UEFA verilecek cezaları düşünmüştür. Benim oynamadığım maçlarda bile yaşanan bu olaylar üzücü bir gerçek" diyerek UEFA'dan olaya müdahale etmesini istedi.