Gündem
Giriş Tarihi : 03-09-2021 02:07   Güncelleme : 08-09-2021 03:35

Vaka ve ölümlerdeki artış, yasakları tekrar gündeme getirdi

Türkiye'de vaka ve vefat sayılarının tedirgin edici seviyeye ulaşmasıyla birlikte, koronavirüs yasakları yeniden gündeme geldi.

Vaka ve ölümlerdeki artış, yasakları tekrar gündeme getirdi

Sağlık Bakanlığı'nın Günlük Covid-19 Tablosu'nun verilerine göre, dün 23 bin 946 kişinin testi pozitif çıkmış, 290 kişi de hayatını kaybetmişti.

Türkiye'de birinci doz aşı olanların sayısı 48 milyon 563 bin 507 kişiyi bulurken, ikinci doz aşı olanların sayısı 37 milyon 368 bin 108'e yükseldi, üçüncü doz aşı miktarı da 8 milyon 661 bin 464'e ulaştı.

Toplam aşı uygalama miktarı ise 94 milyon 873 bin 884 oldu.

Aşısız grupların hastaneye yatışları hızla artıyor

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yoğun bakımların ve koronavirüs ölümlerinin yüzde 100’e yakınını aşısızlar oluşturuyor.

Üçüncü dozunu olmayan 65 yaş üstü kişilerin de hastane başvurularının arttığı tespiti yapılıyor.

Yapılan değerlendirmelerde, aşılamanın yüksek olduğu yerlerde vaka sayılarında bir düşüş trendinin olduğu belirtilirken, uzmanlara göre aşısız grupların hastaneye yatışları hızla artıyor. Bir başka sıkıntı ise bir doz aşısını olup ikinci dozunu yaptırmayanlar.

Eylül sonu yasakların genişletilmesi gündemde

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, aşılamaya teşvik için aşısızlara yönelik bazı alanlar için getirilen ‘negatif sonuçlu PCR testi’ uygulamasının kapsamının eylül sonu itibarıyla genişletilebileceği bildirildi.

PCR testi zorunluluğuna AVM'ler, kantinler ve kütüphaneler de dahil olacak

Uçak, tren ve şehirlerarası otobüs yolculuğunun yanı sıra, toplu etkinliklere katılmak için PCR testi zorunluluğuna, AVM'ler, üniversite kantinleri, yemekhaneler, kütüphanelerin de dahil olacağı aktarıldı.

Bazı kamu hizmetlerinden yararlanmak isteyenlere de ya aşı ya da negatif test sonucu belgesi şartı getirilebileceği ifade ediliyor.

Bu tedbirlere rağmen aşılama oranları istenen seviyeye ulaşmaz ve aşıya karşı direnç sürerse, bu defa PCR testinin ücretli hale getirilebileceği belirtiliyor.