Bilim ve Teknoloji
Giriş Tarihi : 08-09-2019 02:38   Güncelleme : 12-09-2019 17:10

Uzaya çıkan ilk insansı robot dünyaya döndü

Rusya’nın uzaya gönderdiği ilk insansı robot olan FEDOR, dünyaya geri döndü.

Uzaya çıkan ilk insansı robot dünyaya döndü

ROSCOSMOS’un Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, UUİ’deki görevlerini tamamlayan insansı robot Fedor, yeryüzüne geri döndü.

Açıklamada, “SkybotF-850’yi taşıyan Soyuz MS14 uzay aracı başarıyla iniş yaptı. Tüm iniş faaliyetleri beklendiği gibi gerçekleşti” denildi.

İnsansı robotu taşıyan Rus yapımı uzay aracının, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) bağlandığı bildirilmişti.

Rusya Federal Uzay Ajansı'ndan (ROSCOSMOS) yapılan açıklamaya göre, deney, gıda, ilaç ve ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra 'Skybot F-850' model insansı robotu taşıyan soyuz uzay kapsülü, UUİ'ye bağlanmıştı.

Bağlantının başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ROSCOSMOS Başkanı Dmitriy Rogozin, robotun gerekli çalışmaları yaptıktan sonra 7 Eylül’de dünyaya geri dönmesinin planlandığını söylemişti.

Uzay yürüyüşü gibi insanlar için tehlikeli olabilecek görevlerde kullanılmak üzere üretilen ve 'Fyodor' adı verilen insansı robotu taşıyan kapsül, 22 Ağustos'ta Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılmıştı. Uzay aracı, UUİ’ye ulaşmasının ardından bağlanma sisteminde yaşanan sorun nedeniyle ilk denemesinde bağlantı gerçekleştirememişti.

Android Technics ve Advanced Rsearch Fund firmaları tarafından geliştirilen Fedor, geçtiğimiz dönemde yayınlanan videolarında iki tabancayı etkileyici bir doğruluk payıyla kullanabiliyordu.