Çevre
Giriş Tarihi : 09-08-2021 00:44   Güncelleme : 12-08-2021 04:08

Türkiye'deki yangınlarda son durum: Kaç ilde yangınlar devam ediyor?

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'de devam eden orman yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'deki yangınlarda son durum: Kaç ilde yangınlar devam ediyor?

Muğla'nın MilasKöyceğiz, Menteşe, Yatağan, Kavaklıdere ve Seydikemer ilçelerinde devam eden orman yangınlarına müdahaleler sürerken, Datça'nın Eski Datça mevkiinden de yangın haberi geldi.

Makilik alanda yerleşim yerlerine yakın noktada başlayan yangın kısa sürede yayılmaya başlarken, ihbar üzerine bölgeye ekipler sevk edildi.

Alevlerin yükseldiği bölgeye havadan ve karadan yangın söndürme ekipleri yönlendirildi.

Yangın kontrol altında, soğutma çalışmaları yapılıyor

Havadan ve karadan müdahale eden ekiplerin yaptığı çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alındı.

Bölgedeki soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

"47 ilde çıkan 239  yangından 234'ü kontrol altına alındı"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'de art arda çıkan orman yangınlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yangınlara karşı devletin tüm imkânlarını kullanarak mücadeleye devam ettiğini vurgulayan Altun, "Şu ana kadar 47 ilimizde çıkan toplam 239 yangının 234'ü yoğun ve gayretli çalışmalar sonucu kontrol altına alındı" ifadelerini kullandı.

"6 bine yakın personel, 16 uçak, 65 helikopter"

Sahadaki ekiplerin yangının ilk gününden bugüne kadar özveriyle çalıştığını aktaran Altun, "Cumhurbaşkanımızın anbean takip ettiği çalışmalara 6 bine yakın personel, 16 uçak, 9 İHA, 65 Helikopter, 150 iş makinesi ve 850 arazöz katıldı" dedi.

"Afet bölgelerinde 4409 vatandaşımıza barınma hizmeti veriliyor"

Altun açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

Yangının yol açtığı hasarları gidermek için 79 milyon 400 bin TL nakdi yardımın gönderildiği afet bölgelerinde 4409 vatandaşımıza barınma hizmeti veriliyor. Günlük 284.852 kişi/öğün sıcak yemeğin dağıtıldığı bölgelerde 351.310 kumanya vatandaşlarımıza ulaştırılmıştı.

"Evleri yanan vatandaşlarımızın yeni evlerinin temeli atıldı"

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden ortaya çıkan zararlar hızla giderildiği gibi evleri yangından zarar gören vatandaşlarımızın yeni evlerinin temeli de atıldı ve inşa çalışmaları hızla başladı. Devletimiz, tüm imkanlarıyla milletimizin hizmetindedir.

"Yıl sonuna kadar 252 milyon fidan ekeceğiz"

Hamdolsun, yangınların önemli ve büyük bir kısmı söndürüldü. Yıl sonuna kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 252 milyon fidanı topraklarımızla buluşturup dört bir yanı yeniden yeşillendireceğiz.

"Asılsız haberlere itibar etmeyin"

Bir kez daha ifade etmek isterim, kıymetli vatandaşlarımızın kaynağı belirsiz, asılsız haberlere itibar etmemesinde ve büyük bir özveriyle gerçekleştirilen çalışmaları doğrudan sahadan aktaran resmi kurumlarımız ve yetkili merciler üzerinden takip etmesinde büyük yarar vardır.