Gündem
Giriş Tarihi : 07-04-2020 21:49   Güncelleme : 11-04-2020 01:12

Türkiye'de 76 kişi daha hayatını kaybetti! Can kaybı 725'e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 725'e yükselirken, toplam vaka sayısı da 34.109'a çıktı.

Türkiye'de 76 kişi daha hayatını kaybetti! Can kaybı 725'e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye'de izlediği seyir ve aldıkları önlemlere ilişkin açıklama yaptı.

İşte, Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

"Koronavirüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra yeni bir aşamaya geçtik. Artık her birimiz bu tehdit altındayız. Artık dayanışma içerisinde olmalıyız. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara ve İzmir gibi şehirler vaka sayısı yüksek olduğu için dikkat çekmektedirler. Aralarında bunlarında olduğu 31 şehrimiz bazı zorunlu haller dışında sınırlandırıldı. Tüm Türkiye'de 20 yaş altı gençlerimizden ve 65 yaş üstü yaşlılarımızdan talebimiz var.

"HER BİREYİMİZ İZOLASYON KURALINI HAYAT TARZI EDİNMELİDİR"

"Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk. İzole kuralını artık şehir şehir uyguluyoruz. 83 milyonu oluşturan bireyler, izolasyon kuralını hayat tarzı olarak yerine getirmelidir. Başka seçeneğin olmadığını söyleyebilirim. Hepimizi eşit derece ilgilendiren, eşit derece tehdit eden virüse karşı birlikte mücadele etmeliyiz. İnsan sağlığını korumak için tedbirli olmalıyız. Hepimizin çabası herhangi birimiz içindir.

"TOPLUM BİLİMLERİ ADINI VERDİĞİMİZ YENİ BİR KURUL OLUŞTURDUK"

"Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmaya başlanmadığı, tedbirde örneği olmayan yapılanmaya gittik. Bunun ilk sonuçlarından biri Bilim Kurulu'nun oluşturulmasıdır. Tavsiye kararları ulusal politikamıza rehberlik etti. Toplum olarak hastalığa karşı daha toplumsal ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplum Bilimleri adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Toplumsal öneriler getirecek, bize hayatı kolaylaştıracak tekliflerde bulunacak. Bu salgınla mücadelede dünyada tektir.

"ARTIK GENÇ YAŞLARDA HASTALARIN DA KAYBINA TANIK OLUYORUZ"

"Ülkemizde önemli bir bilgi birikimi oluşturulmuş durumda. Konu, bilim dünyası için yeni bir bilgidir. Virüs değişime uğramaktadır. Şu an her yaşta olağanüstü bulaşabilen bir virüsle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Bütün dünyada ağırlıklı risk grubu 65 yaş üstü olarak tanımlanmıştı. Bugün risk grubu tanımı kavramı genişlemiştir. Artık genç yaşlarda hastaların da kaybına tanık oluyoruz. Yaş bir güvence kavramı olarak tanımlanmamalıdır. Bütün risklere karşı başvuracağımız çözüm izolasyondur.

"BİZ İLACI ERKENDEN TEMİN ETTİK VE HASTALARIMIZA ULAŞTIRMAYI BAŞARDIK"

"Şüphelilerin tanımlanması konusunda önemli bir gelişme göstermiş bulunmaktayız. Günlük test sayımızın önümüzdeki hafta 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. Test sayısı arttıkça doğal olarak pozitif vaka sayımız da artmaktadır. Bu, tarama çalışmalarındaki başarıdan kaynaklanıyor. 

"Eğer ilerleyişi durduramazsak tedaviye yoğun bakımda devam ediyoruz. İlaç tedavisine erken başlamamızın bunda büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Biz ilacı erkenden temin ettik ve hastalarımıza bugün ulaştırmayı başardık. Dünyada birçok ülke bu ilaca ulaşmak için çaba gösteriyor.

"SAĞLIK SİSTEMİMİZİN GÜCÜ HEPİMİZE GÜVEN VERECEK SEVİYEDE"

"Hasta sayısına göre kayıp oranlarımız sınırlı tesir ediyor. Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek seviyededir. Bakanlığımızın desteğiyle farklı tedavilerin geliştirilmesi için öncülük ediyoruz. Bakanlığımız aşı çalışmalarına da öncülük etmektedir.

"Evde izole edilmesi gereken hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz. Yayılmaya karşı aldığımız bu sıkı tedbirin detaylarını daha sonra açıklayacağım. Bütün tedbirlerimize rağmen virüs kişiden kişiye bulaşmaya devam ediyor. Bunu kontrol altına almak zorundayız.

"HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 725'E YÜKSELDİ"

"Bugün test sayımız 20.023, vaka sayısı 3892, bugün 76 vatandaşımızı daha kaybettik. Toplam hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 725'e yükseldi. Yapılan test sayısı her gün arttı. 20 bini geçti. Test sayısı arttıkça vaka sayısının oran olarak azaldığını görüyoruz.

"VEFAT VE VAKALARIN ERKEKLERDE DAHA FAZLA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

"Tüm dünyada olduğu gibi bizde de erkeklerde vaka sayısının fazla olduğunu görüyoruz. 65 yaş uygulamasının olmadığı dönemde daha dengeliydi, 65 yaş üstü sınırlamasının olduğu dönemde yoğunluğun azaldığını görüyoruz. Vefatların 60'la 85 yaş arasında yoğunlaştığını ve erkeklerin oranının kadınlara göre fazla olduğunu söyleyebiliriz.

"HASTALARIMIZ İÇİN APLİKASYON GELİŞTİRDİK"

"Önümüzdeki bir iki gün içerisinde devreye girecek aplikasyon geliştirildi ve hastalarımız bunu indirmek zorundalar. Burada takip ve kendi durumlarını görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Bu aplikasyonu indirdikten sonra hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerekli görüldüğünde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımızda açıklamalar yapılmış olacak.

"ÖNÜMÜZDEKİ BİR İKİ HAFTANIN SON DERECE ÖNEMLİ OLDUĞU BİR TABLO İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

"Kalıcı, daha sonraki dönemde de benzer veya farklı amaçlarda kullanacağımız hastaneler olacak. Bu, şu anlama gelmesin. Burada sonuçlar ve rakamlar ve gidişat tahmin edilenin ötesinde olduğu için erken davranmak gibi bir yaklaşım içerisinde değiliz. Bütün Türkiye'de hastanelerimizde doluluk oranımız yüzde 62-63'ü geçmedi. Böyle bir salgında günler içerisinde artan doluluklar ve hasta sayıları ile karşılaşırız. Bizde ise daha stabil giden, artış oranının giderek düştüğü, önümüzdeki bir iki haftanın son derece önemli olduğunu gördüğümüz bir tablo ile karşı karşıyayız. Hem bugün gerekli olduğunda kullanmak, hem de yarın bu anlamda bu hastaneleri geçici gibi düşünmeyip kalıcı kullanmak üzere planladığımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın da arzusu bu yönde. Şu dönemde herkesin kendisini evde izole etmesini, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını özellikle ifade ediyoruz. Aslında 83 milyonun olabildiğince kendilerini izole etmesini önemsiyoruz. Toplu alanlarda da maske kullanılmasını istiyoruz."

SORU - CEVAP

Toplum Bilimleri Kurulu'nda kimler var?

  • Toplum Bilimleri Kurulu; psikoloji, sosyoloji, din psikolojisi, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlardan etkin ve yetkin, bildiğimiz kişilerden oluşan bir kurul olacak.

Özel hastanelerin yoğun bakımda yatan hastalardan ücret alması...

  • Özel hastanelerde yoğun bakımda yatan hiçbir hastadan ücret alamazlar. Eğer böyle bir durum olursa gerekeni yapmış oluruz. Hemşire sayısıyla ilgili sağlık personelinin alımı için müracaatlar yapılmış oldu. Önümüzdeki günlerde başlayacak.

Kötü durum senaryosu var mı?

  • Rakamları ben şeffaf şekilde veriyorum ve dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ediyor olmalısınız. Almanya, ABD'de nasıl arttığını görüyoruz. Bizdeki ölüm vakalarının da bir noktada artış hızının düşmeye başladığını görüyoruz.

  • Birçok ülke halen bu ilacı entübe olan ciddi vakalarda kullanmayı tercih ediyor. Bilim Kurulu, erken safhada bu ilacın kullanımının daha yararlı olacağını, özellikle virüsün hücreye girişini engellediğini görüyoruz. Dünyada benzeri olmadığı şeklinde biz bu ilacı vatandaşımıza erken safhada veriyoruz. Ayrıca dünyada sağlık altyapısı olan ülkelerden, hatta Avrupa'daki ülkelerden solunum cihazı olarak nüfusa oranla 2 kat daha fazla olan bir ülkeyiz.

İstanbul'da Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'de kurulacak hastaneler...

  • Prefabrik, pandemi sonrası devre dışı kalacak hastaneler olarak düşünmedik

Personeli kaydırma ihtiyacı var mı?

  • Şu an böyle bir durum sözkonusu değil.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum