Dünya
Giriş Tarihi : 20-01-2021 21:51   Güncelleme : 26-01-2021 22:28

Trump'tan son konuşma: 'Bu bir vedadır ama yakında görüşeceğiz'

Başkanlık görevinin sona ermesiyle birlikte Beyaz Saray'ı terk eden Donald Trump, son konuşmasında, "Bu bir vedadır, ama bir şekilde geri döneceğiz. Yakında görüşeceğiz" dedi.

Trump'tan son konuşma: 'Bu bir vedadır ama yakında görüşeceğiz'

ABD'de 3 Kasım seçimini kazanan Demokrat Partili Joe Biden'ın yemin törenine katılmayan Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrıldı.

First Lady Melania Trump'ın eşlik ettiği Trump'ın gidişini, Beyaz Saray'da kordon arkasında dizilen gazeteciler takip etti.

Basına teşekkür etti

Ayaküstü gazetecilere konuşan Trump, ABD Başkanlığı yapmanın ömür boyu sürecek bir onur olduğunu söyledi.

Her gün kavga ettiği basına bu kez teşekkür eden Trump, sadece elveda demek istediğini dile getirdi.

CNN'e göre, bunun uzun süreli bir veda olmayacağını belirten Trump, "Amerika halkını seviyoruz" dedi.

Son konuşmasını yaptı

Ardından başkanlık helikopteriyle Maryland'deki Andrews Hava Kuvvetleri Üssü'ne varan Trump, burada eşiyle birlikte kürsüye çıkarak son konuşmasını yaptı.

Ailesi ve yakın çevresinin etrafını çevirdiği Trump, "İnsanlar bu ailenin ne kadar çok çalıştığını bilmiyor. Çalıştılar ve sizin için çalıştılar. Çok daha kolay bir yaşam sürebilirlerdi" ifadelerini kullandı.

Yine kendisini övdü

First Lady'ye büyük zarafeti, güzelliği ve haysiyeti için teşekkür eden Trump, "Alışıldık bir yönetim değildik" dedi.

Kendi çıkardığı sübvansiyonların koronavirüs pandemisi bittikten sonra gelecek ekonomik toparlanmanın temelini attığını öne süren Trump, "Başkanınız olmak benim için büyük bir onurdu, sizin için her zaman mücadele edeceğim" diyerek, gelecek yönetime bol şans ve başarı dileklerinde bulundu.

"Demokrat Parti büyük başarılar elde edecek, çünkü temelleri var"

"Bence büyük başarılar elde edecekler, çünkü temelleri var. Biz onları daha önce hiç olmamış bir konuma koyduk"  diyen Trump, Demokrat Parti'nin yüksek vergi uygulamalarına vurgu yaparak, "Umarım vergilerinizi yükseltmezler" şeklinde konuştu.

"Bu bir vedadır, ama bir şekilde geri döneceğiz"

6 Ocak Kongre saldırısından bu yana aralarına kara kedi girdiği söylenen Başkan Yardımcısı Mike Pence'e de teşekkür eden Trump, "Bu bir vedadır, ama bir şekilde geri döneceğiz. Öyleyse iyi bir hayat sürün. Yakında görüşeceğiz" dedi.

Başkanlık uçağına son kez bindi

Kampanyasının müziği olan Village People grubunun YMCA şarkısı çalınarak yolcu edilen Trump, başkanlık uçağı Air Force One'a son kez bindi.

Florida eyaletinin Palm Beach kentine uçan Trump, burada kendisine ait Mar-a-Lago Kulübü'ndeki malikâneye yerleşecek.