Dünya
Giriş Tarihi : 21-03-2022 20:33   Güncelleme : 30-03-2022 03:30

Rus füzeleri Kiev'de alışveriş merkezini vurdu

Rusya'nın Ukrayna'nın işgaline yönelik başlattığı harekât 26. gününe girerken, Rus ordusunun Kiev'deki alışveriş merkezine füzeli saldırı düzenlemesi sonucu 8 kişi hayatını kaybetti. İşte, Rusya-Ukrayna savaşında son gelişmeler...

Rus füzeleri Kiev'de alışveriş merkezini vurdu

Rusya'nın Ukrayna'nın işgaline yönelik 24 Şubat'ta başlattığı operasyon 26'ncı gününe girdi,

Rus ordusunun karadan ilerleyişi durma noktasına gelirken, havadan bombardıman ise sürüyor.

Hafta sonu Ukrayna'da hipersonik füze kullanmaya başlayan Ruslar, bir kez daha sesten 5 kat hızlı hipersonik füze kullandığını duyurdu.

Karadeniz ve Hazar'dan da seyir füzeleri atılıyor. Rus ordusu, seyir füzeleriyle askeri tesislerin hedef alındığını açıkladı.

Kiev'de özel izin kâğıdıyla sokağa çıkılabiliyor

Rus ordusu, Ukrayna’daki saldırılarına devam ederken, Kiev Belediyesi uygulanan sokağa çıkma yasağının 23 Mart Çarşamba sabahı saat 07.00'ye kadar uzatıldığını duyurdu.

Belediye tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

21 Mart itibariyle saat 20.00'den itibaren 23 Mart 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı sürecektir. Özel izin olmadan dolaşmak yasaktır. Sadece sığınaklara gitmek için dışarı çıkabilirsiniz. Yasak saatinde dışarıda özel izin kâğıtları olmadan dolaşanlar, özel sabotaj grupları olarak kabul edilecektir.

Odessa'da siren sesleri

Rusya'nın saldırısı altındaki Ukrayna'nın liman kenti Odessa'da hava savunma sistemleri devreye girdi.

Kentte sokağa çıkma yasağının bitmesine dakikalar kala siren sesleri yankılandı.

Kremlin'den Putin-Zelenskiy görüşmesine ilişkin açıklama

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy görüşmesinin olup olmayacağına ilişkin açıklama yaptı.

Kremlin'in açıklamasında şöyle denildi:

Putin-Zelenskiy görüşmesi için hâlâ zemin oluşmadı, ilk önce önemli ilerleme sağlanması gerekiyor. Rusya, müzakerelerin hızlı yönetilmesi için ukrayna tarafına göre daha hazır. Ukrayna üzerinde etkisi olan ülkeler, Kiev'in barış müzakerelerinde daha yapıcı olması için çaba harcamalı. Müzakerelerde olması gerektiği kadar ilerleme sağlanamadı.

Kiev'de alışveriş merkezine füzeli saldırı

Ukrayna, Rus ordusunun başkent Kiev'deki bir alışveriş merkezine düzenlediği füzeli saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Saldırı sonrası alışveriş merkezinin kullanılamaz hale geldiği, çevredeki evlerin camlarının kırıldığı, yakındaki park halinde bulunan araçların hasar gördüğü bildirildi.

Birleşmiş Milletler: 10 milyon kişi evlerini terk etti

Birlemiş Milletler'e (BM) göre, Ukrayna'da 10 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu sivillerden neredeyse 3 buçuk milyonu ülke dışına çıktı.

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Kiev'in Podilskyi semtinde patlama seslerinin duyulduğunu belirtti.

Mevcut bilgilere göre, patlamaların bir alışveriş merkezi ve bazı apartmanlarda gerçekleştiğini kaydeden Kliçko, "Kurtarma ekipleri, sağlık görevlileri ve polis olay yerinde" dedi.

Kliçko, patlamalar sonucu bir kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Mariupol'deki Ukraynalı askerlere silah bırakın çağrısı

Rusya Savunma Bakanlığı, gece Mariupol'deki Ukrayna askerlerine çağrıda bulunarak, silahlarını bırakmalarını istedi ve can güvenliği garantisi verdi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereshchuk ise, Mariupol'ü teslim etmelerinin sözkonusu olmadığını ve yanıtın Rus tarafına iletildiğini söyledi.