Medya
Giriş Tarihi : 20-12-2020 03:31   Güncelleme : 23-12-2020 01:35

RTÜK: 'TV'deki bazı konuklar toplumda infiale yol açıyor'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun, televizyon yayınlarındaki program konuklarına ilişkin yayınladığı duyuruda, "Uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarda yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade, toplumu yanlış yönlendirdiği görülmektedir. Bu durum, yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet vermektedir" denildi.

RTÜK: 'TV'deki bazı konuklar toplumda infiale yol açıyor'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) sosyal medya hesabında, 'Yayınlardaki program konuklarına dair önemli duyuru' başlığıyla yayınladığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Bilindiği üzere televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlanmaktadır. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişiler konuk olarak katılmaktadır. Bu kişilerin bir kısmının gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanı imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb. farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir.

Kendi popülerliğini artırmak için spekülatif söylemlerde bulunuyorlar

Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade, toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir.

Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlar tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikâyet başvurusu yapılmaktadır. Programlara katılan konukların kendi popülerliğini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir.

Toplumda infial oluşmasına neden oluyor

Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği; bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir. Bu durum, yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Uzmanların seçiminde azami hassasiyet gösterilmeli

Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, sözkonusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da sözkonusu olabilmektedir.

Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetlerin gösterilmesi gerekmektedir.

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur.