1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresi âdeta ablukaya alındı.

Taksim Meydanı'na çıkmak isteyenlere karşı neredeyse her sokakta barikatlar oluşturan İstanbul Valiliği, 42 bin polisle kentte kuş uçurtmadı.

217 kişi gözaltına alındı

Şişli, Okmeydanı, Beşiktaş, Saraçhane ve Beyoğlu'nun ara sokaklarından Taksim'e yürümek isteyenlere polis müdahale etti.

Yer yer arbedenin yaşandığı müdahalelerde 217 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya: 'Ülke genelinde 226 kişi gözaltına alındı'

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabında 1 Mayıs paylaşımı yaptı.

İstanbul'da görev polislere teşekkür eden Yerlikaya, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde ülkemiz genelinde siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları tarafından 78 ilimizde toplam 210 etkinlik düzenlendi. Miting, yürüyüş, basın açıklaması ve çelenk koyma gibi etkinliklere yaklaşık 241.000 kişi katıldı.

İzin verilmeyen alanlarda gösteri yapan, uyarıları dinlemeyen ve polisimize saldıran İstanbul'da 217, Tunceli'de 4, Kahramanmaraş’ta 3 ve Aydın'da 2 olmak üzere toplam 226 şahıs gözaltına alındı. Olaylarda 28 güvenlik görevlimiz hafif şekilde yaralandı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün huzur ve güven içinde geçmesini sağlayan Bakan Yardımcılarımıza, Jandarma Genel Komutanlığımıza, Emniyet Genel Müdürlüğümüze, Sahil Güvenlik Komutanlığımıza, Valilerimize, İl Emniyet Müdürlerimize, il Jandarma Komutanlarımıza, Kaymakamlarımıza, İlçe Emniyet Müdürlerimize, İlçe Jandarma Komutanlarımıza ve kahraman güvenlik güçlerimize teşekkür ediyorum.

İstanbul Emniyeti'nden açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, yasak kararı için işçi ve emekçilere müdahale eden personelden 28'inin yaralandığını açıkladı.

Yaralı polislerin hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi.

Bu arada, gözaltına alınan 210 kişinin, İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi'ndeki işlemleri sürüyor.

Vali Gül'den 'geçici rahatsızlık' özrü

İstanbul Valisi Davut Gül de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya teşekkür ederek sosyal medya hesabında şunları söyledi:

1 Mayıs tedbirleriyle, gözbebeğimiz İstanbul'umuzun zarar görmemesine büyük katkı sağlayan; Başta İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya olmak üzere, mülki idare amirlerimize, emniyet müdürlerimize, jandarma ve sahil güvenlik komutanlarımıza, kolluk kuvvetlerimize, tüm kamu görevlilerine ve ferasetiyle her zaman dünyaya örnek olan 16 milyon İstanbullu hemşehrimize sonsuz teşekkür ederim.

Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için aldığımız tedbirlerle (ulaşım kısıtlaması vb.) geçici rahatsızlık verdiğimiz herkesten çok özür dilerim.

Rabbim milletimiz ve devletimizi her türlü kaza ve beladan muhafaza eylesin.