Gündem
Giriş Tarihi : 23-12-2021 23:26   Güncelleme : 27-12-2021 04:32

Öldüresiye dövülen öğrencinin babası konuştu: 'Bu nasıl öğretmen?'

Öğrencisi T.K.'yı tekme tokat dövdüğü görüntülerin sosyal medyada infial yaratması üzerine öğretmen Ali Rıza Y. hakkında idari soruşturma başlatıldı. Öğretmenin mesleğine son verilmesi gündemde...

Öldüresiye dövülen öğrencinin babası konuştu: 'Bu nasıl öğretmen?'

Olay, Aksaray'ın Ortaköy ilçesi Şehit Salih Aksu Ortaokulu'nda meydana geldi.

Öğretmen Ali Rıza Y., ders sırasında 5. sınıf öğrencisi T.K.'yı sınıftan çıkartıp koridorda boğazını sıkarak tokat ve yumruklarla dövmeye başladı.

Gürültüyü duyan başka sınıftaki teknoloji tasarım öğretmeni Gülcan Ünlü, koşarak olayda dayak yiyen öğrenci T.K.'yı meslektaşı Ali Rıza Y.'nin elinden kurtardı.

Daha sonra diğer sınıftaki öğretmenler de çıkıp öğrenciyi alt kata indirdi.

Şiddet anı ise güvenlik kamera kayıtlarına yansıdı.

Hastane öğrenciye 10 gün iş göremez raporu verdi

Yaşanan olayın ardından T.K., durumu babası Duran K.'ya anlattı. Duran K. da oğlunu önce hastaneye götürüp sağlık kontrolünden geçirdi.

T.K.'ya aldığı darbeler nedeniyle 10 gün iş göremez raporu verildi. Ardından da savcılığa giderek öğretmen Ali Rıza Y. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Baba Duran K.: "Bu yaştaki bir çocuk öldüresiye dövülür mü?"

Oğlunun aldığı darbeler sonucu 10 gün iş göremezlik raporu aldığını belirten Duran K., ''Başka bir öğrenci, öğretmen Ali Rıza Y.'ye gidip, 'T.K. size küfretti' demiş. O da oğlumu sınıftan çıkarıp tekme tokat dövmüş. Hastaneden 10 gün darp raporu aldık ve savcılığa öğretmen hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu nasıl bir öğretmen? Bu yaştaki bir çocuğu öldüresiye dövmesi aile olarak bizleri derinden yaraladı" diye konuştu.

Soruşturma başlatıldı, gözaltına alınıp serbest bırakıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen Ali Rıza Y.'yi görevden uzaklaştırıp hakkında idari soruşturma başlatıp konunun incelenmesi için müfettiş görevlendirdi.

Ortaköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ali Rıza Y. de, ifadesinin ardından sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'Başka okullarda da öğrencilerine şiddet uygulamış' iddiası

İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, daha önce görev yaptığı Sakarya ve İstanbul'da da öğrencilere şiddet uyguladığı öne sürülen öğretmen Ali Rıza Y. hakkındaki idari soruşturmanın hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü açıkladı.

Kartal, şunları kaydetti:

Yaşanan şiddet olayının ardından idari soruşturma başlattık. Hızlı bir şekilde süren soruşturmamız öğretmenlik mesleğini sürdüremeyeceği ve mesleğine son verilip memuriyetini geri hizmetlerde yapabileceği yönünde ilerliyor. Öğrencimiz ve ailesine de psikolojik rehberlik hizmete verilmeye başlandı.

Şiddete uğrayan çocuğun dedesi: "Devlet neden görevine son vermiyor?"

Torunu T.K.'nın şiddete uğradığını öğrenip okula gelen dedesi Selahattin K., yaşananlara tepki göstererek, "Torunumun şiddete uğradığını öğrenince, durumu öğrenmek için okula geldim. Biz çocuklarımızı eğitim alsınlar diye okula gönderiyoruz. Torunumun dediğine göre, bu öğretmen Ali Rıza Y., bizim çocuğumuza okulda ders yaptırmazmış. Matematik dersinde buna, "Sen anlamıyorsun" diye resim yaptırıyormuş. Dayak olayı ise başka bir öğrenci, öğretmen Ali Rıza Y.'ye gidip, "T.K. size küfretti. Öğretmen okulda sigara içiyor dedi" demiş. O da sınıfta dersten koridora çıkarıp dövmüş. Bu öğretmene gereken ceza verilsin. Böyle psikopatları devlet neden besliyor? Neden görevine son vermiyor. Çocuk başka okula da gitmek istemiyor. Yıllardır burada okuyor, "burada arkadaşlarım var" diye buraya gidiyor. Benim torunuma yaptı, bu öğretmen başka okulda yine yapar. Bu hocanın başka vukuatı da varmış" dedi.