Çevre
Giriş Tarihi : 11-09-2021 02:21   Güncelleme : 16-09-2021 02:18

Muğla’da ormanlara giriş yasağı devam ediyor: Süre uzatıldı

Muğla'da temmuz-ağustos aylarında meydana gelen yangınların ardından Muğla Valiliği'nin 5 Eylül'e kadar belirlediği ormanlara giriş yasağının süresi uzatıldı.

Muğla’da ormanlara giriş yasağı devam ediyor: Süre uzatıldı

Muğla Valiliği, yayımladığı yeni iç genelge ile 5 Ağustos - 5 Eylül arası tarihleri kapsayan ormanlara giriş yasağı süresini 1 Ekim tarihine kadar uzattı.

Buna göre, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında Muğla sınırları içerisindeki ormanlık sahalara 5 Eylül - 1 Ekim 2021 tarihleri arasında görevliler dışında girilmesine izin verilmeyecek.

Piknik ve mangal yasağı 2 Ekim'e uzatıldı

Ayrıca Muğla genelinde ormanların çevresinde mola verilmesi, piknik yapılması mangal, semaver ve ateş yakılmasıyla ilgili alınan yasaklama kararı da 2 Ekim'e kadar uzatıldı.

Anız ve bitki örtüsünün yakılması da yasak

Yine Muğla genelinde başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere tüm mahallerde anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması, ormanlık alanlara yakın yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılması yasağı da devam ediyor.

Alınan karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca adli ve idari işlem yapılacak.