Çevre
Giriş Tarihi : 03-08-2021 23:52   Güncelleme : 12-08-2021 01:11

Milas’ta korkutan gelişme: Alevler hızlandı, termik santrale ilerliyor

Muğla'nın Milas ilçesinde termik santrallere doğru ilerleyen orman yangınının akşam saatlerinde aniden hızlanması korku dolu anlara sahne oldu. Bölge halkı ve tatilciler, buldukları araçlarla yangından kaçarken, bazı bölgelerden haber alınamıyor.

Milas’ta korkutan gelişme: Alevler hızlandı, termik santrale ilerliyor

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Bozalan ve Çökertme'de süren yangın, sabah saatlerinde önce 8 kilometre uzaklıktaki Geren mevkiinde bulunan tatil sitelerine ulaştı.

Tatil siteleri alevler içinde kalırken, bölge sakinleri ve tatilcilerin otomobil, kamyonet, traktör ve motosiklet gibi buldukları her araçla Geren bölgesinden ayrılarak Ören Mahallesi'ne sığındığı görüldü.

4 tatil sitesinin olduğu bölgeden haber alınamıyor

Bu arada Ören-Bodrum karayolu tamamen trafiğe kapatıldı. Türkevleri köyü tahliye ediliyor.

Şu anda 4 tatil sitesi ile 1 balık çiftliğinin bulunduğu bölgeden haber alınamıyor. Alevler, Türkevleri köyü ile Ören Mahallesi'ne ilerliyor.

"Durum çok ciddi, termik santralin dibine geldi alevler"

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Twitter hesabında Milas'ın son durumunu paylaştı.

Tokat, "Uyarılarımıza kulak asılmamasının sonucunu içimiz kan ağlayarak izliyoruz" dedi.

Tokat, bir diğer paylaşımında da, "Uyarılarımızın, haykırışlarımızın ne denli haklı olduğunu ciğerimiz yanarak, korkuyla izliyoruz. Bunu söylemek istemezdim ama termik santralle ateş ilk defa yüz yüze geldi… #milasyanıyor" ifadelerini kullandı.

Tokat, daha sonra, "Durum çok ciddi. Termik santralin dibine geldi alevler. Varsa imkân derhal gece görüşü olan uçak ya da helikopter bölgeye yönlendirilsin..." çağrısında bulundu.