Gündem
Giriş Tarihi : 04-07-2020 23:36   Güncelleme : 07-07-2020 01:11

Kötü muameleye uğradığını söyleyen gazeteci hakkında açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü, gözaltına alınan gazeteci Semire Sibel Hürtaş'ın sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Kötü muameleye uğradığını söyleyen gazeteci hakkında açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, baro başkanlarının Meclis önünde bekleyişini takip eden gazeteci Semire Sibel Hürtaş'ın gözaltına alınması ve gözaltındayken polis tarafından kötü muameleye uğradığı iddiaları üzerine bir açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

1 - 3 Temmuz 2020 tarihinde TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlanan Barolar ile ilgili kanun teklifini baro başkanları ile meclis önünden takip eden bir gazeteci sosyal mesafe kuralına uyması konusunda görevli polislerimiz tarafından uyarılmış, ancak polisimizin tüm uyarılarına rağmen sosyal mesafe kuralını ihlal etmesi sonucu ceza yazılmak üzere kendisinden kimliği talep edilmiştir. Kimliğini vermemek için direnen gazeteci görevli polislerimiz tarafından gözaltına alınarak işlem yapılmak üzere Polis Merkezine götürülmüştür.

HAKKINDA ADLİ VE İDARİ İŞLEM UYGULANMIŞTIR

Adı geçen gazeteci hakkında 'Görevi Yaptırmamak İçin Direnme' suçundan adli işlem, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'na muhalefet 'Sosyal Mesafe İzolasyon Kurallarına Uymamaktan' dolayı idari işlem uygulanmıştır.

HERHANGİ BİR KÖTÜ MUAMELEDE BULUNULMAMIŞTIR

Polisimiz tarafından gözaltında bulunduğu süre zarfında iddia edildiği gibi kendisine herhangi bir kötü muamelede bulunulmamıştır. Şahsın sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı isnatlar tamamen asılsız ve iftiradır.

Gece gündüz canla başla, büyük bir özveriyle milletimize hizmet eden Polis Teşkilatımıza yönelik bu ve buna benzer asılsız ve karalayıcı söylemlerde bulunarak polisimiz ile ilgili toplum üzerinde olumsuz algı oluşturmaya çalışan şahıs veya şahıslara itibar edilmemelidir.