Gündem
Giriş Tarihi : 21-10-2021 01:09   Güncelleme : 25-10-2021 03:42

Konya katliamı sanığı ve azmettiricileri hakkında rekor ceza istemi

Konya'da aynı aileden 7 kişinin silahla öldürülüp evin ateşe verilmesine ilişkin hazırlanan iddianamede, sanık Mehmet Altun ve tutuklu bulunan diğer 10 sanık hakkında rekor ceza isteminde bulunuldu.

Konya katliamı sanığı ve azmettiricileri hakkında rekor ceza istemi

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, tüm delillerin toplanmasıyla gerekli soruşturma işlemleri tamamlandı.

Cinayetten 7 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi

Hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Mehmet Altun'un suçu "tasarlayarak" işlediğine dikkat çekildi.

Altun hakkında, "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürme" suçlamasıyla 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

"Konut dokunulmazlığı" ve "yakarak mala zarar" verme suçları

Ayrıca Altun'un "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, "6136 sayılı kanuna muhalefet" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve "yakarak mala zarar verme" suçundan da 8 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

10 sanık hakkında da ağırlaştırılmış müebbet istendi

Soruşturma kapsamında tutuklanan diğer sanıklar Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu), Ayşe Keleş ve Ali Keleş (Harun Keleş'in oğlu) hakkında ise "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürmeye azmettirme" suçundan 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "yakarak mala zarar vermeye azmettirme" suçundan da 8'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Katliamı yapan caninin anne-babası ve eşine tahliye

Olayın asli faili Mehmet Altun'un eşi Zehra Altun, babası İbrahim Altun ve annesi İsmahan Altun hakkında kuvvetli suç şüphesinin ortadan kalkması nedeniyle tahliyelerine karar verildi.

Aynı aileden 7 kişiyi katledip evi ateşe vermişti

Konya'da Merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi'nde 30 Temmuz'da bir evde 7 kişinin ölü bulunduğu  ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda sağlık ve polis ekibi sevk edilmiş, eve giren sağlık ekipleri 7 kişinin de hayatını kaybettiğini belirlemişti.

Olaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden 10'u tutuklanmış, cinayet zanlısı Mehmet Altun da 5 Ağustos'ta yakalanarak sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı.

İki aile arasında daha önce yaşanan kavgada cezaevine gönderilen 2 zanlı hakkında da 7 Ekim'de tutuklama kararı verilmiş, cinayetle ilgili tutuklu sayısı 13'e yükselmişti.