Siyaset
Giriş Tarihi : 13-05-2020 18:32   Güncelleme : 15-05-2020 23:49

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete esnaf için 'sicil affı' çağrısı

Esnaf temsilcileriyle görüşen CHP lideri Kılıçdaroğlu, sicil affının zorunlu olduğunu ve bu affın bir şekilde çıkması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete esnaf için 'sicil affı' çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs sürecinde işleri olumsuz etkilenen esnaf temsilcileri ile video konferansla görüştü.

Toplantıya İzmir, Kırşehir, Rize, Uşak, Kırklareli, Kars, Muş, Diyarbakır, Kilis, Sivas ve Manisa Esnaf Odaları başkanları ile Kasaplar Federasyonu ve Ayakkabıcılar Federasyonu başkanları katıldı.

Toplantıda Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Veli Ağbaba eşlik etti.

Esnafın salgın sürecinde faizsiz kredi, çek-senet, vergi ödemeleri gibi konularda yaşadığı sorunları dinleyen Kılıçdaroğlu, esnaf ve sanatkârların günlük yaşadığını, kendisi ve komşu esnafı o gün için bir gelir elde ettiyse "Allah'a şükür" dediğini söyledi. 

"GELİR ELDE ETMEYEN BİR ESNAF KİRAYI NASIL ÖDEYECEK?"

Covid-19 ile ilgili sürecin başında işyerleri kapananların kiralarının ödenmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Gelir elde etmeyen bir esnaf nasıl kirayı ödeyecek? Gelir elde etmeden birikimi olmaz, olağanüstü birikimi olsa sanayici olur, işini büyütür" dedi. 

Görüşmede mazot desteğinden söz edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, taksi, otobüs, servis ve TIR şoförlerinin durumunu bildiklerini ifade etti.

"MECLİS NİYE KAPALI?"

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Meclis açıldığında bir kanun teklifi vereceğiz, bu yıl, 2020 yılı için motorlu taşıtlar vergisi alınmasın. Covid-19 sadece bizi değil, dünyayı etkiliyor. Dünyada meclisi kapalı olan sadece Türkiye. Fransa, İngiltere, Güney Kore, Japonya, Papua Yeni Gine, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır... Hepsinde açık, bizde kapalı. Niye kapalı kardeşim? Vatandaşın derdi var, kanun çıkaralım, varsa böyle dertler süratli şekilde yapalım, hayata geçirelim. Bütün parlamentonun bu konuda ortak hareket etmesi lazım."

"ÇAY ÜRETİCİLERİ İÇİN ÖNERİDE BULUNDUK AMA OLMADI"

Çay üreticilerinin sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, Türkiye İş Kurumu'nun geçici işçi istihdam ederek, parasını da ödeyerek çayı toplatabileceği önerisini getirdiklerini hatırlatarak, "Böylece çay üreticisi üstüne yük binmeyecekti, çaylar da bir şekilde toplanacaktı. Çay konusunda böyle bir karar alınabilirdi. Önerdik ama olmadı" ifadelerini kullandı. 

"BİR SOKAKTA BİR BERBER OLUR, BEŞ BERBER OLMAZ"

Kılıçdaroğlu, alışveriş merkezleriyle ilgili sorunları da dinlediğini belirterek, "Çok AVM olmamalı doğru, isteyen istediği yere dükkân açmamalı. Bunun adı planlamadır. Bir sokakta bir berber olur, bir sokakta beş berber yaparsanız beşini de batırırsınız. Emeği de batırmış olursunuz, kaynak savurganlığına yol açarsınız" dedi.

Sicil affının zorunlu olduğunu söylediklerini de anımsatan Kılıçdaroğlu, bunun üzerinde durduklarını, sicil affının bir şekilde çıkması gerektiğini söyledi.

"1 MİLYON 700 BİN ESNAFIMIZ VAR, 200 BİNİ KREDİ KULLANDI"

Kılıçdaroğlu, esnafın bu ülkenin çimentosu olduğuna, devlete katkı sağladığına inandığını vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu:

"Esnafın bu toplumun huzur içinde yaşaması için elinden geleni gösterdiğini bilen bir kişiyim. Esnafın korunması eğer Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na girmişse bu gerçekler yüzünden girmiştir zaten. Bu gerçeklerin göz ardı edilmemesi lazım. Esnaf kardeşlerimin de siyaseti yakından izlemelerini, analiz etmelerini isterim. Korona sürecinde diğer ülkeler esnafa ne yaptı, biz ne yaptık? Halk Bankası'ndan kaç esnaf kredi kullandı? Kaç esnafımız var? 1 milyon 700 bin esnafımız var, bunun 200 bini Halk Bankası'ndan kredi kullandı. Diğer bankalardan kredi alanlara hiçbir şey olmadı. Bir önlem alıyorsanız bütün esnafı kucaklayan bir çerçeve içinde almak lazım."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Pandemide 2'nci dalga olur mu? Türkiye ne kadar etkilenir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum