Siyaset
Giriş Tarihi : 19-03-2021 03:09   Güncelleme : 22-03-2021 02:40

Kılıçdaroğlu'ndan 'HDP'ye kapatma davası' hakkında flaş açıklama

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açtığı davaya ilişkin konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan 'HDP'ye kapatma davası' hakkında flaş açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ İl Başkanlığı Açılışı'na katıldı.

Açılış konuşmasında HDP'ye açılan kapatma davası hakkında yorumda bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır"

İktidarda kalmak için her türlü numarayı çevirip 'acaba nasıl iktidarda kalırım'ın yollarını arayanlar bu ülkenin demokrasisine katkı sağlayamazlar. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi, ekonomik, toplumsal görüşleri her siyasi parti kendisine göre yorumlar ve kamuoyuyla paylaşır. Halkın desteğini alan siyasi partiler yaşar, alamayanlar tarihin çöp sepetine atılırlar. Dolayısıyla biz siyasi partilerin kapatılması ve sonlandırılması gibi bir süreci bırakmak zorundayız, eğer demokrasiyi savunuyorsak.

"Demokrasiyi savunmak özgürlüğü savunmak demektir"

Bizim partimiz de kapatıldı. Bizim eskiden cumhuriyetin kurulduğu yıllarda tüm illerde binalarımız vardı. Hepsine el konuldu. Ama biz demokrasi mücadelesinden vazgeçmedik. Demokrasiyi savunmak insan haklarını savunmak demektir. Demokrasiyi savunmak özgürlüğü savunmak demektir. Demokrasiyi savunmak insana saygı duymak demektir.