Siyaset
Giriş Tarihi : 05-01-2022 02:42   Güncelleme : 10-01-2022 04:48

Kılıçdaroğlu: Hiçbir ülkücü haramzadelere hizmet etmez

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bahçeli'ye de söyleyeyim; senin milliyetçilik diye ortada gezmenden de hoşlanmıyorum. Milliyetçi demek, liraya değer veren kişi demektir. Hiçbir ülkücü haramzadelere hizmet etmez" dedi.

Kılıçdaroğlu: Hiçbir ülkücü haramzadelere hizmet etmez

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanlığı'nca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik başlatılan teftişe tepki gösterdi.

"İstanbul'un rantını o kadar çok yediler ki doymuyorlar"

Kılıçdaroğlu, "O kadar öfke duyuyorlar ki, belediye başkanlarımızın çalışmalarını hazmedemiyorlar, her türlü iftirayı atabiliyorlar. İstanbul'un rantını o kadar çok yediler ki doymuyorlar, o rantı yedirmeyeceğiz" dedi.

Daha güzel bir Türkiye'de hep birlikte yaşamak istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Caddelerde, sokaklarda yürürken tanımadığımız insanlara selam vermek istiyoruz, her evde hüzün olmasın, bir gelecek kaygısı olmasın, her evde bereket, huzur olsun istiyoruz. Herkesin sağlığı yerinde olsun istiyoruz. Bizim en büyük beklentimiz bu. Bu beklenti yanlış mı?" diye konuştu.

Devletin akıl, birikim, adaletle yönetileceğini, Türkiye'nin kavgadan, hakaretlerden bıktığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Devleti yönetenler kin ve öfkeden medet ummamalı. Devlet öfkeyle değil akılla, birikimle, adaletle yönetilir. O kadar öfke duyuyorlar ki belediye başkanlarımızın çalışmalarını hazmedemiyorlar, onlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar, her türlü iftirayı atabiliyorlar. Bu haksızlığı adaletsizliği yapanların inançları bizim inancımıza benzemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Kul hakkından beslenen kişiler zaten haram yerler, zaten haram yiyorlar"

Döviz kurundaki hareketliliği de gündeme getiren Kılıçdaroğlu, "Dolar kurundaki oynamalardan sonra Türkiye tarihinin en büyük soygunu gerçekleşti. Kul hakkından beslenen kişiler zaten haram yerler, zaten haram yiyorlar. Şimdi bu soygunun bütün detaylarını ortaya çıkarmak istiyoruz. Önerge verdi arkadaşlar, bugün görüşülecek. Bu önergeye kim hayır diyorsa, o yolsuzluğun ortağıdır" şeklinde konuştu.

"Fiyatların fahiş olmasını kim sağladı? E zammı sen yaptın kardeşim"

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Bütün vatandaşları bugün Meclis TV'yi izlemeye davet ediyoruz, soygunun ayrıntıları olacaktır. Bunu öğrenme hakkımız var, bunu soracağız, 128 milyar doları nasıl unutmadıysak bunu da unutmayacağız. "Fahiş fiyat oyunlarıyla mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz" diyor, demek ki şunu kabul ediyor, demek ki bir fahiş fiyat var. Kimin yaptığını söylemiyor ama mücadele edecekmiş. Peki şunu sormak hakkımız; fiyatların fahiş olmasını kim sağladı, milletin önüne kim koydu? E zammı sen yaptın kardeşim. "Kademeli sosyal tarife uygula" dedik. Şimdi sormak hakkımız; elektrikte cumhuriyet tarihinin en büyük zammını yapan kim?

Gıda fiyatlarına yönelik zamları eleştiren ve 'fahiş fiyatların' tek faktörünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetim biçimi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Haftalardır uyarıyorum, bir gıda kriziyle karşı karşıya kalabiliriz. Evlerde huzur bırakmadı ve yine dedi ki 'Ben ekonominin kitabını yazdım'. O kitapta zam dışında bir şey yok, evlerde yangın var" görüşünü dile getirdi.

Bahçeli'ye çıkıştı: "Hiçbir ülkücü haramzadelere hizmet etmez"

Erken seçim çağrısını yineleyen CHP lideri, "Zam üstüne zam yaptılar, 84 milyon insan bir kamyonun kasasında, freni patlamış bu kamyonun kasasında yokuş aşağı hep beraber gidiyoruz. Yokuş aşağı gidiyoruz ama daha fazla zayiat olmasın diye getir arkadaş sandığı, 'Sen götüremezsen düzeltecek insanlar var bu ülkede' demek istiyoruz. Getir arkadaş sandığı" ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de seslenen Kılıçdaroğlu, "Dolarla ihale alanlar hayatlarından çok memnun. Mevduatın elde edeceği faize dolarla garanti verenler ya da alanlar, bunlar da çok memnun. Torpiliyle beş yerden maaş alanlar, bunlar son derece memnunlar. Bunlar dönüp dolaşıp Erdoğan'a dua ediyorlar. Kim yararlanıyor bu düzenden? İşte bu parazitler yararlanıyor. Ama Millet İttifakı olarak biz bu sorunu çözeceğiz. Türkiye'yi dolar baronlarının ülkesi haline dönüştürmeyeceğiz. Bahçeli'ye de söyleyeyim; senin milliyetçilik diye ortada gezmenden de hoşlanmıyorum. Milliyetçi demek, liraya değer veren kişi demektir. Hiçbir ülkücü haramzadelere hizmet etmez" dedi.

"Katarlılara vermediğiniz yer kalmadı"

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının devamı şöyle:

Şimdi bir kanun getiriyorlar, efendim Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çıkaracağı bir kanunda bütün süreleri 49 yıla çıkarıyorlar. Özellikle bu lafım TBMM'yi yöneten ve başkanı olan kişiye. TBMM'yi bir avuç insanın yolsuzluğuna malzeme edemezsin. O kanun tasarı teklifini geri çek. TBMM böyle bir ayıbı kaldıramaz. İhale yap kardeşim yaa, belki birileri daha fazla verecek. Anayasa'ya aykırı uygulama yapıyorlar. Yaa Katarlılara vermediğiniz yer kalmadı, şimdi kalkıp memleketi 'Katar Katar' satarsınız, ortalığa çıkıp ben milliyetçiyim diye gezersiniz. Nasıl ülkücülük bu?

"Aynı Katar gitti Doğu Akdeniz'de Rumlarla işbirliği yaptı... Tık çıktı mı?"

Türkiye'nin çıkarları geride, Türkiye'nin bütün varlıkları peşkeş çekiliyor ama kendisini milliyetçi ve ülkücü olarak kabul eden çakmalar, sözde "biz buna karşıyız", yok efendim, her türlü desteği veriyorlar. Geldi Katar şeyhleri ağırlandılar, aynı Katar gitti Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik belgede Rumlarla işbirliği yaptı ve araştırma yapıyor. Tık çıktı mı? Bahçeli'den, Erdoğan'dan, Dışişleri Bakanı'ndan bir ses çıktı mı? Katarlılar olunca ağızlarına bant çektiler. Çünkü Katarlılar bunların çok ama çok fazla sırlarını biliyorlar. Konuşamazlar katarlılara karşı, Katar aşkının topluma maliyeti nedir?

"Bunlar bir avuç insan, kene gibi milletin sırtına yapışmış, kanını emiyorlar"

19 yıl içinde devleti yönetmeyi değil, devleti soymayı amaçlıyorlar. Devletin malı deniz felsefesiyle hareket ediyorlar. Bunlar bir avuç insan, kene gibi milletin sırtına yapışmış, kanını emiyorlar. Titanik diye bir gemi vardı. Fakirlerin olduğu kata kilit vurdular, yukarı çıkıp filikalara binmesinler diye. Batan geminin malları felsefesiyle yapıyorlar, o filikalara da binip gitmeyi istiyorlar, ama biz göndermeyeceğiz.

"Hani düşmüştü faizler?"

Tüketici kredisi faizleri yüzde 25'e çıktı, hani düşmüştü faizler? Ticari kredi faizleri yüzde 23'e çıktı, taşıt kredisi faizleri yüzde 26'ya çıktı. Faizleri düşüreceğiz, Nass var deyip, dini siyasete alet edip, vatandaşı kandırıp, arka kapıdan hazineyi soyup tefecilere hizmet ediyorlar. TC tarihinde tefecilere faizcilere en büyük hizmeti yapan kişi Saray'da oturan zattır, adı da Erdoğan'dır.