Dünya
Giriş Tarihi : 26-08-2021 22:55   Güncelleme : 31-08-2021 03:41

Kabil'deki patlamalarda ölü sayısı 72'ye yükseldi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen peş peşe 2 patlamanın ardından kentte bir patlama daha oldu. Patlamalarda ilk belirlemelere göre en az 60 kişi hayatını kaybederken, 140 kişi de yaralandı. İlerleyen saatlerde yeni patlama seslerinin duyulduğu kentte, ölü sayısının 72'ye yükseldiği bildirildi.

Kabil'deki patlamalarda ölü sayısı 72'ye yükseldi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın girişine bombalı saldırı düzenlendi. Çifte saldırıda, aralarında çocukların da olduğu çok sayıda ölü ve yaralı var.

Associated Press (AP), ismini paylaşmayan ABD'li yetkililerin, saldırıların IŞİD tarafından gerçekleştirildiğine inandıklarını belirtti.

Saldırıları IŞİD üstlendi

Havalimanının çevresinde meydana gelen 2 patlamadan biri, havalimanının Abbey Kapısı'nda gerçekleşti. Diğer saldırının adresi adını yakınlardaki Baron Oteli'nden alan Baron Kapısı'ydı. Buradaki patlamanın ardından silah sesleri geldi.

Kabil'de patlamaların ilerleyen saatlerde devam ettiği yönünde haberler gelirken, havalimanı yakınındaki saldırıları IŞİD üstlendi.

12 ABD askeri hayatını kaybetti

BBC'ye konuşan Afgan yetkilinin verdiği bilgilere göre, Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 60’a, yaralıların sayısı ise 140’a yükseldi.

Pentagon, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki patlamalarda 12 ABD askerinin yaşamını yitirdiğini doğrularken, 15 askerin ise yaralandığını belirtti.

Görgü tanıkları, patlama sonrası havalimanındaki uçuşların devam ettiğini ifade ederken, yerel kaynaklar çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu bildirdi.

MSB: "Birliğimizde herhangi bir zayiat yoktur"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" ifadelerini kullandı.

 ABD Merkez Kuvvetler Komutanı McKenzie: "Saldırılar devam edecek"

ABD'li askerlerin can kaybına ilişkin haberlerin ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından doğrulanmasının ardından ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Kenneth McKenzie, düzenlediği basın toplantısında, 12 ABD'li askeri personelin hayatını kaybettiği ve 15'inin yaralandığı bilgisini verdi.

Saldırıların devam etmesini beklediklerini açıklayan McKenzie, Kabil'e gidip gelen uçaklara ara sıra ateş açıldığını söyleyerek, tahliyelerin devam edeceğini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Kirby: "En az bir patlama daha oldu"

Pentagon Sözcüsü John Kirby de, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı bölgesinde yaşanan patlamada hayatını kaybedenler arasında ABD'lilerin ve sivillerin bulunduğunu aktararak, "Abbey Kapısı'na kısa bir mesafedeki Baron Hotel'de veya yakınında en az bir patlama daha doğrulayabiliriz" dedi.

Ölü sayısı 72'ye yükseldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan 170'e ulaştığını açıkladı

Reuters'ta yer alan son dakika gelişmesine göre, saldırıda ölenlerin sayısı 72'ye yükselirken, Afgan yetkililer de 140 kişinin yaralandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, yaptığı açıklamada, ölenlerin sayısının 170'e ulaştığını bildirdi.

Öte yandan, ABD'li yetkililer, patlamada ölen Amerikan askerleriyle ilgili bilgilendirmeyi güncelledi. Patlamalarda hayatını kaybeden asker sayısının 13 olduğunu duyurdu.

İlerleyen saatlerde 4 patlama daha oldu

Kabil'de ilerleyen saatlerde 4 patlama daha meydana geldi. Taliban, gerçekleşen bu patlamaların ABD güçlerinin ekipman imha işlemi olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesini 30 Ağustos'ta Afganistan'ı görüşmek için toplantıya çağırdı.