Dünya
Giriş Tarihi : 24-04-2021 21:08   Güncelleme : 28-04-2021 02:03

Joe Biden 1915'i 'soykırım' olarak niteledi: 'Bu acıyı görüyoruz'

24 Nisan vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen ABD Başkanı Joe Biden, "Amerikan halkı 106 yıl önce bugün başlayan soykırımın kurbanı olan Ermenilere saygı duyuyor" dedi.

Joe Biden 1915'i 'soykırım' olarak niteledi: 'Bu acıyı görüyoruz'

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yineliyoruz. 24 Nisan 1915'ten başlayarak, Ermeni entelektüeller ve toplum liderlerinin Osmanlı güçleri tarafından İstanbul'da tutuklanmasıyla, 1.5 milyon Ermeni sınır dışı edildi, katledildi ya da yok etme kampanyasıyla ölüme yürüdü" dedi.

"ABD'deki Ermeniler ülkeye zenginlik kattı"

Açıklamasında, Ermenice 'Büyük Felaket' anlamına gelen 'Meds Yeghern' kelimesini de kullanan Biden, "Biz nefretin tüm şekillerinin çürütücü etkilerine karşı güçlü duruşumuzu sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Biden, 1915 olaylarından etkilenen birçok kişinin ABD dahil dünyanın birçok yerinde yeni hayat kurduğunu vurgulayarak, uzun yıllardır ABD'deki Ermenilerin ülkeye zenginlik kattığını vurguladı.

"Bu acıyı görüyoruz"

Ermenilerin atalarının hikâyelerini Amerikan topraklarına getirdiğini vurgulayan Biden, "Ermenilerin tarihine saygı duyuyoruz. Bu acıyı görüyoruz. Tarihi tasdik ediyoruz. Bunu da suçu birilerine yüklemek için değil, bunun bir daha asla yaşanmaması için yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Soykırımın kurbanı olan Ermenilere saygı duyuyoruz"

Biden, insan haklarına saygı duyulan, insanların onur ve emniyetleri ile yaşadığı bir dünya inşa etmek için çalıştıklarını belirterek, "Dünyada bir daha zulüm yaşanmasını engelleme hedefimizi yineliyoruz. Dünyadaki tüm insanların iyileşmesi ve uzlaşması peşindeyiz. Amerikan halkı 106 yıl önce bugün başlayan soykırımın kurbanı olan Ermenilere saygı duyuyor" görüşünü paylaştı.

ABD Başkanları her yıl yazılı açıklama yapıyor

Biden'dan önceki ABD başkanları Donald Trump ve Barack Obama, göreve geldikten sonra konuya ilişkin yaptıkları tüm açıklamalarda Ermenice 'Büyük Felaket' anlamına gelen, 'Meds Yeghern' ifadesini kullanmıştı.

ABD başkanları, 1993 yılında Bill Clinton döneminden bu yana 1915 olaylarıyla ilgili düzenli olarak her yıl yazılı açıklama yapıyor.

1915 olayları için genellikle 'Büyük Felaket', 'tehcir' ve 'katliam' gibi ifadeler kullanılıyordu.