Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-12-2020 17:55   Güncelleme : 02-01-2021 00:10

İşveren cephesinden asgari ücret yorumu: Zor koşullarda karar alındı

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücretteki artışa ilişkin, tespit komisyonunun çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini dikkate alarak, zor koşullarda karar verdiğini belirtti.

İşveren cephesinden asgari ücret yorumu: Zor koşullarda karar alındı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, "Komisyon, çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini de dikkate alarak, zor koşullarda kararını verdi" dedi.

Akkol, Birleşmiş Milletler'in vurguladığı gibi Covid-19 salgını sebebiyle İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük küresel krizle karşı karşıya olunduğunu belirtti.

"Asgari ücret küresel kriz ortamında belirlendi"

Bu durumun başta çalışanlar olmak üzere işletmeler, iş sahipleri, işverenler, devlet ve kamu kesimi için büyük zorlukları içinde barındırdığını söyleyen Akkol, mart ayından bu yana ülkede işçi-işveren-devlet ayrımı yapmadan büyük bir mücadele verdiklerini, asgari ücretin de böyle bir ortamda belirlendiğini kaydetti.

"Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payı"

Komisyonun en dengeli asgari ücreti belirlemek için haftalardır çalıştığını ifade eden Akkol, asgari ücretin, enflasyon, işsizlik, kayıtdışı ile mücadele, işgücü maliyetleri, ülkeye yeni yatırım çekme gibi birden çok kriter hesaba katılarak belirlendiğini vurguladı.

Akkol, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ne yazık ki salgın kaynaklı sıkıntılar henüz bitmedi dünyada, ülkemizde de devam ediyor. Salgında ikinci dalga sebebiyle hizmetler başta olmak üzere birçok sektörde işletmeler zor durumda ve faaliyetlerini küçültmek zorunda kaldı.

Komisyon, çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini de dikkate alarak, zor koşullarda kararını verdi. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payı ile nihai kararını vermiş oldu. Alınan kararın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.