Dünya
Giriş Tarihi : 16-11-2020 01:44   Güncelleme : 22-11-2020 02:06

İngiltere Başbakanı Johnson yine karantinaya girdi

Mart ayında koronavirüse yakalanıp iyileşen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs testi pozitif olan biriyle temas ettiği için kendisini yeniden karantinaya aldı.

İngiltere Başbakanı Johnson yine karantinaya girdi

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Test ve Takip Sistemi'nde kayıtlı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan birisiyle temas ettiği ve bu nedenle kendisini izole etmesi konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

KENDİNİ KARANTİNAYA ALDI

Açıklamada, sağlık durumunun iyi olduğu ve herhangi bir Covid-19 belirtisi taşımadığı bilgisi de paylaşılırken, Johnson'ın kendisini karantinaya aldığı ve çalışmalarına Başbakanlık Ofisi'nden devam edeceği kaydedildi.

TEDAVİ GÖRENLER BİLE KARANTİNADAN MUAF DEĞİL

İngiltere'deki kurallara göre, daha önce Covid-19 tedavisi görenler karantina uygulamasından muaf tutulmuyor. Test ve Takip Sistemi'nin haber vermesi üzerine kişilerin testleri negatif çıksa bile en az 2 hafta süreyle karantinaya girmeleri gerekiyor.

MART AYINDA VİRÜSE YAKALANMIŞ, YOĞUN BAKIMA ALINMIŞTI

Johnson, daha önce koronavirüse yakalanmış, Nisan ayında tamamen iyileştiğini duyurmuştu. Ancak İngiliz sağlık yetkilileri, virüse ikinci kez yakalanan kişilere dair vakaların bulunduğunu hatırlatarak, Başbakan Johnson'ı yeniden hastalığa yakalanabileceği konusunda uyarmıştı.

27 Mart'ta Başbakan Johnson'ın Covid-19 testi pozitif çıkmış, 5 Nisan'da hastaneye kaldırılmıştı. Oksijen desteği verilen Johnson, durumunun kötüleşmesi üzerine yoğun bakıma alınmıştı.

Johnson, 12 Nisan'da taburcu edilmiş ve yaklaşık iki hafta sonra da görevine dönmüştü.