Gündem
Giriş Tarihi : 03-07-2021 01:57   Güncelleme : 07-07-2021 03:30

İmamoğlu'nun tepkisi sonuç verdi: Yardım toplamaya izin çıktı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İBB'ye bağlı İstanbul Vakfı'nın 'Kurban Bayramı Yardım Toplama Kampanyası'na izin verildi.

İmamoğlu'nun tepkisi sonuç verdi: Yardım toplamaya izin çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Vakfı'nın kurban bağışı kampanyasına izin verilmediğine dair açıklaması tartışılmaya devam ederken, bu kez İçişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

"İstanbul Vakfı'nın talebine izin verilmiştir" açıklaması

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün resmi Twitter hesabında yapılan açıklamada, "Merkezi İstanbul ilinde faaliyet gösteren İstanbul Vakfı'nın Kurban Bayramı Yardım Toplama Kampanyası kapsamındaki izin talebi, İstanbul Valiliği'nde tarafımıza iletilmiş olup, yapılan değerlendirmeler neticesinde uygunluk derecesinde sözkonusu vakfın talebine izin verilmiştir" denildi.

İmamoğlu da duyurdu: "İlgili tüm yetkililere teşekkür ederim"

Bu açıklamanın üzerine, İmamoğlu da kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

  • Yapılan yeni değerlendirmeyle İstanbul Vakfı’mıza kurban bağışı izni verilmiştir. Çağrımıza yanıt veren, çözüm üreten devletimizin ilgili tüm yetkililerine teşekkür ederim. Arzu eden hayırseverler kurban bağışlarını artık bu adresten yapabilirler: https://bagis.istanbulvakfi.istanbul

Süleyman Soylu: "Dünyadaki bütün kötülüklerin sahibi benim"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, konuyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Bir muhabirin İmamoğlu'nun, "İhtiyaç sahibi 132 bin 50 ailenin evine 1 kilogram kavurma girmesine gönlü razı olmayan, onların bayramda yüzlerinin gülmesini istemeyen 1 kişi var; o da İçişleri Bakanı" ​şeklindeki ifadesini hatırlatması üzerine, Soylu, gülerek, "Dünyadaki bütün kötülüklerin sahibi benim" dedi.

Soylu'dan gazetecilere: "Siyasete alet olmayın"

Soylu, şöyle devam etti:

Arkadaşlar, şimdi çok güzel bir etkinlikten çıktık. Gençler vardı aşağıda, hepiniz de şahit oldunuz. Ne olursunuz siyasete alet olmayın. Bir tek söyleyeceğim bu. Siyasete alet olmayın. Siz basın mensuplarısınız, siz bir siyasi parti mensubu değilsiniz. Siz bir ideolojinin taraftarı değilsiniz. Kendinize ait en önemli şeylerden bir tanesi fotoğraf çekmek, olayı ortaya koymaktır. Sadece bu iş için söylemiyorum, siyasete alet olmayın.

Muhabirin, "Birinci ağızdan, sizden yanıt almak için yönelttik" demesi üzerine Soylu, "Bana yönelik o kadar itham var ki. Evet, ben dünyanın en kötü adamıyım" yanıtını verdi.

Ne olmuştu?

İstanbul Vakfı'nın kurban bağışı kampanyasına izin verilmediğini kişisel Twitter hesabında, "132 bin aileye bu kötülüğü neden yapıyorsunuz? Aklını, vicdanını, insanlığını yitirmemiş devlet görevlilerine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönmelisiniz" notuyla paylaşarak bir video ile duyuran İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tepki göstermişti.

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik çağrısında, "Gelin, İçişleri Bakanı'nın 132 bin 50, belki bu sene ondan on binlerce fazla ailemizi üzecek bu kararını ortadan kaldırtın. Devletimizin bütün birimlerine, bütün kurumlarına, gerçekten vicdan sahibi bütün yöneticilerine sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum: Gelin, inancımızın ve insanlığın yanında durun. Her şeyi siyasete bir şekilde karıştırmaktan vazgeçin" ifadelerini kullanmıştı.