Gündem
Giriş Tarihi : 05-11-2021 02:12   Güncelleme : 10-11-2021 10:31

HDP'li vekil 'Afrin'i işgal ettiniz' dedi, bütçe görüşmeleri karıştı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşan HDP'li vekil Gülistan Kılıç Koçyiğit'in "Afrin'i işgal ettiniz" demesi üzerine tartışma çıktı.

HDP'li vekil 'Afrin'i işgal ettiniz' dedi, bütçe görüşmeleri karıştı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz arasında 'işgalci' tartışması yaşandı.

"Suriye Milli Ordusu orada her gün insanlığa karşı suç işliyor"

Konuşmak için söz alan Gülistan Kılıç Koçyiğit, AK Parti hükümetinin Afganistan ve Suriye politikalarını eleştirdi.

Koçyiğit, "Bütün bir Suriye Savaşı boyunca barışın adası olan, nüfusu 2-3 katına çıkan, göçmenlerin iç göçünün mekânı olan Afrin'i, siz gittiniz, işgal ettiniz. Ve şu anda, sizin denetiminizdeki ÖSO’cular, Suriye Milli Ordusu orada her gün insanlığa karşı suç işliyor" sözlerinin ardından komisyonda tartışma çıktı.

Komisyon Başkanı müdahale etti

Koçyiğit'in konuşmasını kesen AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Komisyon Başkanı'na, "Başkanım müdahale etmeyecek misiniz?" diye seslendi. Araya giren AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ise, "İşgalci değiliz" dedi.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ise, Koçyiğit’e, "Ülkemiz Suriye'de hiçbir şekilde işgalci bir güç olarak bulunmamaktadır. Sınırlarımızın güvenliğini sağlamak, terörle mücadele etmek, ülkemize olası bir göç akınını önlemek ve oradaki masum insanların can güvenliğini sağlamak için bulunmaktadır" yanıtını verdi.

"Kendi ülkenize nasıl işgalci dersiniz?"

Koçyiğit, "Konuşmamı bölüyorsunuz ama daha önemli bir şey yapıyorsunuz, manipüle ediyorsunuz. Kim o ülkenin isteği dışında gelmişse işgalcidir. Ben o kadar söylüyorum" diyerek sözlerine devam ettiği sırada konuşması engellendi.

Koçyiğit'in kendisine ek süre verilmemesine itiraz etmesi üzerine, Komisyon Başkanı Yılmaz, "Bu konu benim takdirim. Bu konuda tarafım. Kendi ülkenize nasıl işgalci dersiniz?" dedi.

Komisyona ara verildi.