Gündem
Giriş Tarihi : 22-12-2020 04:58   Güncelleme : 25-12-2020 00:20

Gözaltına alınan eski vekil Leyla Güven, Elazığ Cezaevi'ne nakledildi

22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Eski HDP Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır'da gözaltına alındı. Sabaha kadar TEM'de tutulan Güven, önce Diyarbakır Cezaevi'ne, oradan da Elazığ Kadın Cezaevi'ne götürüldü.

Gözaltına alınan eski vekil Leyla Güven, Elazığ Cezaevi'ne nakledildi

Diyarbakır'da gözaltına alınan Eski HDP Milletvekili Leyla Güven'in, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı'yla ilgili yaptığı açıklama ve paylaşım ile daha önce katıldığı toplantılardaki konuşmalarına ilişkin yargılanması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün (21 Aralık) görülmüştü.

22 yıl 3 ay hapis cezası

Milletvekilliği düşürülen Leyla Güven, 'terör soruşturması' kapsamında Diyarbakır'da yargılandığı davada 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Diyarbakır Cezaevi'nden Elazığ Kadın Cezaevi'ne götürüldü

Geceyi Terörle Mücadele Şubesi'nde geçiren ve bugün 16.00 sıralarında Diyarbakır Cezaevi'nden çıkarılan Eski HDP Milletvekili Leyla Güven'in nerede olduğunu bilmediklerini söyleyen HDP Grup Başkan Vekili Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, paylaşım yaparak Güven'in Elazığ Kadın Cezaevi'ne götürüldüğünü açıkladı.

"Leyla Güven’in nerede olduğunu nihayet öğrendik" diyen Beştaş, "Elazığ Kadın Cezaevi'ne götürülmüş. Başka bir ildeki cezaevlerine götürme uygulaması hem tutuklananlar için, hem de aileleri için ayrı bir eziyet olmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak milletvekilliği düşürülmüştü

Eski HDP Hakkari Milletvekili Güven, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yargılandığı başka davada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Karar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nce onanmıştı.

TBMM Genel Kurulu'nda 4 Haziran'da HDP'li Güven hakkında mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

Genel Kurul'da okunan tezkerelerin ardından Güven'in milletvekilliği düşmüştü.