Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-01-2021 03:03   Güncelleme : 16-01-2021 03:15

Gelir kaybı ve kira desteğinde başvuru süresi uzatıldı

Esnafa ve sanatkarlara sağlanan gelir kaybı ve kira desteği başvuru süresinin uzatıldığı duyuruldu.

Gelir kaybı ve kira desteğinde başvuru süresi uzatıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafa ve sanatkarlara sağlanan gelir kaybı ve kira desteği başvurularının uzatıldığını duyurdu.

Başvurular için son tarih 8 Ocak'tı, ancak başvurmak isteyenler için 11 Ocak tarihine kadar hak tanındı.

Destek başvuruları elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr adresindeki Ticaret Bakanlığı hizmetleri altında yer alan, 'Gelir Kaybı Desteği Başvurusu' ve 'Kira Desteği Başvurusu' bağlantılarından yapılacak.

Gelir kaybı desteği aylık 1000 lira

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek gelir kaybı ile kira desteğinden şartların sağlanması durumunda aynı anda yararlanılabilecek. 

Ticaret Bakanlığı'nın destek paketine yönelik hazırladığı bilgilere göre, sözkonusu desteklere ticari kazancı basit usulde vergilenenler, esas faaliyeti açıklanan ekonomik faaliyetlerden olan gerçek kişi vergi mükellefleri ile gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı esnaf ve sanatkarlar başvurabilecek.

Gelir kaybı desteği aylık 1000 lira olarak belirlenirken, 3 aylık süreçte toplamda 3 bin lira hibe desteği alınabilecek.

Belediyeye bağlı bulunan yerlerde aylık 750 lira

Gelir kaybı desteğine ek olarak esas faaliyetin yürütüldüğü işyerinin kira olması halinde, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 lira olmak üzere üç aylık toplamda 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplamda 1500 lira kira desteği yapılacak.

İşyeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda ise işyeri kira tutarı kadar kira desteği verilecek.

Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Birden fazla işyeri olanlara tek destek

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak.

Kira ödemesi yapılan birden fazla işyeri bulunması halinde sadece 1 işyeri için kira desteği sağlanacak.