Dünya
Giriş Tarihi : 02-10-2021 02:55   Güncelleme : 06-10-2021 03:12

Fransa'da 6 cami ve 10 dernek kapatılıyor

Fransa İçişleri Bakanı, 'radikalleştiği' gerekçesiyle 6 cami ve 10 derneğin kapatılacağını duyurdu. Ülkede son bir yıl içerisinde Kur'an eğitimi veren 10 okul da aynı gerekçeyle kapatılmıştı.

Fransa'da 6 cami ve 10 dernek kapatılıyor

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Kasım 2020'den bu yana "radikalleştiği" iddiasıyla listelenen 89 caminin üçte birinin denetlendiğini açıkladı.

650 yer kapatıldı, 2 imam sınır dışı edildi

Darthe, Meurthe-et-Moselle, Cote-d'Or, Rhone ve Gard illerinde 6 caminin kapatılması için işlemlerin başlatıldığını söyleyen İçişleri Bakanı Darmanin'e göre, "ayrılıkçılığa" karşı mücadelede 2017'den bu yana polis tarafından 24 bin denetleme yapıldı ve "aşırıcıların" bulunduğu 650 yer kapatıldı.

İki imamın sınır dışı edildiğini söyleyen Bakan Darmanin, 2023'ten itibaren ülkeye yurtdışından din görevlisi gelemeyeceğini sözlerine ekledi.

205 derneğin banka hesabına el konuldu

4'ü ekimde olmak üzere toplam 10 derneğin de feshedileceğini duyuran Darmanin, "Bunlar arasında Selefi bir dernek, Rhône bölgesinde sözde İslamofobi'ye karşı mücadele eden bir kurum ve sözde insani yardım yapan bir yapı bulunuyor" ifadelerini kullandı.

"Ayrılıkçı" olduğu iddiasıyla 205 derneğin banka hesabına el konulduğunu söyleyen Darmanin, Bakanlar Kurulu'ndan 2 derneğin feshedilmesini talep edeceğini açıkladı.

Kur'an eğitimi veren 10 okul kapatıldı

Kendi tesislerinde Kur'an eğitimi veren okulların hâlâ sorun teşkil ettiğini söyleyen Darmanin, bu okulların Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle çok kapsamlı denetimlere tabi tutulduğunu ve bir yıl içinde bu okullardan 10'unun kapatıldığını aktardı.

Yasa ağustosta yürürlüğe girdi

Fransa'da ağustosta yürürlüğe giren "ayrılıkçılık" yasası, kamu hizmetinde tarafsızlık, cumhuriyet değerleri ile prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, aile içi eğitimin ve özel okulların denetlenmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda şeffaf ve denetlenebilir olması konularını kapsıyor.

Müslümanların hedef alındığı gerekçesiyle eleştiriliyor

Yasanın Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle uluslararası toplum ve sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiriliyor.