Dünya
Giriş Tarihi : 08-10-2020 02:15   Güncelleme : 12-10-2020 03:39

Ermenistan'dan 'ateşkes' şartı: Türkiye oyundan çekilmeli

Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan, resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ'daki çatışmaların Türkiye'nin oyundan çıktıktan sonra durdurulabileceğini iddia etti.

Ermenistan'dan 'ateşkes' şartı: Türkiye oyundan çekilmeli

Rus gazetecilerle bir araya gelen Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, Dağlık Karabağ’daki çatışmaların ancak Türkiye ‘oyundan çıktıktan’ sonra durdurulabileceğini öne sürdü.

"Şu anda Karabağ'da yerel bir çatışma değil, Azerbaycan ve Türkiye'nin uzun süredir hazırlandığı gerçek bir savaş var. Çatışmaların ancak üçüncü aktör (Türkiye) oyundan çıktıktan sonra durdurulması mümkün" ifadelerini kullanan Sarkisyan, Ankara'nın çatışmaya dahil olması nedeniyle, Türkiye'nin Karabağ sorununun çözümünde arabulucu olamayacağını savundu.

"ARABULUCULAR TÜRKİYE'Yİ BÖLGEDEN GİTMEYE İKNA ETMELİ"

Bunun Azerbaycanlıların kendi meselesi olsa da Türkiye'nin Azerbaycan'daki varlığının ülkenin egemenliğini zayıflattığını ileri süren Sarkisyan, "Tüm bunlar bölgeyi olumsuz etkiliyor, Kafkasya'daki tüm tabloyu tamamen değiştiriyor, durumu Türkiye'nin eksen olduğu farklı bir jeopolitik düzeye taşıyor" dedi.

Sarkisyan ayrıca uluslararası arabulucuların Türkiye’yi çatışma bölgesinden gitmeye’ikna etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

'KÜRT MİLİTANLAR ERMENİSTAN TARAFINDA' İDDİASI

Bakü'nün Ermenistan tarafında Kürt militanların bulunduğu yönündeki iddialarını saçma olarak niteleyen Sarkisyan, şöyle konuştu:

"Cumhuriyette belirli bir partiye mensup Kürt militanların var olduğu iddiası tamamen saçma. Bırakın birileri en az bir kişiyi göstersin."

ÇATIŞMALAR 27 EYLÜL'DEN BU YANA SÜRÜYOR

Azerbaycan ile Ermenistan arasında on yıllardır devam eden Dağlık Karabağ krizi, şiddetlenen çatışmalarla 27 Eylül’de bir kez daha alevlenmişti.

Ermenistan da, Azerbaycan da çatışmaları başlatanın karşı taraf olduğunu savunuyor.

Çatışmalar nedeniyle olağanüstü hal ve seferberlik ilan eden her iki tarafın da kayıpları olduğu biliniyor.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan'ın, fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

(Sputnik)