Gündem
Giriş Tarihi : 20-08-2021 01:35   Güncelleme : 24-08-2021 02:03

Erdoğan'dan yeni koronavirüs tedbirleri: Test zorunluluğu geliyor

6 Eylül'de başlayacak olan yüz yüze eğitimde aşı olmamış öğretmen ve personelden haftada en az 2 defa PCR testi isteneceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konser, tiyatro ve sinema gibi toplu faaliyetler için de zorunlu PCR testinin devreye alınacağını söyledi.

Erdoğan'dan yeni koronavirüs tedbirleri: Test zorunluluğu geliyor

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki orman yangınlarına ilişkin, "Ülkemizdeki yangınların bir kısmında terör şüphesi olsa da afetlerle karşı karşıyayız" dedi.

Erdoğan, 5 Rus, 3 Türk personelin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş'taki uçak kazasıyla ilgili de, "Orman yangınlarıyla mücadelemiz için Rusya'dan gelen bir uçağın Kahramanmaraş'ta düşmesi sonucu 5'i Rus, 3'ü Türk personelin hayatını kaybetmesinden dolayı milletçe büyük üzüntü duyduk" ifadelerini kullandı.

Yanan ormanlık alanlarla ilgili açıklama

Erdoğan, yanan ormanlık alanların başka bir amaç için kullanılmayacağını altını çizerek, "Böylesine bir felaketi dahi istismar edenlere rağmen milletimizle birlikte bu büyük afetin üstesinden gelmeyi başardık. Evleri tamamen kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımıza en geç 1 yıl içinde yeni konutları teslim edilecektir. Yanan ormanlarımız, Anayasamızın 169. maddesine uygun şekilde tekrar canlandırılacak, tarım ve turizm dahil kesinlikle başka amaç için kullanılmayacaktır. Orman yangınları, sel baskınları ve heyelan afetleri ile kuraklığa karşı planlarımızı gözden geçirip yenileyeceğiz" diye konuştu.

Afet bölgeleri için yardım kampanyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD'ın afet bölgeleri için oluşturduğu yardım kampanyasıyla ilgili olarak, "Kabinemizdeki Bakanlarımız ve çalışma arkadaşlarımızla 7 milyon 430 bin liralık katkıyla bu kampanyaya iştirak etme kararı aldık. Milleti terör örgütlerinin, darbe heveslilerinin, ekonomiye tuzak kuranların tasallutuna bırakmadıysak, tabi felaketler karşısında da yalnız bırakmayacağız" dedi.

Yüz yüze eğitim için geri sayım

Yüz yüze eğitimin 6 Eylül'de başlayacağını söyleyen Erdoğan, "Aşı olmayan öğretmenlerimizden haftada 2 kez PCR testi isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarının devreye alınacağını belirterek, "Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarımızdan düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz" dedi.

"Üç doz aşısını olmuş bir Cumhurbaşkanı olarak milletimin karşısındayım"

Erdoğan, aşı olmayanların bir an önce aşılarını olması gerektiğini hatırlatarak, "Üç doz aşısını olmuş bir Cumhurbaşkanı olarak milletimin karşısındayım. Sürekli dönüşen ve değişen virüse karşı aşı dışında bir korunma yöntemi bulunmuyor. Yoğun bakımda olan ve entübe edilen hastaların çok büyük bir oranı aşısız kişiler" diye konuştu.

"1.5 milyon Afgan ülkemizde kesinlikle yok"

Türkiye'nin yol geçen hanı olmadığını ifade eden Erdoğan, "Türkiye, elbette isteyenin istediği gibi elini kolunu sallayarak girip çıkabileceği, dilediği gibi hareket edebileceği sahipsiz bir ülke değildir" dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

Ana muhalefetin veya ana muhalefetin yanındaki muhaliflerin dediği gibi 1.5 milyon Afgan ülkemizde kesinlikle yok. Bunların hepsi birer yalan. Türkiye elbette yol geçen hanı değil. Bu ülkenin kanunlarına, kurallarına, düzenine uymayanların kaos çıkartacak tavırlar sergilemesine asla izin vermeyiz. (Sığınmacılar) Kamu güvenliğini tehdit edecek şekilde bu insanların hayatlarına kastedenleri, yağmaya yeltenenleri asla affetmeyiz. Türkiye'nin, Avrupa'nın mülteci ambarı olmak gibi bir görevi, sorumluluğu, mecburiyeti yoktur.

"Gerekirse Taliban'ın kuracağı hükümetle de görüşürüz"

Gayemiz öncelikle bu ülkenin istikrarı ve güvenliği olduğu için, gerekirse Taliban'ın kuracağı hükümetle de görüşüp ortak gündemlerimizi konuşacağız.