Gündem
Giriş Tarihi : 08-04-2021 23:32   Güncelleme : 12-04-2021 02:02

Erdoğan'a diktatör diyen İtalyan Başbakan'a yanıt: 'İade ediyoruz'

İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'diktatör' demesi üzerine İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Erdoğan'a diktatör diyen İtalyan Başbakan'a yanıt: 'İade ediyoruz'

İtalya Başbakanı Mario Draghi, AB liderlerinin Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sırasında AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in bir süre ayakta kalmasıyla ilgili olarak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın von der Leyen'e karşı davranışına kesinlikle katılmıyorum. Bu uygunsuz bir durum, bu aşağılama için çok üzgünüm" dedi.

"Diktatörlere, farklı vizyon ve fikirlerimizi söylerken dürüst olalım"

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak, "Birlikte çalışmak zorunda olduğumuz bu kişilerle, onlara aslında ne iseler onu diyelim, yani diktatörlere, farklı vizyon ve fikirlerimizi söylerken dürüst olmanız gerekiyor. Ancak çıkarlarımızı için işbirliğine de hazır olmalıyız" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Aynen iade ediyoruz"

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani, Başbakan Draghi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik ifadeleri nedeniyle Türk Dışişlerine çağrıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, sosyal medyada hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  • Atanmış İtalya Başbakanı Draghi'nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz.