Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-12-2021 01:07   Güncelleme : 23-12-2021 04:05

Emekli maaşı zammını aralık ayı enflasyonu belirleyecek

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı, aralık ayı enflasyonu açıklandığı zaman netlik kazanacak. Öte yandan, Sabah gazetesinin haberine göre, Erdoğan emekli maaşı için yüzde 40'lık zam talimatı verdi.

Emekli maaşı zammını aralık ayı enflasyonu belirleyecek

Emekli maaşlarına yıllık bazda asgari ücret ya da yüzde 40'lar düzeyinde bir zam yapılması gündemde. SGK ve özellikle de Bağ-Kur emeklileri arasında asgari ücretin yarısından az maaş alan bir grup bulunuyor.

İki formül üzerinde duruluyor

Sabah gazetesinin haberine göre, üzerinde çalışılan iki ayrı formül bulunuyor.

Üzerinde durulan ilk formül, düşük maaş alan emeklilere seyyanen yapılacak zam ile maaşın belli düzeye çekilmesi yönünde. Bunun üzerine ayrıca bir zam gündeme gelebilecek.

Üzerinde durulan ikinci formül ise, emeklilere asgari ücret kadar ya da buna yakın bir zam verilmesi. Bu konudaki alt rakam ise SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık yüzde 40'lar civarında zam olması.

Yüzde 40'lık artış

Şu anda üzerinde durulan hesaplamalar SGK ve Bağ-Kur emeklisine enflasyon+yüzde 25 zam şekilde yapılıyor. Bu da yüzde 40'lar civarında artış anlamına geliyor.

Aralık ayı enflasyonuyla netleşecek

5 aylık enflasyon oranı, yüzde 10.48 olarak belirlenmişti.

2022 yılının Ocak ayında verilecek zam oranı da haziran ile aralık ayı arasında oluşacak 6 aylık enflasyon oranı kadar olacak.

Bu oranın belirlenmesine bir veri kaldı, aralık ayı enflasyonu açıklandığı zaman SSK ve Bağ-Kur emekli zammı da kesinleşmiş olacak.