Gündem
Giriş Tarihi : 03-01-2021 02:41   Güncelleme : 09-01-2021 03:34

Boğaziçi Üniversitesi rektör atamasına bir tepki de Vedat Milor'dan

Kendisinin de mezun olduğu Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun atanmasına tepki gösteren Vedat Milor, "Her yerde olduğu gibi spesifik bir toplulukta, tek bir kişiyi memnun etmek yerine o topluluğun genel memnuniyeti hedeflenmeli" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi rektör atamasına bir tepki de Vedat Milor'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2015 yılında AK Parti'den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'nun önce Haliç Üniversitesi'ne, 1 yıl sonra da Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atamasına yönelik tepkiler sürüyor.

Konuya ilişkin bir eleştiri de gastronomi yazarı Vedat Milor'dan geldi.

Milor, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:

"Son dönemde yapılan atamalar doğru değil"

  • Sosyal hayatın devamlılığı için alınan kararların meşru olması gerektiğini düşünüyorum. Tabii bunun ne olduğunu izah için farklı teoriler var. Bunlar üzerinden giderek farklı gerekçelendirmeler yapmak mümkün. Ancak birlikte yaşamın sürdürülebilir olması için şurası kesin: Her yerde olduğu gibi spesifik bir toplulukta, tek bir kişiyi memnun etmek yerine o topluluğun genel memnuniyeti hedeflenmeli. Bir Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak son dönemde yapılan atamaların bu açıdan doğru olduğunu düşünmüyorum.

"Memnuniyetsizliğin hâkim olduğu bir yerde başarı zor"

  • Meşruiyette kişinin sahip olduğu yeterlilik esasa dair bir gerekçelendirme ama bence yetersiz. Bu seçimin kimler tarafından yapıldığı daha önem arz ediyor. Burada da topluluktaki memnuniyetsizliği yaratan şey bu. Memnuniyetsizliğin hâkim olduğu bir yerde başarı zor.