Çevre
Giriş Tarihi : 29-07-2021 00:57   Güncelleme : 02-08-2021 03:36

Bingöl'de deprem... Prof. Görür uyardı: 'Büyük deprem bekliyoruz'

Bingöl'ün Kiğı ilçesinde 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bingöl depremini değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, "Hep söylüyorum, bu iyi değil. Hem Yedisu hem de Göynük fayında büyük deprem bekliyoruz" dedi.

Bingöl'de deprem... Prof. Görür uyardı: 'Büyük deprem bekliyoruz'

Bingöl'ün Kiğı ilçesinde, saat 15.27'de, 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Bingöl'ün Kiğı ilçesinde saat 15.27'de 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Prof. Dr. Naci Görür: "Hep söylüyorum, bu iyi değil"

Yerbilimci ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Bingöl’de meydana gelen depreme ilişkin sosyal medyada açıklama yaptı.

Depremin Adaklı-Kuşçimeni güneyinde uzanan ve Doğu Anadolu Fay Hattı'na (DAF) paralel olan yanal atımlı bir fay üzerinde olduğunu belirten Görür, şunları söyledi:

Bu fay Nazimiye güneyinden geçen Karakoçan fayını da kesiyor. Bugünlerde bu alanda sık deprem oluyor.

Bu alan kabaca Karlıova, Bingöl, Kuşbayırı ve Adaklı arasında bir eşkenar dörtgen gibi bir yer. Buradaki depremler küçük de olsa hem Yedisu hem de Karlova Göynük arasındaki Göynük fayına stres yüklüyor olabilirler.

Hep söylüyorum, bu iyi değil. Hem Yedisu hem de Göynük fayında büyük deprem bekliyoruz. Buralardaki yerleşim alanlarında kentsel/köysel dönüşümlere başlanmalı.