Dünya
Giriş Tarihi : 19-03-2021 02:06   Güncelleme : 21-03-2021 02:58

Biden istedi, Avrupa Birliği Türkiye'ye yaptırımları dondurdu

Reuters haber ajansı, Avrupa Birliği’nin ABD Başkanı Biden'ın çağrısı üzerine Türkiye'ye yönelik yaptırımları dondurduğunu iddia etti.

Biden istedi, Avrupa Birliği Türkiye'ye yaptırımları dondurdu

Avrupa Liderler Zirvesi’nde, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama ve sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) 2 yöneticisinin yaptırım listesine alınmasıyla ilgili Reuters tarafından bir iddia ortaya atıldı.

Reuters'a demeç veren dört AB'li ve ABD'li diplomat, Avrupa Birliği'nin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) üst düzey yöneticilerini kara listeye alma planlarını askıya aldığını söyledi.

Haberde, Ankara'nın diplomatik atılımının meyvesini verdiğine işaret edildi.

Biden çağrı yaptı

Reuters’a konuşan diplomatlardan biri, ABD Başkanı Joe Biden'ın yeni yönetiminin Brüksel'i, NATO müttefiki ve AB aday ülkesi olan Türkiye'ye yaptırım uygulamaması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Başka bir diplomat, "Başka kişilerin de kara listeye alınmasıyla ilgili çalışmalar durdu ve artık ekonomik yaptırımlardan konuşulmuyor" dedi.

Türkiye'yle diplomasiye öncelik verilecek

Reuters’a konuşan bir diğer diplomat ise, çalışmanın gerçek anlamda hiç başlamadığını söylerken, ismi açıklanmayan başka bir diplomat ise diplomatik yola öncelik verildiğini ifade etti.

Reuters'a konuşan başka bir AB diplomatı, AB liderlerinin aralık ayında aldığı karardan sonra, Liderler Zirvesi'nde TPAO başkanı Melih Han Bilgin de dahil olmak üzere daha fazla kurul üyesine yaptırım uygulamasının tartışıldığını aktardı.

Diplomatlar, Erdoğan ile Avrupa Komisyonu Başkanı arasında 9 Ocak'ta gerçekleştirdiği video konferansın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve NATO Genel Sekreteri ile yüz yüze görüşmelerinin Türkiye'ye karşı değişimi etkilediğini ifade ettiler.