Sağlık
Giriş Tarihi : 25-12-2020 22:44   Güncelleme : 28-12-2020 01:39

Bakan Koca'dan aşı müjdesi: BioNTech ile anlaşmaya varıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı geliştirilen BioNTech aşısıyla ilgili anlaşmanın imzalandığını belirterek, ilk etapta 550 bin doz aşının yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında teslim edileceğini söyledi.

Bakan Koca'dan aşı müjdesi: BioNTech ile anlaşmaya varıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, BioNTech aşısıyla ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün açıkladığını anımsattı.

Anlaşmanın bu gece 04.30 itibarıyla imzalandığını aktaran Koca, şunları kaydetti:

Yıl sonu ya da ocak ayı başında gelecek

  • Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550 bin dozdur. Bu miktarın Türkiye'ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir.

30 milyon doza kadar temin edilecek

  • Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.

"Vatandaşlardan onay alınacak"

Bakan Koca, gecikmenin nedeninin üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesi olduğunu belirterek, "Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan onay alınacak" bilgisini paylaştı.

Bu anlaşmanın hayata geçmesinde, engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin'in büyük emeklerinin bulunduğunu vurgulayan Koca, "Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim" ifadesini kullandı.