Gündem
Giriş Tarihi : 25-11-2021 01:14   Güncelleme : 30-11-2021 03:38

Bakan Koca duyurdu: Salgında yeni tedaviler devreye giriyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın kontrolünde yeni tedavilerin devreye alınacağını açıkladı.

Bakan Koca duyurdu: Salgında yeni tedaviler devreye giriyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında, vaka sayılarındaki artış ve TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmaları gündemdeydi.

Toplantının ardından yazılı bir açıklama yayınlayan Bakan Koca, "Salgın kontrolünde artık yeni tedaviler de devreye alınacak" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, sağlık çalışanlarının isteğe bağlı olarak bir hatırlatma dozu aşısı daha olabileceği de belirtildi.

"Favipiravir isimli ilacın önemli bir yan etkisi bulunmuyor"

Bakan Koca, açıklama metninde şunları kaydetti:

Favipiravir isimli ilacın kullanımına yönelik tartışmalar ele alındı. Sözkonusu ilacın öncelikle önemli bir yan etkisinin olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Ayrıca kendi verilerimizde hafif ve orta vakalarda semptomların süresini kısalttığı görülmüştür.

Kullanılan hasta gruplarındaki gerçek yaşam verileri değerlendirildiğinde etkinliği ile ilgili çıkan sonuçlara göre daha önce belirtilen kullanımın da kaldırılarak bundan sonraki süreçte kullanım endikasyonuna kişinin hekimi hastanın klinik durumuna göre karar verilebilecektir.

10 milyon doz aşı hibesi

Bakan Koca, ayrıca, Türkiye'nin ihtiyaç sahibi ülkelere aşı temin eden Covax oluşumu üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi yapacağını da duyurdu.

Bakan Koca, yaptığı paylaşımda, "Sn @hans_kluge Pandeminin başından itibaren Türkiye'nin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uluslararası dayanışmaya verdiği katkıya dikkat çektiğiniz için teşekkür ediyorum. Covax oluşumu üzerinden 10 milyon doz aşı hibesi daha yapacağımızın müjdesini de sizinle paylaşmak istiyorum" dedi.