Gündem
Giriş Tarihi : 08-06-2021 01:04   Güncelleme : 12-06-2021 02:52

Ahmet Şık hakkında iki ayrı konuşmadan iki soruşturma

Türkiye İşçi Partisi İstanbul milletvekili Ahmet Şık hakkında, katıldığı iki ayrı programdaki ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Ahmet Şık hakkında iki ayrı konuşmadan iki soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul milletvekili Ahmet Şık'ın katıldığı bir yayında, "Bu devlet katil, bu devleti yıkmamız gerekiyor, evet Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir katil devletti" şeklinde ifadeler kullandığı belirtildi.

Açıklamada, sözkonusu ifadeleri nedeniyle 27. Dönem Milletvekili Ahmet Şık hakkında resen soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Başsavcılıktan ikinci açıklama

Başsavcılıktan yapılan ikinci açıklamada da, yine Şık hakkında bir televizyon programında sarf ettiği sözler dolayısıyla resen soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Milletvekili Ahmet Şık'ın katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği iddia olunan 'Şunu açıklıkla ifade edeyim mi, eğer AKP, bu iktidar bloğu vatansever ve ben terörist isem, onlar gibi vatansever olmaktansa teröristlerin başımın üzerinde yeri var. O iktidarı zayıflatacak her türlü politika, bu iktidarın köpek dişlerini kıracak, azı dişlerini çekecek her şey meşrudur' şeklindeki sözleriyle ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen soruşturma başlatılmıştır.

Ahmet Şık'tan soruşturmalara tepki: 'Eksik tespit yaptığım için olmalı'

Ahmet Şık da, hakkında açılan soruşturmalarla ilgili olarak sosyal medya hesabında açıklama yaptı.

Şık, şunları söyledi:

  • Devlet katil sözlerim nedeniyle eleştirileceksem/yargılanacaksam eksik tespit yaptığım için bu olmalı. Çünkü devlet seri cinayetler işleten bir katildir. Hiçbir devlet yoktur ki elinde kan olmasın.