Dünya
Giriş Tarihi : 22-01-2021 04:56   Güncelleme : 30-01-2021 00:02

ABD, Dünya Sağlık Örgütü'yle ilişkilerini düzeltiyor

17 kararnameyle Trump'ın kararlarını tersine çevirerek göreve başlayan Biden yönetiminin, ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel aşı programı COVAX'a dahil olacağı öğrenildi.

ABD, Dünya Sağlık Örgütü'yle ilişkilerini düzeltiyor

Donald Trump'ın icraatlarını bir bir geri almaya başlayan Joe Biden yönetiminin baş tıbbi danışman olarak atadığı Dr. Anthony Fauci, ABD'in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile ilişkilerini düzeltmek için önemli bir adım attı.

Yeni tip koronavirüsle küresel mücadeleye liderlik ettiği için Dünya Sağlık Örgütü'ne teşekkür eden Fauci, yeniden örgüte üye olmak istediklerini ve bunun getirdiği maddi yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi.

ABD, COVAX programına da katılacak

Örgütün düzenlediği çevrimiçi programda konuşan Fauci, ABD'nin COVAX programına da katılacağını, Biden'ın bugün bunu kesinleştiren bir kararname çıkaracağını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü; azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin, aşılara eşit şekilde ulaşabilmesi için Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'nı (COVAX) başlatmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü: "Küresel sağlık için iyi bir gün"

Örgütün Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da bu haberi memnuniyetle karşılayarak, "Dünya Sağlık Örgütü ve küresel sağlık için iyi bir gün" ifadelerini kullandı.

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü olarak görev yapan Fauci'nin koronavirüsle mücadele konusunda karşıt fikirlerde olduğu Trump, Dünya Sağlık Örgütü'nün pandeminin boyutlarını Çin'in lehine gizlemekle suçlamış ve örgütten ayrılma kararı almıştı.

Biden'ın yemin ederek göreve başlamasının ardından, yeni Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ilk basın toplantısını düzenlemiş ve ABD'nin yeni kararnamelerle Dünya Sağlık Örgütü'ne döndüğünü belirtmişti. 

Mexico City Politikası geçersiz olacak

Öte yandan, Guardian'ın aktardığına göre Fauci, Biden'ın, kadın sağlığını koruma ve cinsiyet eşitliğini yaygınlaştırma bağlılığının bir parçası olarak kısa süre içinde Mexico City Politikası'nı geçersiz kılacağını de açıkladı.

Trump'ın Beyaz Saray'daki ilk icraatlarından biri de kürtaj karşıtı idari kararnameyi imzalamak olmuştu.

Bununla, dünya çapında kürtaj hakkında bilgilendirme çalışması yapan ve kürtaj hizmeti veren sağlık klinikleri ve uluslararası programlara ABD'nin verdiği mali yardımı kesen Mexico City Politikası yeniden geçerlilik kazanmıştı.