Dünya
Giriş Tarihi : 02-09-2020 00:22   Güncelleme : 05-09-2020 01:18

ABD 33 yıl sonra Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdı

Güney Kıbrıs yönetimine yönelik 33 yıldır uygulanan silah ambargosunun 2021 mali yılı için kaldırıldığı bildirildi.

ABD 33 yıl sonra Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, 'ABD-Kıbrıs ilişkilerinin derinleştirilmesi' konusunun ele alındığını belirtti.

Açıklamada, "Pompeo, Anastasiadis'e, 2021 mali yılı için Kıbrıs'a giden ya da Kıbrıs'tan çıkan, Uluslararası Silah Kaçakçılığı Düzenlemesi altında kontrol edilen ölümcül olmayan savunma malzemeleri ve savunma hizmetlerinin ihracatı, yeniden ihracatı, yeniden transferi ve geçici ithalatına yönelik kısıtlamaları kaldırma kararını bildirdi" ifadeleri yer aldı.

Görüşmede Pompeo'nun, tüm Kıbrıslılar ve bölge halkının yararına olacak şekilde adanın iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi için kapsamlı bir karara varılmasını desteklediğini vurguladığı aktarıldı.

POMPEO: "DOĞU AKDENİZ'DEKİ KİLİT ORTAĞIMIZ"

Mike Pompeo ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ı, 'Doğu Akdeniz’deki kilit ortağımız' olarak nitelendirdi.

Kıbrıs ile savunma işbirliğini derinleştirdiklerinin altını çizen Pompeo, "Gelecek mali yıl için Kıbrıs'a öldürücü olmayan savunma malzemeleri ve hizmetlerinin satışına yönelik kısıtlamaları kaldıracağız" dedi.

TRUMP YETKİYİ 14 NİSAN'DA POMPEO'YA DEVRETTİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 Aralık 2019'da imzaladığı, '2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası' ve 'İlave Konsolide Tahsisatlar Yasası' kapsamında ABD'nin 1987'den beri Kıbrıs'a uyguladığı silah ambargosunun kaldırılması öngörülüyordu.

Trump, silah ambargosunun kaldırılması yetkisini 14 Nisan'da imzaladığı kararname ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya devretmişti.