DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Varol McKars
Varol McKars
Giriş Tarihi : 23-12-2021 00:15
Güncelleme : 23-12-2021 01:19

Mary Simon: Uzak kuzeyden gelen otoriter, küçük, yaşlı hanım

Bir önceki yazımızda, Kanada'daki genel vali krizinden ve Kanada tarihinde görevinden istifa eden ilk genel vali olan Julie Payette'ten bahsetmiştim. Eğer o yazımı okumadıysanız, bu yazıyla birlikte okumanızı öneririm: https://www.sonmedya.com.tr/yazi/kanada-genel-valisi-covid-19un-icinde-patlayan-ayri-bir-kriz-476.html

Başbakan Trudeau, Covid-19 krizinin ortasında patlak veren bu ikinci krizi ülkenin tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, pek çok gözlemciye göre akıllı bir biçimde çözdü.

Aslında üçüncü kriz, ya da kriz içinde kriz deyimini kullanmak daha da gerçekçi olur. Çünkü Kanada, bu yılın ortalarında kendi tarihiyle yüzleşmesine yol açan bir dizi trajedi yaşadı.

Geçtiğimiz yaz, Saskatchewan eyaletinde, bir zamanlar Katolik Kilisesi'ne ait, Kanada'nın en büyük yatılı okulunun yakınlarında, radar taramasıyla yaşı üçe kadar düşen 751 çocuk mezarı tespit edildi. Burası bir toplu mezar olmasa da, yatılı Katolik okullarında eğitim gören ve kültürel asimilasyona maruz kalan ve kötü beslenme, sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle hayatını kaybeden "yerli halklara" ait öğrencilere aitti.

Katolik Kilisesi, mezar taşlarını 1960'lı yıllarda sökmüş ve mezarların "kayıt dışı" kalmasına yol açmıştı. Bundan önce de bu kez British Columbia'da yine bir Katolik okulunun yakınlarında 215 çocuğun gömülü olduğu bir başka mezar alanı tespit edilmişti. Kanada Gerçek ve Uzlaşma Komisyonu'nun raporlarıyla belgelediği bu gerçek, ülkede Beyaz Adam'ın 18. ve 19. yüzyıllarda gerçekleştirdiği kültürel katliamı gözler önüne serdi.

Ülkede yükselen öfke ve utanç dalgası, Kanada'nın ilk sahipleri olan yerli halklara karşı bir özür ve hesaplaşma zorunluluğunu ortaya çıkardı.

Böyle bir sosyal ortamda, icracı yönü zayıf, ancak sembolik önemi büyük genel valilik makamına yerli halklardan bir temsilci atamak, hem ezber bozucu bir adım hem de politik bir hamle olarak çok anlamlıydı. Başbakan Trudeau, bu gerçeği gördü.

Başbakanın önerisi ve Kanada Kraliçesi Elizabeth'in onayıyla göreve başlayan, "Büyük Beyaz Kuzey'in" 30. Genel Valisi Mary Simon, bu önemli makama gelen ilk İnuit ya da eski deyişle "Eskimo".

Simon, Senato'daki yemin töreninde Başbakan Trudeau'ya Eskimo dilindeki adının Ningiukudluk olduğunu, bunun da "otoriter, küçük, yaşlı hanım" anlamına geldiğini gülümseyerek anlattı.

Yüzlerce Fransız asıllı Kanadalı, geleneğin aksine Simon'ın akıcı bir şekilde Fransızca konuşamıyor olmasını eleştirerek parlamentoya şikâyet mektupları yolladılar. Bu mektuplar Resmi Dillerden Sorumlu Parlamento Komiseri Raymond Theberge'in soruşturma açmasına kadar vardı. Şimdiye kadar göreve gelen genel valiler ülkenin her iki resmi dilini de çok akıcı konuşuyordu.

Ancak yeni genel vali, göreve gelmesinden sonraki ilk konuşmasını İngilizce, Fransızca ve İnuitçe olarak yaptı ve bu konuşmayı üç dilde yapan ilk genel vali oldu. Mary Simon, konuşmasında, çevre, ruh sağlığı ve kültürel çeşitlilik konularına özel vurgu yaptı.

Türkiye'nin iki katı büyüklüğündeki Kebek eyaletinin kuzeydoğusundaki, birkaç yüz nüfuslu ücra bir köy olan Kangiqsualujjuaq'da 21 Ağustos 1947'de İngiliz asıllı bir baba ve İnuit bir anneden doğan Mary Jeannie May Simon, okulda Fransızca öğrenme imkânının olmadığını belirtti, ancak Fransızcasını geliştirmek için çalışmaya devam edeceğine dair söz verdi. Simon aynı zamanda Eskimoların dili olan, ancak Kanada'nın iki resmi dilinden biri olmayan İnuitçeyi de anadili düzeyinde konuşuyor. Bu atamayı sevinçle karşılayan yerli halklardan olan Eskimolar ise (şimdiki adıyla Inuitler), İnuitçenin de resmi diller arasında yer alması gerektiğini vurguladılar.

Mary Simon, Kanada'nın resmi yayın kuruluşu CBC'te kuzey bölgesi muhabiri olarak çalıştıktan sonra çeşitli kamu görevleri üstlendi. Kanada'nın kutup bölgesinde çeşitli diplomatik misyonlarda temsilci ve büyükelçi sıfatıyla çalıştı ve Kanada'nın Danimarka büyükelçisi olarak görev yaptı.

Bu yazının kaleme alındığı tarih itibariyle Mary Simon, altı aydır genel valilik görevini sürdürüyor. Kanada'nın tarihinde nasıl bir iz bırakacağını ve özellikle bu yıl yaşadığı trajedilerden sonra Kanada'nın kendi tarihiyle yüzleşmesi ve "beyazlar" ile yerli halklar arasındaki uzlaşma ve barışmaya nasıl bir katkıda bulunacağını görmek içinse biraz daha beklememiz gerekiyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Türkiye'de erken seçim ihtimali var mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum