DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Bünyamin Pehlivan
Bünyamin Pehlivan
Giriş Tarihi : 03-08-2020 20:12

Bayram mutluluğu!

Bu başlığı, kutladığımız Kurban Bayramı için kullanmadım. Hani öyle sevinçler, olaylar, haberler vardır insana bayram sevinci yaşatır ya, işte o anlamda mutlu bir haberi paylaşmak istiyorum sizlerle. Türkiye'ye değil dünyaya örnek bir davranış dersem, abartmış olmam diye düşünüyorum.

Dünya 2020 yılına korona salgını ile girdi. İnsanların tüm yaşamlarını ve ekonomiyi vurdu.  Tedbirler adına sosyal ve çalışma hayatımız kâbusa dönüştü.  Türkiye zaten yıllardır bir karamsarlık ve çöküş içerisindeyken, bu da tuzu-biberi oldu.

Sanat, en büyük darbeyi ilk gören kesim oluyor zaten. Sanat ve bilimden uzak kalmak, karanlık beyinler için ilk hedeftir.  Zaten bilimden ve sanattan kopuk bir toplum olduğumuzdan değil midir ki bugünleri yaşıyoruz. Ne ekersek onu biçeriz.

İşte tam böyle karamsar bir ortamda kullandığım bu başlığı hak eden bir olay yaşandı Bodrum'da. Bodrum zaten oldum olası farklı bir kenttir. Özgürlükler kentidir desem abartı olmaz. Onun için değil midir ki ülkenin dört bir köşesinden insanları çekmesi. Evet, bu karamsarlık ortamında bir mutlu olay yaşadık.

Bildiğiniz gibi Bodrum Belediyesi CHP'li bir belediye. Bu yönü ile iktidarın kıskacındaki belediyelerden. Salgın bahanesi oldu ve alması gereken maddi yardımlar kesintiye uğradı. Bodrum Belediyesi de bütçesine karşın cesurca, sosyal belediyecilik çalışmalarını hiç aksatmadı... Ama bambaşka bir şey yaptı: Bodrum'un merkezinde iki tarihi binayı sanat galerisi olarak düzenleyip 29 Temmuz'da sanatın hizmetine sundu. Kiraya verip belediyeye güçlü bir maddi katkı sağlayacak bu iki binayı sanata adadı.

Ayakta alkışlanacak örnek bir davranıştır bu. Bodrum burada da ayrıcalıklığını gösterdi. Sanat adına sevinmememek elde mi? Başta başkan Ahmet Aras ve ekibini kutlamak gerek. Gözlemlediğimiz şudur ki, sanata yapılan yatırım insanların geleceğine yatırımdır. Yol, su, kanalizasyon, imar... bunlar zaten yapılması gerekenler ve bunları büyükşehir ile birlikte tamamlamaya çalışıyorlar. Ama sosyal belediyecilik bence Bodrum örneğidir. Tüm Bodrum'a hayırlı olsun.

Bodrum Belediyesi, geçmiş dönemlerden kalan ve eleştiri alan alışkanlıklarını da kurduğu ekip sayesinde aşıyor. Bu iki yeni galeri ile birlikte diğer galerilerinde de gerçekten sergilenmeye değer eserlerin özenle seçilerek ve aynı sanatçılarla değil, fakat Bodrum ve Türkiye, hatta yurtdışından gelecek sanatçılarla sürekli sanat etkinlikleri bekliyoruz; dileğimizi de buradan iletmiş olalım.

Sanatla yaşamak güzel. Sanatla kalın, sevgi ile kalın...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Süper Lig'de hangi takım şampiyon olur?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum