Dünya
Giriş Tarihi : 02-01-2022 10:18   Güncelleme : 08-01-2022 02:16

Yunanistan'da tutuklanan Sevan Nişanyan için Ermenistan devrede

Türkiye'de cezaevinden firar eden ve Yunanistan'da yaşayan yazar Sevan Nişanyan tutuklandı. Nişanyan'ın Türkiye'ye iadesinin gündeme gelmesi üzerine, Ermenistan'ın Atina Büyükelçiliği'nin de devreye girdiği bildirildi.

Yunanistan'da tutuklanan Sevan Nişanyan için Ermenistan devrede

Yazar Sevan Nişanyan'ın Yunanistan'da tutuklanması üzerine bir açıklama yapan eşi İra Tzourou, "Yunanistan Ermenistan vatandaşı Sevan Nişanyan'ı Türkiye'ye deport etme kararı almak üzere" ifadelerini kullandı.

"Kibar bir hile ile"

Nişanyan'ın oturum yenileme başvurusunun bir Yunan vatandaşıyla evli olmasını rağmen 29 Aralık'ta reddedildiğini aktaran Tzourou, "Yunanistan makamları, Sevan Nişanyan'ı 30 Aralık günü kibar bir hile ile karakola kendi arzusu ile götürüp 1 saat beklettikten sonra oturumunun bir gün önce bitmesi nedeni ile tutukladı" dedi.

"Hangi ülkeye deport edileceği hakimin kararı ile belli olacak"

Nişanyan'ın pazartesi günü adliyeye götürüleceğini belirten İra Tzourou, şöyle devam etti:

Pazartesi günü sevk edileceği Siros Adliyesi'nde hakim karşısında ülkeden deport etme kararı çıkacak. Hangi ülkeye deport edileceği hakimin kararı ile belli olacak. Sevan'ın her pazar akşamı yaptığı canlı yayında bu pazar 2 Ocak 2022'de kısa bir duyuru ile gelişmeleri kendi adına sizlere bildireceğim.

Atina'da diplomatik gerilim

Yazar Sevan Nişanyan'ın tutuklanıp Türkiye’ye iade işlemlerinin başlatılması Atina'da diplomatik ve toplumsal tepkilere neden oldu.

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın haberine göre, Ermenistan, vatandaşı olan Nişanyan adına Atina Büyükelçiliği kanalıyla meseleye müdahil olmaya çalışıyor. Muhalif kesimler de Nişanyan'ın Türkiye'ye iade edilmemesi için çağrıda bulunuyor.

Perşembe günü göz altına alınan Nişanyan'ın bugün hakim karşısına çıkması bekleniyor. Yunanistan’ın önde gelen medya kuruluşları, yazarın Türkiye'ye iade edilebileceğini belirtiyor. 

Ermenistan Nişanyan'ın durumunu yakından takip ediyor

Türkiye'ye iade seçeneğinin gündeme gelmesi üzerine, Ermenistan'ın Atina Büyükelçiliği'nin de devreye girdiği aktarılıyor.

Erivan, Ermenistan vatandaşı olan Nişanyan'ın durumunu yakından takip ediyor ve "sorunun giderilmesi için gerekli tüm önlemleri alıyor". Duvar'a konuşan kaynaklar, Erivan-Atina hattında Nişanyan için bir hareketliliğin gözlemlendiğini ifade ediyor.

Nişanyan, kuzey kesimlerindeki yer isimleri nedeniyle Yunanistan'ın radarına takıldı

Yunanistan'ın Nişanyan'ı gündemine son dönemde aldığı da belirtiliyor. Ankara'nın Nişanyan'ın Yunanistan’a sığınmasından sonra diplomatik baskıyı aralıksız şekilde sürdürmesine rağmen, Atina'nın konuyu, Nişanyan’ın Yunanistan'ın kuzey kesimlerindeki yerlerin orijinal isimlerinin belirlenmesi çabası nedeniyle gündeme aldığı aktarılıyor.

Buna göre Yunanistan, Nişanyan'ın bu çabasından memnun değil ve ulusal çıkarlarının zedelenebileceği görüşünde.

Muhalif kesimler Türkiye'ye iade edilmemesini istiyor

Yunanistan'daki insan hakları savunucuları ve muhalif kesimler, Nişanyan'ın Türkiye'ye iade edilmemesi için çağrıda bulundu.

Öte yandan, Yunanistan'da yayın yapan bazı haber siteleri de Nişanyan'ın yakın dönemde Arnavutluk'u ziyaret ettiğini ve Yunanistan'a dönüşte kabul edilmediği bilgisini de geçti.